Ustun yetenekli cocuklar

OZLEMDEM soruyor: 6

Merhaba

Çocugunun bazi konularda ustun yetenekli oldugunu dusunen var mi acaba?

Benim oglum 32 aylik. Su ana kadar tek bir bakici ile buyudu ve hicbir kres oyun grubu vs deneyimimiz henuz olmadi. Oglumun daha kucuk yaslardan beri el becerisi erken yurumesi oldukca iyi bir hafizasinin olmasi vs gibi ozellikleri bizi dusundurmeye basladi. Ayrica buYudukce surekli harfleri sayilari ogrenmek istiyor su anda butun ingilizce turkce harfleri okuyup yazabiliyor. Ayrica bzai kelimeleri de okuyup yazabiliyor. Sayilari turkce ingilizce ve hatta japonca Okuyup yazabiliyor. Bunlari ipad ve youtube sayesinde ogrendi. Kendi basina ipad de kullanabiliYor. Baska oyuncaklara oyunlara yonlendirirsek onlarla da oynuyor fakat harfler ve sayilar konusunda ayri bir meraki var gibi geliyor. BU konuyu yuzustu danistigim bir pedagog ozel kendisi gibi olan cocuklarla egitimden bahsetTi fakat bu yas icin boyle bir anaokulu henuz bulamadim. Herhangibir anaokuluna baslatip cocugumun varsa bir ozelligi bunun koreltilmesinden vs de korkuyorum. Bu konuyla ilgili bir deneyimi veya bilgisi olan varsa paylasabilir mi?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


selencem

Yigenim benzer ozelliklerde, yasitlari ile normal krese gitti, seneye yasitlariyla ilkokula baslayacak. Sosyal ve duygusal olarak ezilmemesi icin pedagog boyle onerdi. Siz evde zaten bilgi acligini giderirsiniz evde. Ayrica pedagog extra bilgi ogretmeyin, sadece o istedikce ogretin demisti. Zor bir sey ileri bir cocuk, kolay gelsin...


CiciAnne

Evet Ada için de böyle bir şey söylüyorlar aynı kaygıları ben de duydum fakat görüştüğümüz her pedagog aynı şeyi söyledi; yetenek köreltilemezmiş. Yani çok travmatik bir şey yaşamadığı sürece aynı şekilde devam edecekmiş bu durum.

Bizi üstün yetenekliler için olan kurumlara yönlendirdi Ada'ya gelişim testlerini yapan kurum fakat ne yazık ki 6 yaşından önce bir şey yapılamıyor bu konuda. 6 yaşında uygulanacak bir test sonrasında yönlendirebiliyorlar ancak. Size şu anda tek diyebilecekleri şey; Evet, çocuğunuz üstün yetenekli olmaya aday, baskılamayın, sorularına doğru cevaplar verin ve keşfetmesine müsade edin.

6 yaşına kadar çok vaktiniz var fakat çocuğunuzun üstün yetenekli olarak ayrılmasını isteyip istemediğinize karar vermeniz de gerek, biz bu konuda hala fikir birliğine varamadık, sürekli fikrimiz değişip duruyor.


AOA

Merhabalar.. Istanbul'daysanız yeni açılan bir anaokulunu önerebilirim size, Bilgi Dünyası Anaokulu http://www.bilgidunyasi.biz/ Bu sene eğitime başlıyor ve harika bir bir okul. Kocaman bahçesi, kendi tarım alanları, tavukları vs. Okula kabul için kendileri test yapıyor ya da uzman birinin yaptığı testleri kabul ediyorlar.


OZLEMDEM

Oncelikle paylasimlariniz icin tesekkur ediyorum

selencem evet ileri cocuklarin ozellikle bizim sartlarimizda zor olacagini dusunuyorum

cici anne cocugumun ustun yetenekli seklinde bir ayrima girmesini istemiyorum sadece varsa boyle bir ozelligi bunu gelistirmek icin elimizdeki imkanlarla neler yapabilirizi arastiriyorum ve herseyden onemlisi yanlis yonlendirilme sonucunda ileride mutsuz olur mu kaygisini cok yasiyorum. Sizinle (eger dusunurseniz) ilerki donemlerde cocuklarimiz icin paylasimda bulunmak isterim.

AOA okulu arastiracagim tesekkur ederim


fatos

Üstün Yetenekli Çocuklar için bir forum var. Aynı durumdaki aileler bilgilerini paylaşıyor. Belki işinize yarayacak bilgileri oradan bulabilirsiniz. http://www.akillibebek.com/ustunzekalilarveyetenekliler/index.phpIstanbuldavecocuklu

MerhabaCevaplamak için Üye ol