Öğle uykusunu kaldırsam mı ?

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


pinar16

merhaba öğle uykusu bu yaş için önemli enaz 4 yaşına kadar uyumalı bence öğle uykusunu erkene çekebilirsen 14:00 gibi daha iyi olur, öğle uykusunu kaldırmaktan daha iyi:)


Sheeda

sabah daha erken uyandırmayı deneyin, bizim de öğlen uykumuz kaymıştı sonra 1 hafta boyunca sabah 7'de uyandırdım şimdi daha iyi.


BercesteD

Bizde de ayni durum var. Ne saati one kaydirmak, ne de oglen uykusunu kaldirmak ise yaradi. Aksam 12'den once uymuyor oglen uyursa, ama uyumazsa da huysuz oluyor ya da kendiliginden olmadik bir saatte uyuyakalip sonra da gece daha dogrusu sabahin ilk saatleri 01 - 02 siralari uyaniyor. Doktorumuza danistigimizda, gunduz 1-2 saatten fazla uyumasina izin vermeyin demisti. Ama daldi mi oyle 1 saatte uyanmiyor, yataktan aliyorum, koltukta, halinin uzerinde, buldugu yerde uykuya devam ediyor. Uyuyacaksa uyuyor yani. Sizin de uyku saatlerinizin sasmamasi icin, bu rutin sizi etkilemiyorsa hic ellemeyin, daha fazla sorun yasamayin derim.


Taita

offf ben de bugün bu soruyu soracaktım. gece uyutamıyoruz bir türlü. sabah da geç uyanıyor tabi. öğle uykusunu da öyle güzel uyuyor ki kaldırmaya kıyamıyorum. bir de uyumzasa sapıtıyor :)

aslında ben evde olduğum zaman her şey muntazam. sabah kalkışı öğle uykusu ve akşam uykusunu güzel ve vakitli uyuyor hatta yemekleri de düzenli. ne yazık ki ben bakmıyorum ama :(


g_aybar

Selam,

Benim oğlum 17 aylık ve uykuyu çok seviyor... bence uyuya bildikleri kadar uyusunlar gelişimlerini uykuda da çok güzel alıyormuş çocuklarımız.
Bizim doktorumuz sakın engel olmayın uyuyorsa sorun yok dedi ama yazın uyku problemimiz maalesef var aşırı sıcaklardan :( malum önümüz yaz hiç uyumayacaklar :(g_aybar

Bercested haklı bence uyku rutinini sakın bozmayın,benim oğlumunda gündüz uykuları çok ama gecede uykusu düzenli sakın uyku saatlerinde bir değişiklik yapmayın :(


amilie

bizde de öğle uykusunu düzensiz saatlerde uyuduğunda gece yatırmak güç oluyor. öğlen 14 ya da 15den daha geç yatırmamalı ve en fazla 2 saat sonra uyandırmaya çalışmalı. bir de akşam uykusundan önce bazı rutin şeyler yaptıktan sonra çocuk onun ardından yatması gerektiğini öğreniyor bi süre sonra. örneğin bir süre uyguladığım ve başarılı olduğum tecrubemi paylaşayım; akşam 19.10da caliou başlıyor ve 20 de bitiyor. o bittiğinde televizyonu kapatıyorum ve film bittikten sonra yatağa gitmesi gerektiğine şartlanıyor. bazan caliou bittiğinde "ben uyumayacam" dediği oluyordu ancak alternatifi olmadığı hakkında kararlı davranınca, önce tuvalet ihtiyacını giderip, dişini fırçalayıp yatağına yatırıp kitabından hikayeler okuyunca uyku moduna giriyor ve yanından ayrılıp içeri gittiğimde bir süre sonra -21 civarı- uykuya dalıyordu. sonra işlerim dolayısıyla geç gelmeye başladım ve annem ilgilenince, annem de onun isteklerine göre davranmaya çalışınca uyku saatlerimiz kaymaya başladı. Şimdi yine geç saate kadar çalışmam gerekse de uyku saati öncesi gidip duruma el koyunca yine aynı saatlerde yatırabilir oldum. istemiyorum diye dirense de kararlılıkla yatağa götürmenin yolu bulunabilir. yakın bir zamanda yine uyumak istemediğini söylediğinde küçük dvd çaları odaya götürüp masal cd sini yatağında izleteceğimi söyledim, heveslenip geldi, izledi ve hemen uyumasada yatağında kaldı ve bir süre sonra daldı. 23-24'e kadar oturabileceği ihtimali olduğunu bilmesi halinde şansını sonuna kadar deneyecektir. ama alternatifi olmadığına bir şekilde ikna ederseniz kısa sürede uyku saatleri belli hale gelecektir diye düşünüyorum. tabi sağlıklı olduğunda! hastalık olduğunda tüm düzen bozulduğundan herşeye yeniden başlamak zorunda kalıyoruz.. 


BercesteD

Medona aman bu rutininizi sakin bozmayin. Biz de aynen sizin gibiydik. 2.yasgunune yakin yuksek atesli bir grip gecirdi bizim bocuk. O sirada uyku duzeni bir bozuldu, pir bozuldu! Simdi ne yaparsak yapalim, amuda bile kalksak eski duzeni yakalayamiyoruz!

Bizimki de sarki soylerken uyumaya bayilirdi. Benimle uyurdu vs vs... Ama simdi kacip anneannesine gidiyor, 1-2 saat uyumuyor, donuyor yatak icinde. Gunduz uykularini uyumamaya calisiyor, en sonunda dayanamayip yikiliyor!

Su anda onu ellememistim, iceride odada uyuyakalmis, alip yatagina yatirdim. Bakalim aksam kacta uyuyacak! Ne olursa olsun saat 12'yi yakaliyor cunku!

O yuzden bir rutininiz varsa, onun bozulmamasi, korunmasi icin elinizden geleni yapin! Cok dogru olmasa bile, varolani bozmayin, koruyun. Hic olmamasindan daha iyi.
birsenf

Bizim de bir uyku düzenimiz yok malesef ben çalıştığım için anneanne bakıyor öğlen saatlerce uğraşıyor uyutmak için 2 den sonra uyuyor 2-3 saat uyuyunca akşamda yatması geç saati buluyor ama ben ne kadar öğlen geç kalsada akşamları en geç 10 da yatma vakti diyorum dişler fırçalanıyor eller yıkanıyor süt hazırlıyoruz yatıyor ama çok zor uyuyor tüm ışıklar kapanıyor bizde o loşlukta uyuya kalıyoruz sersem gibi oluyoruz 11 i buluyor uyuması. Bizimki kendisi uyumuyor illa ben olacağım ayağında salla, senin odana gidelim, benim yatağıma gidelim, ... derken pestilim çıkıyor ne yapacağımı şaşırdım banada bir çare...  Bu arada benimki 34 aylık hala bezli sizlerdede bezli olan varmıCevaplamak için Üye ol