2 yaş civarı çocuklarımız nasıl uyuyor?

ekim_ soruyor: 10

Artık çocuklarımız 2 yaş olmak üzerelerveya oldular.
Bu dönemde uykular nasıl?
-Gündüz kaç saat ve hangi saatlerde uyuyorlar.
-Gece uyku düzeni nasıl?
-Gece uyanıyorlar mı?
-Uykuya geçerken yardımcı yöntemler veya ne şekilde uyuyorlar?
-gece beslenmesi var mı? nasıl?  bıraktınızsa o da nasıl?

Bu soruyu cevapla


40 Cevap


Yasemina

Uod ve Ozgur anne,

Maasallah diyorum, sizinkiler gunduz cidden bayagı bir uyuyor. Bizimki gunduz en fazla 1.45 dk. uyur o da tek uyku.

Kızım yaklasık 17 aylık uyku duzenimiz soyle:

Haftaici anneannesi uyutuyor 2 kez, toplamda 2 saate yakın ama saat aralıklarını tam bilemiyorum.
Ben haftasonu 14.15-16.00 (maximum) arası uyutuyorum. bazen babasıyla yuruyusteyken daha erken uyuyakalıyor, bu durumda aksamustu 45.dk vb. uyutuyorum. Kısa uyutmamaın sebebi gece saatınde uyumasını saglamak, ama 45. dk dan sonra kaldırınca irritabl oluyor, sokaga cıkarıyorum hemen, o zaman temiz havayla kendine geliyor.

21.30'da kolumda sallayarak gece uykusuna yatırıyorum.
yazın cok direniyordu geç yatmak icin, simdilerde 8.00-8.30 sularında esnemeye baslıyor.
Sut icmiyor. Uykudan once ve uyanınca cok su içiyor.

gece, kendi evinde degilse (boyle sorunlarımız var) 2,3 defa, yeniden zar zor yatırılacak derecede kalkabiliyor.

Kendi evinde gece uykuları daha muntazam, genelde 1 yahut 0 kalkar ama nedense dun 2 kalktı.


ozguranne

Yaseminaaa valla ben sizin duzeni okumustum bir yerde. O duzende ben 1. haftanin sonunda zir deli olurdum o nedenle bence bu kosullar altinda iyisiniz:)


Yasemina

Bende zırdeli olmamak icin saga sola atıyorum kendimi, adaya, gece gezmelerine, nurturia'ya, yahoo answersa vb. ama sinir krizlerim oluyor, dun cok kotuydum ornegin. bakanlar da anne olunca kızamıyorsun. Bozuk duzen icinde bir tutarlılık sagladık en azından. ben hayatımda hep zorluklarla bogustum, sırtımı rahat rahat yaslamak hic nasip olmadı ki. O yuzden butun bu gelişen duzen de surpriz olmadı benim icin. Lara saglıklı, kendini bilen, kimseye muhtac olmayan ve aklını duzgun seylere kullanan bir kız olarak buyuyecekse sokaklarda surunmeye bile razıyım. Ben ne olmusum, ne olacagım hic onemli degil, o iyi olsun, baska temennim yok.


Seyhan_DefneNil_ZeynepLal

Ben uyku düzenimizden çok memnunum. Son 2 aydır sistemimiz bu şekilde

-Gündüz kaç saat ve hangi saatlerde uyuyorlar.

12:30 13:00 arası 1,5 saat en fazla 2 saat uyuyor

-Gece uyku düzeni nasıl?

gece 21:30 da yatıyor. Mümkün mertebe kaydırmamaya çalışıyoruz. Sabah 7:00- 7:30 da kalkıyor

-Gece uyanıyorlar mı?

bazan kesintisiz uyuyor, bazen 1 kez kalkıyor. babası yada ben gidip odasında devam ettiriyoruz. Zaman zaman yanımıza geldiğide oluyor. Uyuyunca yeniden odasına götürüyoruz.

-Uykuya geçerken yardımcı yöntemler veya ne şekilde uyuyorlar?

