Ne zaman ve nelere 'hayır' demeli?

meltem soruyor: 2

Bebekler büyürken ne zaman ve nelere hayır diyorsunuz? Hafta sonunda eşimle aramızda bir tartışma oldu. Benim kızımızın dünyasını sınırladığımı söyledi. Ona göre sadece çocuk için tehlikeli olabilecek elektrik prizi, sıcak fırın gibi şeyler hayır kategorisinde, diğer eşyaları, maddeleri keşfetmesine izin vermeli. O nedenle eşim kızımızla oynarken onun eline ayakkabı (hijyen sorunu), araba anahtarı (hijyen sorunu ve metal dişlere zararlı) gibi benim hayır kategorime giren eşyalarla oynamasına izin veriyor. Bende fazla hayırcı bir yaklaşıma karşıyım ama bazı eşyaların oyuncak olmadığını anlatmamız gerektiğini düşünüyorum. Yani şimdi herşeye izin verir sonra sınırlar koymaya başlarşak tutarsız olacak gibi geliyor. Deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


DARLA

Merhabalar.. Bu Tarz Konularin Aslinda Kesin Bir Cevabi Yok Gibi.. Benim Kizim 2,5 yasinda suan.. Ben babmiza gore daha rahat bir anneydim...Ben genelde bircok seyle - kesinlikle kendisine zararli olan seyler haric, sizin de belirttiginiz gibi - oynamasina, tanimasina izin verdim... AMa oynarken surekli kontrol altinda tuttum ve hem izin verdim ama hem de bir noktada ona sinir koydum.. mesela, oyna ama agzina sokma, agzina sokarsan bir daha vermem gibi.... sinirim kesin oldu. ve o siniri gecince soyledigim seyi gercekten yaptim.. Bilemiyorum iyi mi yaptim kotu mu ama sonucta dedigim gibi bunlarin bence kesin bir dogrusu yanlisi yok ama en onemli konu bence cocuga karsi surekli tutarli olmak.. izin vermedigimiz bir seyi yapmasina goz yummamak veya bir seferinde ayni sey icin evet sonra hayir dememek...
Zor bir doneme giriyorsunuz, kolay gelsin :) Svg


ozguranne

Merhaba,


Ben mümkün mertebe az hayır demeye çalışıyorum. Bir kaç hareket kati olarak ve her zaman hayır. Bilgisayarın kasası, prizler, dvd player diyarı gibi. Bu konuda tutarsızlık göstermiyorum. Dvd playera gidip düğmesine bastığında önce hayır diyorum. Sonra durmazsa, tekrar hayır diyorum ve gidip oradan alıyorum. Bakıcı abla da benzer şekilde davranıyor. 

Yutabileceği şeyleri ortamda tutmamaya çalışıyoruz. Terlikleri ağzına sokmamasını, bize vermesini benimsetmeye çalıştık ve oldu. Şu anda terliği alıp anneme ya da bana uzatıyor.

Bunun dışında bir yasak yok. Hijyen konusunda rahat olmaya çalışıyorum. Evin içinde olan cisimleri ağzına sokmasına ve incelemesine ses çıkarmıyorum. Ne kadar az yasak, o kadar fazla kontrol gibi geliyor bana. Tutarlı olması daha kolay. (Bununla ilgili bir yazı okumuştum ama acaba nerede?)


Cevaplamak için Üye ol