bebeğinize ne tür peynir

serapk soruyor: 10

Bebeğim 6 aylık kahvaltısına peynir koymak istedim normal peynirler suda bekletilse bile tuzlu olur gibi geldi bende labne peyniri aldım. Doğrumu acaba bebeklere labne peyniri verilebilir diye duymuştum. Normal yağlı bir beyaz peynirmi daha iyi labnemi sizce?

Bu soruyu cevapla


23 Cevap


meycan

Kimi doktor labne ile başlayın diyor, kimi suda bekletilmiş inek peyniri ile.
Biz ilk dönemlerde her ikisini de zaman zaman kullanmıştık.


nesejoy

biz kizimda sut alerjisi oldugu icin mecburen beyaz keci peyniri ile basladik ama bizim durumumuz farkli tabi.

baska bir konudan bahsetmek istiyorum ben. gecenlerde gida katki maddeleri satan bir firmada calisan kimya muhendisi bir arkadasim hangi peyniri yiyorsunuz diye sordu bize. herkesten farkli bir cevap cikti. aman dedi beyaz peynirden sasmayin. cunku beyaz peynire pek birsey yapilamiyor (katki malzemesi anlaminda) ama peynirin formu degistikce katkisi da artiyormus. krem peynirleri filan hic tavsiye etmedi.labnedeki durumu bilmiyorum ama aklinizda olsun istedim.
ben peyniri aksamdan suya basiyorum baya bir tuzu cikiyor.


serapk

Evet peynirin formu değiştikçe katkı maddesi girme olasılığı daha fazla olabilir mantıklı bencede teşekkürler.


meycan

evet ya, krem peynirlerin üretim proseslerinde aykırı hiçbir durum olmamasına karşın, son kullanma tarihi yakalaşan peyaz peynir, kaşar peynirlerden üretildiğini duydum. Fakat hepsi belli bir dereceye kadar kaynatılıp, işte neyse işlemlerden geçirilip üretiliyormuş.
Yani bir nevi geri dönüşüm gibi.


nesejoy

bu arada sakin eritme peynir almayin bozulmaya baslayan peynirler eritilerek elde ediliyormus.yasemin_ekin

Biz keci peyniri veriyoruz. Bizim avantajımız, dedemiz edremitli ve bu işin içinde olduğundan, oradaki güvenilir mandıralardan toruna peyniri yolluyor.

Peyniri akşamdan suya koyuyorum. Ancak suyunu 1-2 defa değiştiriyorum ki tuzu daha çok çıksın. Bazen akşamdan ıslatmayı unutuyorum o zaman da sıcak su imdadıma yetişiyor. Sıcağa yakın ılık su ile 1-2 defa suyunu değiştirip, 2-3 dakika beklettim mi de çabuk çıkıyor tuzu.


hayatto

Ben katı gıdaya ilk gectiğinde  pınar labnenin yeşil renkli olanından veriyordum . Şimdilerde tuzsuz kasar loruda alıyorum bazen , dönüşümlü yediriyorum .Onuda seviyor.


Aysegul_Yagmur_Irmak

Bizim doktorumuz labne tam bebeklere göre bir peynir demişti. Hala labne ve danino yiyor peynir olarak. Kalıp peynirler huylandırıyor, ağzından çıkarıyor.nesejoy

yasemin bizim keci urunleri tuketme zorunlulugumuz var. sadece biriki markanin ezine peyniri dsinda keci peyniri bulamiyorum. yakinda keci sutunden yogurt da mayalamam gerekecek. ona da alistirmaya calisacagiz. dedeniz nerden temin ediyor bana bilgi vermen mumkun mu? ben de kontaga gecsem ve istesem


yasemin_ekin

nesejoy,
seve seve yardim ederim. istersen e-mail adresime bir mail at (nerede oturuyorsunuz, istanbul? hangi yaka, baska sehir-), aksam dede ile konusup sana donerim.  adresim: ysalihoglu@gmail.comCevaplamak için Üye ol