bebeklerde yüzüstü uyuma

Aysegul_ soruyor: 10

Oğlumun uykuları 10 gündür çok bozulmuştu, gündüz maksimum 45'er dakikadan 2 kez uyuyor gece de saat başı uyanıyordu. Dün ilk defa kendiliğinden yüzükoyun uyudu ve gündüz deliksiz 3 saat uyudu :) gece de sadece 2 kez emmeye uyandı. bugün de yine yüzükoyun uyuyor. ben çok sevindim bu duruma demekki sırt sütü yatmak istemiyor artık ondan uyumuyormuş dedim ama kayınvalidem korkuttu beni nefessiz kalır aman dikkat et sık sık kontrol et diye. ben 3 4 aylıktan itibaren artık bebekler kendilerini kurtarabilir diye biliyorum, zaten kafasını kendi kendine yan çeviriyor. zaten bunun kontrolü de olmaz ki her daim başında olmak lazım öyle bir tehlike olsa. Sorum 6 aylık bebeklerin yüzüstü uyuması nefessiz kalma açısından gerçekten de risk içeriyor mu? Bilginiz var mı?

Bu soruyu cevapla


21 Cevap


itir

Biz Arda' yı ilk 3 ay yan yatırdık, sonrasında bir gece yüzüstü yatırdık, gazına iyi gelir diye ve çok rahat etti, şimdi 2 yaşında, hala yüzüstü yatıyor. Kesinlikle yastık kullanmadık, hala da yastık yok..Yukarıda yazılanlar gibi bende tekrar edeyim, doktorlar kesinlikle önermiyor 1 yaşa kadar, boğulma riski yüzünden ancak hatırladığım kadarıyla bir kaç yıl önce de kesinlikle sırtüstü önerilmiyordu, yüzüstü deniyordu...Her şey de olduğu gibi bu konudada yıllar geçtikçe geriye dönüşler yaşanıyor veya her dr ayrı telden çalabiliyor.. Arda kendini iyi kaldırıyordu, kafayı çok iyi dik tutabiliyordu, kolları kuvvetli gibiydi, bende içgüdülerimle yüzüstünün iyi olduğuna karar verdim vede kendisi çok rahat etti..Sizde gözlemleyerek en doğruyu bulacaksınız, zaten kendisi yüzüstü yatmayı istiyorsa siz istediğiniz kadar sırtüstü döndürün o fırıl fırıl dönerek kendi bildiğini okuyacaktır :)


Aysegul_

evet o kendi bildiğini okuyor :) yeni keşfetti zaten ve artık durdurmak mümkün değil. evet Berk te kafayı çok iyi kaldırıyor göbekten yukarısı havada hep :) neyse yumuşak örtüyü kaldırdım şimdi altında visco yatak var onun üstünde de ince bir penye battaniye. onun üstünde yatıyor uyansın onu da kaldırıp sadece çarşaf sericem.


ebruR


Biz hastanede doğum yaptığım gece Rüzgarı süt yetmiyor diye mama için hemşire hanıma teslim etmiştik.15 dk sonra hemşire getirdiğinde yüzüstü yatırmıştı.

Bende bu kadar küçük bir bebeğin yüzüstü yatmasının sakıncalı olup olmadığını sormuştum.

Bebekler için ilk doğduğu günden itibaren kontrolümüzde olmak kaydıyla yüzsütü yatırmak hem sindirim sistemleri hemde kas sistemleri açısından çok faydalı hatta gerekliymiş.

Bütün gece uyumayan oğlumda 2 saat deliksiz o şekilde uyumuştu.

O gün bugündür de ara ara şimdi kendi de isteyerek yüz üstü uzun uykular çekiyor.

Bence kendiliğinden de kendi rahatuyku pozisyonunu bulmuş güzel bir uyku çekmiş süper aynen devam...


earslan

arkadaşımın bebeğindede sadece yüzüstü uyuma eğilimi vardı. Doktor kesinlikle uyutmayın demiş. malum sebep, boğulma değil, ''ANİ BEBEK ÖLÜMÜ SENDROMU'' dikkatti olmak lazım..


