1 yaş karmaşasıı..

river soruyor: 6

merhaba anneler..1 yaşına giren kızımla ilgili bişeyler sorucam..büyük problemimiz uyku..sabah 9 da uyanıyor.1.uykumuz öğlen 1-2:30 arası 2.uykumz 5-6 arası sonra gece uykusna yatıramıyorum bi türlü.gece 12 yi buluyor uyuması.2.uykuyu kaldırmayı denedim dayanamıyor.6-7 ye kadar zar zor..diğer sorunumuz acayip alıngan bırakın ses yükseltmeyi değişik tonla hayır dediğim an dudak bükerek ağlıyor.

diğer sorunumz acayip bana yapışık tuvalete dahi birlikte gidiyoruz.babasına bile gtmyor.ben yoksam odada durmuyor ben nereye oda oraya.ama aynı odadaysak oynuyor oyuncaklarıyla.banyoya girdiğmde bile yanımda beni izliyor blmyrm bu sakıncalı mı?çok bunaltıyor beni.özellikle biyere gttğmzde ya da misafir geldiğinde alıcaklar diye hep çığlık çığlığa. tecrübeli annelerden yardım bekliorum...

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


DoRuK_DiLeK

1. aynı derten bizde muzdariptik. bir geçiş dönemi sonunda şöyle çözdük. sabah 10 a kadar uyurdu. ama 7-8 gibi mızmızlanmaya başlardı. ne zaman uykusu açılmaya başlarsa biraz daha uyusun die teşvik etmedik. 7 se 7 de kalktı. 1 gibi öğlen uykusuna yattı. sonraki uykuyu 5 de yaptık. gece uykusuda 10 oldu. eğer sabah uyanma 10 olmuşsa bu gece rahat uyuyamadı demekti bizim için (diş ağrı vs.) 10 da kalkmışsa kahvaltısıda oyunuda sarkmış oluyordu. ozaman öğlen uykusunu 3 e kadar sarkıtıyorduk. 3 de uyuyunca 2 saat deliksiz uyuyordu. 5-6 gibi kalktığı için akşam uyku yine 9-10 arası.

2. durum bizde de var. markette biri şiitt dese değişik ifadeyle dudakları büzerek ağlıyor. bizde hatta bir ara sevmediği birini görünce gözlerini kapatma huyu çıkmıştı tamam aç bişiy yok diyene kadarda gözlerini açmıyordu.buna henüz biz bir çözüm bulamadık. sadece korkmaması gerektiğin söylüyoruz. hatta ben ciddi ciddi bir pedagog ile görüşmeyi düşündüm.

3.  durum sanırım kendini güvende hissetmeme ile ilgili ben çalışıyorum oğluma annem bakıyor oda buna benzer bir durumdan bahsetti. tabi bizimki biraz daha hafif. annane ve dede odada olunca kendi kendine oynuyor ama biri odada değil başka bir yerde olursa hırçınlaşıyordu. şimdi şimdi bundan biraz vazgeçmeye başladı ama hala devam ediyırç


bnycan

1. durum: bence sabah 7 de kaldırırsanız 1. uyku 10 gibi 2. uyku 2-3 gibi olursa akşam 8-8.30 da yatar..

ve diğer durumlar aynen bizdede var. ben bunlara 1 yaş sendromu diyorum. yıkanırken bile duşakanin açık beni bekliyor :))


ema

Haziranın 3 de 1 yaşında olacak oğlum.Aynı sorun bizde de mevcut.


Ben uyku sorununu teke düşürerek hallettim yoksa olacak gibi değil akşam yatmak bilmiyor.Uykusu gelnice dışarı çıkartıyorum hem yoruluyor hem temiz hava.Ama 2-3 saat uyuyor tek seferde.

Yapışıklık konusuna çare bulamadım.Zamanla geçecek tek umudum.

Alınganlık konusuna da daha çok dışarı çıkartıyorum daha çok insan görünce alışıyor.


