Bakıcınıza sağlık kontroü yaptırdınız mı?

mga soruyor: 9

Merhabalar,

çocuk doktorumuz bakıcımızın işe başlamasından önce kendisinden bazı sağlık testleri istememizi önerdi. (Hepatit ve HIV)  Hepatit sorun değil ama HIV testini istemek biraz zor geliyor. Yanlış yorumlayabilir ve ilişkimiz en başından zarar görebilir diye korkuyorum. Siz bu testleri yaptırmasını bakıcınızdan istemiş miydiniz? Görüş ve yorumlarınızı beliyorum. Teşekkürler

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


Damla

Biz istemiştik. Testin masrafını biz ödedik. Bize de bir arkadaşımız önermişti, kendi bakıcısı çocuğunu uzun yıllar baktıktan sonra bir ameliyat için test yapıldı ve Hepatit C taşıyıcısı olduğu anlaşıldı. Doktorumuz önerdi, güvensizlik diye yorumlamayın dersiniz.


scandinav

ben de istemeyi düşünüyorum ama nasıl soracağımı bilemiyorum..Hepatit ve HIV ayrıca savcılıktan sabıka kaydı nüfus kaydı  ikamet belgesi de mi istesem diyorum? Şaka yapmıyorum gerçekten ama abartı kaçacak da gelmeyecek diye korkuyorum..


Damla

Neden olmasın, herhangi bir işyerine kabul edildiğimizde isteniyor bu belgeler.


mga

Ben arkadaşımın referansıyla bulduğum için sabıka kaydı-ikametgah hiç aklıma gelmedi. Bakıcıyla ilk görüşmemizde de eşimle birlikte evine ziyarete gittik. Bu şekilde yaşadığı ortamı hem görme ve de öğrenme fırsatınız oluyor, size de öneririm.
Diğer testler için kendisini bir sağlık merkezine götürüp testleri yaptıracağım. Hangi testleri isteyeceğimi söylemedim ama böyle bir konu olduğundan bahsettim. Çocuk doktorumuzun istediğini ve bizim de bu testleri yaptırdığımızı belirttim -ki doğru :)-ekim_

hepatit ve HIV testleri yaptırdım;sonradan aklıma geldi;bence helicobacter testi de yapılmalı.toplumda çok sık görülen bir mide paraziti ve gastrit,ülser ve daha da ileri gidicem:kanser bile yapabiliyor deniyor.. tedavisi de 2 haftalık bir antibiyotik tedavisi..en azından varsa tedavi görür ve öyle işe başlar,çocuğa da bulaşmaz.


Damla

Uod, helicobacter endoskopi yapılmadan tespit edilebiliyor mu?

Aklıma geldi, yine işe girişlerde istenir, akciğer filmi iyi olur, verem savaş dispanserlerinde çekiliyor çok cüzzi bir bedelle.


scandinav

off nası isticez ki bunlarımkaçar..


ekim_

evet ,kan veya dışkı tahlilleriyle de tespit ediliyor


firavun

Gaita testi ve verem savaş derneğinden belge aşılı olduğuna dair(eğer yabancı ise çocuk dr.u da tespit edebiliyor aşılı olup olmadığını) istiyorum yardımcılardan..Yabancılardan pasaport,türklerden ikametgah,nüfus sureti,savcılıktan temiz kağıdı...
Neticede evlerimizde onların işyerleri,hele ki çocuk teslim ediliyorsa çok daha fazlası da talep edilmesi gayet normal bence..
@sergungunser herhangi bir laboratuarda yaptırtabilirsin gaita testini(yanlış hatırlamıyorsam biruni de 12 yada 14 ytl idi) verem savaşlarda da 2 sene önce 4 ytl alıyorlardı galiba belge için(o zamanlar sadece cuma günleri sabah 08.00 gibi bakılıyordu yada belki bizim civarımızdaki dernekte öyleydi)


Cevaplamak için Üye ol