Kayınvalide / elti / çocuk sorunsalı :((

fesma soruyor: 10

ya bişey paylaşmak ve de danışmak istiyorum..?

 şimdi kv alt kateltim üst ben en sütte aile apartmanındayızz.

eltim çalışıyor oğlu var 5 yaşında okula gidiyor 11 ile 17:30 arası okulda..
eltimle görüşmüyoruz h,ç bir husumet yok ama gidip gelme yok eşimle abiside görüşmüyor, onlar kimseyle görüşmüyorlar, kızımın doğumunda da gelmedir, altını çiziyorum h,içbir husumet yok ama..
son derece soğuk kişiler ve aparetmanda burnunun ucunıu bile çıkarmaz evinden sadece oğlu için kv ile görüşür..
benim kızımla oğlu başlarda güzel oynuyor ve anlaşıyorlardı fakat okullar açılınca oğlunun benim kızımla oynamasını istemedi.
bebekle oynama onu sevme diyormuş çocuk kendisi söylüyor.. biz her ne kadar görüşmesekte ben oğlunu çok sverdim bize getirirdim ilgilenirdim oda beni çok svserdi..
akşam çocuğun ağzından lafı alıp herkesin duyacağı şekilde apartmanda bağırıyor, ben sana ne dedim gitmeyeceksin vs vs.. ama öle böle değil 20 dk bağırıyor en az,,
neyse çocuk artık gelmiyor sorun aslında tam olarak şu, b enim kızım 15 aylık ve bu çocuk annesinin dolduruşuyla kızımı korkutuyor. bi kaç kere denk gelmiştim ama alışır dedim fakat kızım babaanneye gidelim deyince ıhıhı diyor oraya götürdüğümde beni bırakmıyor , eltimin oğlu orada olmasada kızım korkuyor, çığlıklar atıyor..
kv de eltimi ve onun çocuğunu ayrı tutar hep ön planfda onlardır, bu çocuk kızıma böle şeyler yaptığı zamanlarda çıkıştığım oldu hatta kv ile bu yüzden tartıştığım ızuda çok oldu, en son dün akşam ben kv ile kızımı eğlendiriken eltimişn oğlu tekme
attı hemen bana baktı ve ayağını yavaşlattı, bende sen napıyosun diye çıkıştım ve aldım kızımı çıktım kv - kp hiç ses çıkarmadılar..
çok sinirlendim gece uyuyamadım ne yapsam bilemiyorum nasıl bir tutum sergileyeceğimi bilem iyorm..

siz olsanız ne yaparsınız..

bu arada imla hatalarım için çok özür dilerim çok acele yazdım, yardımcı olan herkese şimdiden teşekkürler...
1 gün

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


fleez

konuşmayan insanların kucağınızdaki çocuğunuzu da sevememesi bana hep çok çirkin gelmiştir, aynı sıkıntıyı ben de birkaç komşumla yaşıyorum, insanların birbirlerini sevmemelerini görüşmek istememelerini anlıyorum da küçücük çocuklarına onlara selam verme, kızlarını sevme dediklerini ben de dün anladım mesela, çünkü çocuk ne zaman benim kzı  görse hemen oyun oynarlardı çok severlerdi birbirlerini ama dün bir baktım küçücük çocuk yüzünü çevirdi bize,


32 yaşında da olsa insan minnacık çocuğun bile bu hareketinden alınabiliyor.

ben artık yazık deyip geçiştiriyorum ama ilerde böyle insanların çocuklarıyla benim çocuğum aynı sınıfta olacaklar belki ve beim kız inanılmaz insan canlısı ve onun yanında da asla kişisel meseleleri, arkadaş ilişkilerini çekiştirmek istemiyorum ama işte bunu yapanlarla aynı apartmanda yaşamak çok zor. bunu nerden mi biliyorum, birgün bande şalterler atıp komşunun kapısını çalıp konuşalımmı biraz dedim, 5 yaşındaki kızını da salonda oyun oynamasına teşvik ettim, ama annesi inatla kızı yanımızdan ayırmadı, bişey olmaz diyerek, ve biz konuştuk, kimi zaman tartıştık ve kız hepsini duydu, çok yazık

karşık oldu:))

yani eltinizle aranızda bir kavga olmamış olabilir, ama emin olun onun çocuğu da zaten bir süre sonra o kadar gaza dayanamayıp sizden soğuyacaktır

ben de çok snirlendim şimdi gene:)


nilinmasali

Bu kadar iç içe yasarken ,bebeğinizin doğumunda bile gelmiyorlarsa ben bi husumet olmadıgını pek düşünmem açıkcası,belki sizin haberiniz olmayan bir kırgınlığı olabilir mi eltinizin? Tamam çok sıcak kanlı olmayabilir insanlar,çok yakın akrabalık ilişkileri kurmak istemeyebilirler bunuda anlayabilirim ama yeni doğmuş bir bebeği görmeye gelmemek,en azından bi hayırlı olsun dememek için ortada bi sorun olmalı bence...
Sizin yerinizde olsam ne yapardım kısmına gelince,oğluna ben sana oraya gitmiyeceksin demedim mi diye bagırdıgını duyunca ,gidip biraz konuşabilirmiyiz diye lafa girer  çocuğunun kızımla oynamasını neden istemediğini sorar,oğlunun ağzından duyduklarımı anlatır,mantıklı yada mantıksız bir açıklama yapmasını beklerdim,eğer gercekten makul bir sebebi varsa sorunu çözüm yoluna gider,yoksaa bende onu yok sayardım..Siz calısıyormusunuz,çalışmıyorsanız eltiniz sizin evde çocuğunuza bakıyorken,kendi çocuğunun babaanneyle büyüyor olmasını sorun etmiş olabilir mi?Babaanne annesi yanında yok üzülmesin diye diğer toruna biraz daha tolerasnlı davranıyor olabilir mi?