GOGO05

2.uyku saati çok geç normalde 7-8 arası gece uykusuna yatması lazım ben 14-15.aydan itibaren tek uykuya düşürdüm ama çift uyku zamanında bile 10 gibi yatıyordu 11,30 gibi kalkıyordu 2.uykusuna 1,30 gibi yatıyordu max4 te kalkıp akşam 7-7,30 arası yatıyordu ama sabahta 6,30-7 gibi kalkar yani sabah erken uyanırsa akşam geç yatar yapışıklık bizdede var memeden kestikten sonra dahada arttı sanki alınganlığı dönemsel olabilir benimde oğlum biraz sesini yükseltsen ağlıyordu şimdi biraz daha iyi inş sizinkide düzelir


mugemod

Bu bir geçiş dönemiymiş. Dr.a sorduğumda normal bir de 2 yaşı var bunun demişti:)

1) Uyku düzeni,12. ayda gündüz toplam 2 uyku, akşam da 23 gibi uykuya geçiş olmuştu. 14. ay sonunda gündüz tek uyku denemelerine başladı ve 15. ay yani şu anda sabah 7 en geç 8 kalkış 11 de tek  öğlen uykusu, 20' de akşam uykusu. Bunları kendisi bu şekilde düzenledi. Ben sadece onu gözlemledim,dinledim. Her değişim beni de sarstı ilk günler.

2) Hayırlar konusunda başarılı olduğumu düşünmüyorum. Zaten kabul etmiyor. Nazik bile söylesem ağlıyor. Ölümcül olmadıkça hayır demiyorum. Çok sık hayırlar olmayınca yapmaması gerekenleri aklında tutması da kolay oldu. Tepkileride azaldı. Yapmaması gereken şeylere kendiliğinden bakıp parmağını sallıyor hayır anlamında ki ben parmak sallamıyorum.

3)1 yaşından önce de bir dönem bu yapışık olma olayını yaşamıştık başladığı gibi bitmişti. 14. ay sonunda başladı yeniden hala sürüyor bizde. Telefonla konuşursam sarılıp kucağıma geliyor. Yemek yapıyorsam kucak istiyor. Alınca sakinleşiyor beraber bakıyoruz yemeğe. Yabancılara karşı tepki veriyor dokunacaklarsa ama dokunmayacaklarsa oyun oynamaya çalışıyor. Herkese el sallayıp gülücük atıyor ama dokundurmuyor. Bunu olumsuz bulmuyorum kendi özel alanını oluşturuyorlar sanırım. Bizler de aynı şekilde davranmıyor muyuz? Genelde yabancı bir ortama girince bir süre kucağımda tutup sevimli olmaya çalışarak "aaa bak burda şu da varmış ne güzel, a merhaba x teyzesi nasılsınız Gizem'de çok iyi "v.b. diyorum gülümseyerek. Sonra yere bırakıyorum. Daha rahat hissediyor. Aynı şeyi dışarda da yapıyorum.

Tuvalete giderken anne tuvalete gidiyor çişi geldi diyorum o da bezini göstererek benimle geliyor. Yazarken çok komik tabii:) ama tuvalet eğitimine hazırlık diye düşünüyorum.

Kendi başına oyalanmaktan hoşlandığı şey çocuk dergilerine bakmak 5 dk kadar kendisi oyalanıyor. Ya da mutfaktayken eline tencere ve kaşık veriyorum o da kendisi karıştırıyor.

Gerçekten bazen bezdirebiliyorlar. Ama geçecek diye düşünüyorum:) Umarım faydası olur.

 


river

çok teşekkür ederim.içim rrahatladı yapışıklık ve ağlama konusunda..uyku problemini de erken kaldırdım bugün bakalım nasıl olacak.( benim için zor oldu) :) ama erken yatsın da razıyım erken kalkmaya..tekrar teşekkr ediyorum cevapladğnz  içn..Cevaplamak için Üye ol