Uyku saati gelince babasına babası yatıracaksa bana el sallıyor. Gündüzse oyuncaklarına el sallıyor. Üzerini örtüyorum ve odasında oturarak uykuya dalmasını bekliyorum. 5 dk içinde gidiyor zaten :)  . Şu ara uykuya dalmadan odadan çıkma üzerine çalışıyoruz bir kaç kez başarılı olsakta  henüz tam gelişme kaydedemedik. Odadan çıktığımızda kalkıp salona geliyor:( Odadan çıkmazsak sorun yok..

gece beslenmesi var mı? nasıl?  bıraktınızsa o da nasıl?

gece beslenmesi net hatırlamasamda en az  6 aydır falan yok zaten hiç biberonla beslenmedi. Meme emiyordu ama onuda geceleri vermemeye başladım geçiş döneminde uyandığında yanına sadece babası gitti. oda su teklif etti 1 haftada falan gece emmemiz bitti. Sık olmasada gündüz emmeye devam ediyor ..


Tanyel


"Maaşallah" de, DefneNil...
Seninki süpermiş, nerde böyle bebek...
Sana da afferim ama çok prensiplisin ki bebeğini iyi düzene sokuvermişsin.

Benimki öğlen uyudu ise, gece çok geç uyuyor. Bizimle oturuyor. Sonra yanımıza alıp beraber yatıyoruz. Eline de Aptamil 1 yaş sütlerinden koyduğumuz biberonu veriyoruz. Ortamızda sütünü içip, kıvış kıvış uyuyor. Genelde benim üzerimde uyuyor. :) Üzerimde 13 kg... Bazen nefes alamıyorum, zaten kendim 45 kg yum...

Uyuduğunda yatağına koyuyorum. Baba çoktan uyumuş... Top patlasa uyanmaz...
Gece çok şanslıysam hiç uyanmıyor. Şanslıysam 1 defa - şanssızsam 2 defa uyanıyor. Biberonla Aptamil veriyorum. İçe içe tekrar uyuyor.

Eğer öğlen uyumadıysa, akşam 7-8 gibi kendi kendine halıda kıvrana kıvrana uyuyor. Alıp yatağa yatırıyorum. Gece 2 gibi uyanıp, sabah 4-5 e kadar canımıza okuyor. Sonra tekrar ortamızda uyuyor. Alıp yatağına koyuyorum.Seyhan_DefneNil_ZeynepLal

Evet Tanyel kızımın hakkını yemeyeyim bu konuy çok iyi kotardık. Maşallah ona..
Baran öğlen çok uzunmu uyuyor acaba merak ettim.gece uykusunu bu denli etkilediğine göre ?


sedavesila

Ben bu aralar dertliyim uykudan. Sila'nin uykularini, ozellikle gece uykusu cok duzenliydi. 2 yasini bitirdi, Turkiye'ye geldik, donduk, sanki 2 yildir hicbirsey oturtmamisiz. Turkiye'den mi oldu (saat farki, daha duzensiz uykular/gunler vs) yoksa 2 yastan mi hala tam kestiremiyorum.


8.30 olmadan odasindan cikardik, kendince konusarak uykuya dalardi. Simdi uykuya dalmasi 9.30'u buluyor ya da geciyor. Odadan cikarsak da agliyor. Saatlerce kitap okuyalim istiyor.

Gunduzleri hep az uyurdu ama bu aralar, 1.30 gibi yatip, 1-2 saat uyuyor. 3 gun krese gidiyor, sanirim uykusundan uyandiriyorlar (2.30'ta bitiyor). Bu durum da duzeni bozuyor.

Gece genelde cisi geldigi icin uyaniyor. Bazen beyni acilmiyor, cisini yapmamak icin diretiyor. Ya da guzelce yapip, bizim yataga geliyor, kendi yatagina gitmeyi reddediyor.Onun icin uykudan once sut vermiyorum, suyu da olculu veriyorum. 

Dislerini fircaladiktan sonra gece sut vermemek icin diretiyorum, ama onun da aklina pek gelmiyor neyse ki.

Bir dusuncem yine bir asamadan gectigi. Son 2 ayda konusmasi cok artti. Eger yogun birgun gecirmisse, kendine kendine konusmadan uyuyamiyor. Beynini bosaltiyor diyoruz.

Tam yurumeden once de birden uykulari cok duzensizlesmisti. Yurumeye basladi, geri duzeldi. Dili biraz daha cozulursa uyku duzeni duzelecek diye umuyorum.


ozguranne

Sedavesila, biz de ayni durumdayiz sanirim, cunku boyle bir anda degisiklikle tepetaklak olduk. Dedigin gibi yine bir buyume atagiyla karsi karsiya olabiliriz. Yurume donemi bizim nevrimiz donmustu uykudan. Simdi yine benzer duzen karsiti kareketler. Dil gelisiminde bi asamadayiz, cumleler cok artti ama gidecek yol var. Dedigin cok mantikli geldi.