Aysegul_

ilk aylar tamam da artık uyutmamak mümkün değil ki bütün gece başında beklemem lazım ki her döndüğünde çevireyim -ki zaten dokunsam uyanıyor bizimki- pratikte çok mümkün değil bu. şimdilik yattığı zemini sertleştirdim yani sadece yatağı ve çarşafı var. EsraEA

Bir kızım kolikliydi. 1 veya bir bucuk aylıktı, chiccodan delikli yastık alıp yüzükoyun yatırmıştım. O yastıkları gördünüz mü bilmiyorum. Deliklerinden dolayı hem hava geçişi oluyor, hem de kusarsa oradan akıyor. Örtüsü de ince. http://www.e-bebek.com/evde_guvenlik_urunleri/chicco/chicco_bogulmayi_onleyici_yastik_0_ay/CHI-3679
Geçen gün bir yerde bununla ilgili yazı okudum. Daha doğrusu bir sürü şey vardı da "siz hiç sırtüstü uyuyan hayvan gördümüz mü" cümlesinden hatırladım. İnternette arayınca Dr. Kadir Tuğcunun yazısı:
http://www.anneoluncaanladim.com/forum/forum_posts.asp?TID=18453

Tabii internet olunca güvenilirlik azalıyor ama.

Bebekler nasıl yatmalı? Yüz üstü mü, sırtüstü mü yoksa yan mı? Tehlikeli sayılan bir yatma pozisyonu var mı? Ciddi araştırmalarda çocuk şöyle yatsın böyle yatsın diye bir şema gösterilmez. Yalnız dikkat çeken bazı hususlar vardır. Ani bebek ölümleri genellikle kışın olmaktadır ve bebek ölümleri hep pimpirikli annelerin çocuklarında görülmektedir. Ve bir de çocuğun beşiğinde veya yatağında koyun postu türü malzemeler kullanılan yerlerde görülür. Çocuk postun üzerinde yüzükoyun yattığı zaman nefes alacak yer kalmaz ve boğulma durumu oluşabilir. Yoksa tabiatta hiçbir canlı varlık sırtüstü uyumaz. Siz hiç sırtüstü yatan bir deve, kedi, köpek veya tavşan gördünüz mü hepsi yüzüstü yatıp uyur. Sırtüstü yatması bir hayvanın ya öldüğünün ya da ağır hasta olduğunun işaretidir.
Yüzüstü yattığı zaman bebek hem kollarını bacaklarını kullanacaktır, hem de kendi kendine rahatça gazını çıkaracaktır. Ayrıca göğüs kafesi düzgün olacaktır ve kafası geriye doğru yatmadığı için yassı olmayacaktır. Yüzüstü yatarken soluk alamamaya bağlı 'ani çocuk ölümü' olabileceği iddiası bir vakayla ortaya çıktı. Vaka incelendiğinde bunun doğal durum değil de cinayet olduğu belirlendi.
Ancak araştırma ilk tespite göre hazırlanıp yayımlandığı için halk arasında yatma şekliyle ani bebek ölümü arasında bağ olduğu inanışı gelişti. Bu yanlış inanışın giderilmesi uzun zaman alacaktır.


Aysegul_

hmm iyi hatırlattın esracım ben biraz makale araştırayım


Aysegul_

esra bu dediğin yastığın kalınlığı ne kadarEsraEA

Kalın değil. Rahat eder kuzu. Hilal bir güzel uyku çekiyordu :)) Herhalde karnını sıcak tuttuğundan ağlamaları da epey azalmıştı.
2 boyu var. Biz geniş olanını almıştık. Yastığın materyali ve olayına göre biraz pahalı. Süngere delik açılmış ama riske atamıyorsun işte :) Ben sadece kendi kılıfıyla kullandım. İnce olduğu için.


esraozlem

Ada da ilk doğduğu günden itibaren sırtüstü yatmak istemedi. Ne zaman sırtüstü yatırsak ağlamaya başlıyor, uyumuyordu. Önce yan yatırmayı denedik, ama onu da sevmedi. Biz de kontrollü bir şekilde yüzüstü yatırmaya başladık. O şekilde hem daha rahat gaz çıkardığını hem de daha uzun uyuduğunu gözlemleyince de buna devam ettik. Aralarda ben sırtüstü, yan yatış yine de deniyordum şansımı. Ama dönmeye başladıktan sonra zaten hiç fayda etmedi   Ve hala en sevdiği yatış pozisyonu yüzüstü. Ancak sırtüstü de uyuyor artık yan da, ya da pusetinde oturur pozisyonda da.Cevaplamak için Üye ol