Yuva kararı...

DenizveYaz soruyor: 5

Dün oyun grubuna başlamamızın ilk (alışma) haftasını tamamladık. Bütün hafta boyunca, lay lay lom giden çocuk, dün salya sümük anneme gidiceem diye ağlayarak kapadı haftayı. Ben de izin alarak bu hafta onunla beraber gidebilmiştim. şimdi gelecek hafta ne yapacağım diye düşünüyorum. Aslında çok sosyal bir çocuk ve başkalarınını yanına gidip, sohbet edebilen, bağımsız görünen bir çocuk. Ama sanırım bizim etrafında olduğumuzu bildiği zaman böyle rahat.
Dün yuvada ağlarken, öğretmen onu gezdirmeye çıkarttı, diğer sınıfları gezdirdi falan. Şimdi yanınıza gelirse, bunun hep böyle olacağını düşünür dedi. Gelecek hafta da yokum, bakıcısı ya da anneannesi götürecek.
İnsanın geri adım atası ve kaçası geliyor. Ama bunun bir çözüm olmadığını da biliyorum. Önerilerinizi, fikirlerinizi sabırsızlıkla bekliyorum.

Sevgiler 

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


burcukeles80

merak etmeyin uzun zaman alsa da alışacak alışınca da eve gelmek istemiyecek biz bile ilk girdiğimiz ortamda ne kadar rahat olabiliyoruz ? ben kızımı 2,5 yaşında kreşe vermiştim önce günde 1 saat ile başlamıştık sonra 2 saat olunca bırakıp yakın mesafede işlerimi hallediyordum daha sonra öğretmenimiz yarım güne çıkabiliriz dediğinde 2 hafta geçmişti biraz zahmetli olmuştu belki ama çok sevdi okulunu bu sene ağlayarak öğretmenimizden ve arkadaşlarından ayrıldı...ve hala çok özlüyor...
sakın pes etmeyin bu yüzden....bütün çocuklar bütün edepsizliklerini anne babalarına yapıyor sakın unutmayın....kolay gelsin. 


DenizveYaz

EVet onu tahmin ediyorum aslında. Peki bu hafta ben çalışıyorum, anneannesi bekleyecek, sabah hep birlikte mii bırakmalıyız? YOksa benim olmam onun itiraz duygularını tetikler mi?

Direkt anneannesi mi bıraksın???? Ne dersiniz?


zeynep_bartu

aslında hep birlikte de olabilir ama devamlı kim getirip götürecekse o bırakması daha iyi olur gibime geliyor. küçük oldukları için etkileniyorlar. Biz de yaz sonunda bir anaokulu denemesinde yasadık bunu. benim bırakıp almama alışkın olan oğlum, babasıyla gidince iceri girmek istememiş. gerçi eşim kapının dışından dinlemis hemen kesildi ağlaması diyor ama yine de rutin değişikliğini pek sevmediklerini düşünüyorum.


nihalli

Merhaba,
Bence kesinlikle annesi olarak siz bırakmalısınız ve ona ayrılırken sizin geri döneceğinizi, onu asla bırakmayacağınız duygusunu bir şekilde aktarmanız gerekir. Aranızda size özel bir obje olabilir bunun için. "Annecim, ben gelene kadar bunu sakla, kimseye verme. Ben gelince bununla birlikte ikimiz oynarız" gibi. Böylece onu sizin geri geleceğinize ikna etmiş olursunuz. Denemedim, ama uzman görüşünden aktardım size.


DenizveYaz

Nihalli, doğru bir objeyi duymuştum daha önce ben de. Sen söyleyince hatırladım. Bulayım öyle bir şey.
Ama ya arada unutursa, bana söz verdiği için suçluluk duyarsa falan. Of insan psikopat oluyor işteCevaplamak için Üye ol