1 yaş civarı bebekler ne kadar uyumalı (gece ve gündüz)

dyen soruyor: 6

Merhabalar,

yaklaşık 1 yaşa geldiğinde bebeklerin gündüz ve gece uyku süreleri nasıl olmalı? Gündüz 1 mi 2 defa mı uyumalı, kaç saat? Gece kaçta yatıp sabah kaçta uyanıyorlar?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


AyazDenizz

Oğlum şuan 9,5 aylık. Bizim bir günümüzü özetleyecek olursam şöyle; 
Sabah 8 gibi uyanıyor, kahvaltısını hazırla vs derken 8:30 kahvaltı. Biraz oyun oynarız, kendisi oyuncaklarıyla oynar vs. 11 gibi tekrar yatar ve 2 saat kadar uyur. Bende bu arada ev işlerini hallederim. uyanınca öğle yemeğimiz yenir. yine çeşitli oyunlar veya benim işim olduğunda kendisi oynamaya çalışır yanımda olur. Ara öğün olarak meyvesini yer, parka gideriz güneşleniriz gezeriz, eve geldiğinde yorulmuş olur ve tekrar uyur. yine 2 saat kadar uyur. Akşam yemeğini yer, yoğurdu ben akşam yemeğiyle veriyorum, yoğurdu yemeğin yanında yemeyi çok sever. Akşam yemeğinden sonra babamız ilgilenir artık:) yatmadan önce banyosunu yaptırırım banyo yapınca daha sakin ve huzurlu uyuyor,gece 11 gibi uyur ve sabah 7-8 arası uyanır. Yani benim miniğim günde 3-4 kez uyur uykuya çok düşkün:) 


dyen

çok güzel bir düzen yakalamışsınız. bazı kaynaklarda akşam uykusuna 8 gibi yatar deniyor bu yaş için ama bizimki  9 buçuk gibi o kıvama geliyor. sabah 6:30-7:00 gibi kalıyor, sonra 11:00'de 1-2 saatlik bir uyku yapıyor. bir uyku da sizinki gibi 16:00-17:00 civarı (yarım saat-1 saat) yapıyor. sanırım normal bizimki de.

Bir de şunu merak ediyorum, gündüz sadece tek sefer uyku yapmaya ne zaman başlar çocuklar?


dilrubaa

O yastayken kizim gunde iki defa uyurdu. Ama uyku suresi en fazla bir saatti gunduz. Aksam en gec 9da yatmis olurdu. Sabah da 7-8 gibi uyanirdi. Bebeklerin bu donemde erken uyumasi onemli bence. Gunduz uykusunun uzun olmasindansa aksam erken saatte uyutmaya bakin. Bizim memeyi biraktiktan sonra gece uykusu cok gecikti 11.30 gibi zor uyutuyorum artik. Ama iyi degil bu kadar gec uyumasi biliyorum, erkene almaya calisacagim ben de. Buyuk cocuklarin bile en gec 10da yatmalari gerektigini dusunuyorum ben


AyazDenizz

dilrubaa doğru söylüyorsun da, bizimki uykuyu çok seviyor. gündüz çok uyuduğu için gece geç yatıyor maalesef. gündüz uyuduğunda da uykusundan uyandırmak olmaz, uyuyan bebeği nasıl uyandırırım hadi kalk gece uyumucaksın falan:)) uyusun bebekler uyuya uyuya büyür:) heh bak şimdi uyandı kalktı bana bakıyor hadi bana bye bye:)


berlindenbirseda

dyen, hemen hemen sizin düzendeydik biz de o zamanlar, gayet normal. Biri uzun, biri kisa iki uyku. Uykuya 9'dan evvel hic gecmedi oglum, hala da oyledir. Ideali 8 deniyor, ama 8'de yatirsam babasini goremezdi hic. Bir kucuk tavsiye (bizde ise yaramadi gerci :), yatma saatini yarim saat erkene cekseniz, sabah belki biraz daha gec uyanir (6:30-7 benim icin cok erken de :). Bazi bebeklerde ise yariyor.

Tek uykuya gecisinde kati bir kurali yok. Kim West v.b. dinlerseniz 18 aya kadar iki uyku diyor, ama ben 13 aylik gibi oglumu iki kere uyutamamaya basladim, her seferinde 50 dk ugrasiyordum ve 13,5 aylikken tek uykuya gectik. Iyi ki de gectik 14 aylikken yuvaya basladi ve orada sadece 1 kez uyuyorlardi. O zaman okudugum bir uzman yorumu, 20-25 dakikadan uzun sürüyürsa gündüz uykuya gecmesi, artik iki uykudan tek uykuya gecmenin vaktidir diyordu. Bizdeki durum da buydu ve tek uykuya gecisle birlikte 50 dk. uyutma cilesi de son buldu.


guta

Bizimki de sabah 10-12 arası uyuyor genelde, öğlen de 3.30-5 gibi uyuyor. Akşam da 9.30-10 gibi yatıp sabah 7 de kalkıyor. Bizim işten gelip yemek yememiz filan zaten saat 8 oluyor. Çocuğu 8 de uyutursam bu sefer annesini babasını görmeden uyumuş olur, bunun yarattığı daha büyük sorunlar ortaya çıkar. Uyku düzeni biraz da ailenin düzeni ve çocuğun yapısı ile alakalı, kesin bir kuralı yok. Bunun için gündüz uyumasın gece uyusun gibi şeylere ben pek katılmıyorum. Küçücük çocuk, gündüz uyumayı seviyorsa uyusun güzel güzel. 1 kez uykuya genelde 1.5 yaş gibi kendiliğinden geçiyorlar. Siz o zamanın geldiğini zaten anlarsınız. Sabah uyutmakta güçlük çekersiniz, öğlen bir anda uyanır. Kendileri biyolojik olarak zaten anlatıyorlar neye ihtiyacı olduğunu. Cevaplamak için Üye ol