Her koşulda öçözümün tek yolu sorun yasadıgınız kişiyle konuşmaktan geciyor bence,yoksa tavsan dağa küsmüş misali ,bi sonucxa varmak zor..


nazveannesi

Bence kayınvalidenizle bu konuyu konuşun eltinizin çocuğu kvdeyken siz kızınızı kv götürmeyin mümkün olduğunca eltinin çocuğuyla bir arada durmasınlar. Böylece kızınıza zarar veremez. Kızınız babaannesinde yalnız kalmak istemiyorsa, korkuyorsa sizde onunla orda olun yada babaannesi size gelsin. Babaanneyede bu durumu açıklayın derim.


mother_of_sons

elti sorunu benimde yaşadığım bir sorun oğlu 10 yaşında ve babası yoksa bize gelemez hatta konuşmadan geçer. anneyle konuşmuyoruz çünkü. saygısızlık hat safada ama bizimkinde. neyse..


hikayedeki kıymetli gelin benim bizim ailede o açıda ne desem bilemedim ama;

sanırım hep aynı olay biri daha kıymetli oluyor. tamam oysa kıymetli, sende kv ile açıkça konuş, eminim oda çocuk aman ne olacak gibi cümleler duyacaksın, sende kendi çocuğunu önemsediğini ruh sağlığını psikolojisini öne sür ve eltinin oğlu ordayken götürme bir süre sonra tekrar denersin seninde orda olduğun zamanlarda yanyana getirmeyi..

nihayetinde amca çocukları bu denli yabancı büyümemeliler ama bazen elden bişey gelmiyor çok iyi bilirim.

açıkça konuşmalısın tek çaren bu. ben yerinde olsam eltimle de konuşurdum neden çocuk bize gelince bağırıyosun diye sorardım belkide senin farkında olmadığın bir sorun vardır ortada. 
(kendiminkinden bilirim yanlış dinlediği (!) 1 kelime yüzünden 6ay konuşmadı benimle )

hatta eltini kvni yan yana koy ortaya konuş çık işinden komple. mümkünse tabi. kolay gelsin.


nurus

çıkın karşısına mantıklı sakin konuşun diyemeyeceğim...mantık olsaydı çocuklara o muamele yapılmazdı zaten.


çalışıyormusunuz?yani çocuğunuz babaannede mecbur mu vakit geçirmeye ? değilse aynı anda orada olmamaya gayret edin.çocuğunuzu gereksiz yere hırpalatmamış olursunuz.sizden kaynaklı değil bu aradaki soğukluk demek,çekin kendiniz..nurus

çekin kendinizi demek istedim...


nakbulut

Bunun benzeri bir durum arkadaşımın başında vardı. Aynı apartmanda değil ama aynı mahallede oturuyolardı kayınvalidesi ve eltisiyle. Aynen sizin dediğiniz gibi kimseyle konuşmayan, görüşmeyen, arkadaşları olmayan, kardeşlerine bile gidip gelmeyen insanlardı eltisi ve kaynı. Ancak kayınvalide ve kayınpederin gözünde daha kıymetliydiler. Kızlarını da kayınvalide bakıyordu. Zamanla eltisi arkadaşıma bakmamaya, kızını da onlardan soğutmaya başladı. Ben bunu çok büyük bir psikolojik rahatsızlık olarak adlandırabilirim ancak. Normal bir insan böyle davranmaz çünkü. Şimdi şartlar değişti,  kıymetli gelin arkadaşım oldu ama bunun için çok şeyler yaşanması, çok şeylerin alttan alınması, çok yıpranılması gerekti.

Benim tavsiyem kendinizi biraz çekmenizdir. Eltiniz görüşmek istemiyorsa görüşmeyin, çocuğunuzu da görüştürmeyin. Zaten çocuklarınızın arasında yaş farkı var ve cinsiyetleri farklı. Ortak  nokta bulmaları zor. Kızınızı da bir müddet k.validenize götürmeyin gerekirse, neyle korkutulduysa unutsun biraz.
Eşinizle de konuşun gerekirse, anlatın. Kaş yaparken göz çıkarmayalım :)


serra77

Esiniz bir tepki gostermiyormu bu olanlara?nakbulut

nilsafak, ne mutlu size ki hiç karşılaşmamışsınız  umarım hiç de karşılaşmazsınız, ama gerçekten var böyle insanlar. İster kıskançlık deyin, ister rahatsızlık, başkasının mutluluğuna katlanamayan çok insan var. Mantıklı bir açıklaması yok bu durumun.


neretva

Aranızda husumet olmadığına emin misiniz? Çünkü bunun yarısı yapılsa bana aramızda husumet olurdu. Benimle görüşmeyenle ben de görüşmem ayrıca.Cevaplamak için Üye ol