Reflü müdür?

semur soruyor: 5

Kızım 5,5 aylık. Son 2 haftadır emdikten ve yedikten (sütüm yetmediği
için katılara erken başladık) sonra kusmaya başladı. 2-3 geceden beri
de uyumak üzere yatarak emerken; memeyi bırakır bırakmaz ağız dolusu
kusuyor yani ne emdiyse geri veriyor. Zaten sütüm yetmediği için az
anne sütü alıyor; bi de emdiğini kusunca ben üzüntüden ölüyorum.

Reflü olabilir mi ya da bu konuda bir fikri olan varsa çok sevinirim.


Bu soruyu cevapla


5 Cevap


ekim_

bence öncelikle gözden kaçan bir enfeksiyon var mı diye bakmak lazım: özellikle idrar yolu enfeksiyonları bazen çok sinsi seyredebiliyor ve kendini kusmayla gösterebiliyor.diğer rahatsızlıklar ekarte edildikten sonra reflü üzerinde durabilirsiniz.


Alef

Bizdede de beslenme sırasında ve sonrasında aşırı huzursuzluk ayrıca her beslenme sonrasında da mutlaka kusma vardı ben zaten şüphelenmiştim 2 farklı dr sonrasında fizyolojik reflü teşhisi konuldu, kusma olmasa bile mama üzerinden 1 saat geçse dahi mutlaka yoğurt kesiği şeklinde birazcık çıkartıyordu, ben kendim şüphelendiğim dönemde de mama ve emme sonrasında kesinlikle yatırmıyordum artık altını bile beline kadar yükselterek açıyorum kesinlikle yatırmıyorum, mamamızıda AR mama ile karıştırıyoruz maşallah 2 haftadır hiç kusma yok huzursuzluğuda çok azaldı kilomuz da normalin üzerinde devam ettiği için ilaç kullanmamıza hiç gerek yok dedi doktorumuz, kusmanız yoğun olduğu için bence biran önce doktora gidin aksi taktirde kilo kaybınız olabilir


fulyaakdemir

bizde de aynı problem vardı emdikten sonra dik tutsak hemen yatırmasak bile kusuyordu ayrıca genzinde bi ırıltı farkettim doktorumuz reflü olduğunu söyledi bi süre ilaç kullandık ilaçtan sonra çok rahatladık


blue35

bizimde doğduğundan beri ara  ara kusma problemimiz oldu.bazen çok ağladığında çok güldüğünde bile kusuyor.doktora götürdüm büyük ihtimalle reflüsü vardır deyip 2 tane mide ilacı verdi.reflünün kesin teşhisi mide sintigrafisiyle ortaya çıkıyormuş onun içinde bebek 1 saat makine altında yatmalıymış.tabii bu mümkün değil.uyutupta çekerlerse mide hareketi olmazmış ve reflü varsa bile çıkmazmış.neyse biz de çektiremedik tabii.2 gün ilaçları kullandım ama oğlum daha çok rahatsızlandı ve ilaçlar mide boşaltıcı olduğu için ishal oldu.sonra bir prof a gittik.doktor bu ilaçları kesinlikle kullanma dedi.reflüsü olan bebekte muhakkak bronşit olur dedi.
yani diceğim o ki kusması ve sık sık tekrarlayan bronşiti varsa o zaman reflü den şüphelenebilirsiniz.
yoksa bizimki gibi psikolojik bir kusma da olabilir.psikolojik kusmalar 3 yaşına kadar sürebilirmiş.anne bunu önemsememeli ve aşırı tepki vermemeliymiş.


semur

Bronşit ya da başka bir rahatsızlığı yok allaha şükür. Dün yoğun çabayla ( katıları azaltarak anne sütünü arttıraraK, 2 saatte bir az az yedirerek ve brşeyler yedikten sonra başı yüksekte yarım saat yatırarak hiç kusturmadım. Bugün annemdeydi birkez kusmuş sadece.

İlk doğduğunda sarılık olmuştu, birgün yine kan vermeye gittik yine yüksekti ben harab olmuştum ve ağlamaya başladım, oradaki annelerden biri kızmıştı bana, "dur daha yolun başındasın ne hastalıklar ne sıkıntılar yaşayacaksın, daha şimdiden bir sarılığa ağlarsan senin işin zor" demişti. Hakikaten büyüdükçe dert ettiğin şeylerde büyüyor. Allah bütün anne ve babalara çocuk büyütme yolunda yardımcı olsun.

Herkese çok teşekür ederim.Cevaplamak için Üye ol