Bu arada gece cis icin uyandigi oluyor bizim de ama ayda 1 gibi. Uyandiginda da cis hatta kaka yaptigi oluyor. O nedenle cis dediginde illa kalkiyoruz cunku hep oluyor bi sekilde. 

Gece beslenmesini biz 13. ayda kesmistik. Su isterse veriyoruz, onun disinda bisey yok. (Bi gece uyanip anne eya acc dedigi gunu saymazsak:) Neyse ki aliskanliga donusmedi. Cocuk acsa veriyor insan tabi ama genelde tok oluyor) 

Allah tum cocuklara ve ana babalara guzel uykular versin der, kacarim.
ekim_

Özgüranne, biz de kesmiştik.sadece su veriyorduk.ne olduysa birden süte düştü.vermezsek uyumuyor ve hatta dün krize girdi ağladı,zor yetiştirdim.


yuksel_

uod, tam yarama parmak basmışsın..bu aralar ben de çok dertliyim. önce normalimizi anlatayım:

sabahları 8:30 - 9:30 arası bir saatte uyanıyor. Son 1-2 haftadır 8-8:30 arası kalkmaya başladı.

Gündüzleri 1-3 veya 2-4 arası genelde 2 saat kadar uyuyor. öğle uykularında hemen hiç problem yaşamıyoruz, hatta kendisi benim uykum geldi deyip odasına gidiyor bazen. ya ayakta sallayarak veya ikimiz yanyana uzanıp hemen 10 dk içinde uykuya geçiyor.

akşamları 10 gibi odaya götürmeye çalışıyorum, 10:30 veya 11:00 civarı artık uyumuş oluyor. Ben yatırıyorsam geceleri kesinlikle ayakta sallanmayı reddediyor ve yanyana yatıyoruz, elleri yüzümde, biraz konuşuyoruz, biraz koklaşıyoruz, kitap bakıyoruz, su içiyoruz vs. sonra gözlerimizi kapatıp uyuyoruz. bunun kötü tarafı, uyuması çok uzun sürüyor, yoruluyorum ve ben de onunla beraber uyuyakalıyorum. bütün akşamım gitmiş oluyor.
babası uyutuyorsa, 10 - 10:30 gibi odaya gidiyorlar, baba ayakta sallıyor, rüya 15-20 dk içinde uyuyor, baba geri geliyor, gecenin geri kalanı bize kalmış oluyor.

ama rüya çoğunlukla babayla uyumayı reddediyor, önce "anneyle uyucammm!!" diye kesin direktif veriliyor, odaya girince de "bebebey (beraber) uyucazzzz!!" diye 2.direktif veriliyor :)))

geceleri en fazla 1 kere uyanıyor, su içiyor, geri kafayı koyup uyuyor...

Son zamanlarda, neden bilemiyorum, gece uykularına geçmekte direnmeye başladı...yanyana yatıyoruz mesela, tam 1,5 saat uğraştırıyor, uykuya dalması 11:30-12:00 yi buluyor...bende sinir harbi :(( bazen baba duruma el koyuyor, beni çıkarıyor odadan, ayağında sallayıp uyutuyor, ama o zaman herşey krize dönüşüyor ve rüya çok ağlıyor :((
bir de geceleri uyanıp su içtiğinde, hemen geri uyumak yerine "bebebey uyucaz" demeye başladı, mecburen yanına yatıyorum, uykuya dalması yarım saati buluyor, benim uyku bölünüyor, bir de bunu sabaha karşı yaparsa (06:30-7:00 gibi) ben arada 15 dk daha kestirip kalkmak zorunda kalıyorum, iyice zombi oluyorum.

kendi başına, ya da başında masal okuyarak ne zaman uyuyacak diye çok merak ediyorum...belki biraz daha büyümesi gerekiyordur. Bir de hep herşeyi yanlış yapıyormuşum duygusundan kurtulamıyorum..ama yukarıdakileri okuyunca sanırım her çocuğun düzeni farklı, pek de becermekle alakalı değil sanki...(desem biraz içimi ferahlatır mı acaba :)))Cevaplamak için Üye ol