Çocukla ülkelerarası taşınma

meltem soruyor: 2

Onumuzdeki 3 ay icinde Bruksel'den Ankara'ya tasinacagiz gibi gozukuyor. Bu  tasinma surecinde  2.5 yasinda olacak kizimi nasil bilgilendirmeliyim? Farkindaliliginin hizla arttigi bu donemde yeni bir ev, kres, arkadaslar nasil hayatinin icine dahil edilmeli? Bu konuda kisisel deneyimi olan ya da kitap oneri olan varsa ve paylasirsa cok sevinirim.


Bu soruyu cevapla


2 Cevap


balbocegim

biz kızım 1 yaşındayken ankara dan ukraynaya taşınmıştık. henüz çok arkadaşı, kreş vs olmadığı için çok çabuk adapta olmuş. hiç sorun yaşamamıştık. eve çok çabuk ısınmıştı. hiç yadırgadığı birşey olmadı. zaten yatağını getirmiştik buraya. mama sandalyesini vs.yani kızımın özel eşyalarını. sizinki biraz daha büyük. biraz daha farkında olacaktır durumun. ama yinede çabuk adapte olur umarım.


bebegimbuyuyor

Benzer bir tecrubem benım de oldu. Yaşlar farklı idi ama ister sehirlerarası ister ülkelerarası değişiklik olsun çocuğu çok etkiliyor. Örneğin çişini söylerken taşınınca söylemez oldu,yemek yerken yemez oldu. Sizin de aslında önemli bir yaş bu yaş hem inat hem de isyan yaşı. Ona bol bol resim gösterin örneğin yakınında yaşayan akrabalar arkadaşlar gibi.En önemlisi odası ile fazla oynamayın mümkün olduğu kadar aynısını yapın. Genel eğilim özellikle kısa sureli yurtdışı yerleşimlerinde başkasının eşyasını kullanma veya dönerken kendi eşyanızı satma yönündedir. Çocuğunuzun eşyalarına mümkün olduğu kadar dokunmayın. Ankarada oyunevleri,kreşler çok güzel parklar açıldı. Gelince hemen bir arkadaş grubuna dahil edersiniz işiniz kolaylaşır. kolay gelsin.şimdiden iyi yolculuklar. Cevaplamak için Üye ol