huysuz bebekle nasıl başedilir???

nell soruyor: 10

Hem oyun hem uyku hem beslenme sorunumuz var. Kızım doğduğundan beri sürekli kucakta gezmek istiyor. Bizim için pusette yada yatakta yatırmak hiçbir zaman mümkün olmadı. Uyanık olduğu her anı kucakta ve ayakta gezerek geçirmek istedi. oturmaya başlayınca geçer sabredelim dedik, olmadı. Şimdi işler iyice sarpa sardı... Oturabiliyor olmasına rağmen yere, yatağına mama sandalyesine oturtmak istediğimde şiddetle kendini kasıp ağlamaya başlıyor. Oyuncaklarla oyalamaya çalışıyorum, konuşuyorum şarkı söylüyorum her yolu deniyorum ama olmuyor. Bir oyuncak 2 dakikadan fazla ilgisini çekmiyor. Ağlamaya başlayıp kucağıma tırmanmaya çalışıyor. Hoppala aldık, o da işe yaramadı... Yalnız bırakmak söz konusu bile olmuyor. Tuvalete gidemez durumdayım. Bu durum kendi kendine birşeyler başarmasına engel olacak, bağımlı bir bebek olacak diye çok korkuyorum. Kucakta gezmekten emeklemesi ve yürümesi bile gecikecek belki...

Katı gıdaya 4buçuk aylıkken geçme çalışmalarına başladık. 2 ayı doldurmamıza rağmen hala bir rutinimiz oluşmadı çünkü yemek yemeyi de reddediyor. Mama sandalyesine otururken ağlamaya başlıyor. Kaşık ağzına değdiği anda kafasını çevirip ağzını kilitliyor. Zorlarsam şiddetle ağlıyor. Sadece biberonla mama içmek istiyor. Doktoru alışmak zorunda tekrar tekrar deneyip açlık süresini uzat dedi ama aç bıraktığımda da yemiyor ve üstüne aç olduğu için daha da huzursuzlanıyor.
Uyku deseniz başlı başına bir sorun...Uyumamak için direniyor...Kendi kendine uyuması benim için hayalden öte geçemedi çünkü uyanıkken kucaktan inmeyen kızım uykusu geldiğinde yatağına yatırdığımda her zamankinden daha da şiddetli ağladı. 
Ve ben artık tükenmiş durumdayım. Ne ruhen ne fiziken bu duruma artık dayanamıyorum. Bir taraftan da nerede hata yapıyorum da benim kızım böyle huysuz ve mutsuz oldu diyorum sürekli... Zaman zaman yalnız bırakıyorum belki alışır diye ama hiç işe yaramıyor... Sonuç daha şiddetli ve uzun süren ağlamalar oluyor. O ağladıkça ben sinirleniyorum, ben sinirlenip inat ettikçe o daha fazla ağlıyor....
Ne yapmalı, nasıl davranmalı artık bilemiyorum. Bir çocuk psikologuna danışmak aklıma gelen tek çözüm. 6 aylık bir bebeğe psikolog ne yapabilir diye düşünüyorum bir taraftan... Ama belki bana nasıl davranmam gerektiğini söyleyebilir. Benzer şeyler yaşayanınız oldu mu ve Ankara'da önerebileceğiniz bir psikolog var mı?

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


denizkayla

Bol sabir diliyorum,aynindan bende büyüttüm en büyük yardimcim esimdi.inanin olmasa bakamazdim ogluma.vardir herseyde bir hayir,yineden sabir diliyorum.saglik sorunu yoksa huyu demekki böyle.


tugbat

Benzer sorunlar yasadik. Sorunlari su sekilde cozduk:

1. Kati gida icin israr etmeyin. Istedigi olcude emzirin. Hatta Cocugum yemek yemiyor kitabini mutlaka okuyun.

2. Puseti daha yeni kullaniyoruz. Ilk dort ay moby wrap sonrasinda ve su anda ergo baby kullaniyorum. Kanguru ve slingde mutluyuz. Zorlamayin takmayin.

3. Uyku egitimi verin. Uykusuz olunca daha huysuz oluyorlar. Kendinize ve bebeginize uygun bir metoda sadik kalip yapin. Ben ferberi uyguladim. Tracy hogg vs de olabilir.

Endiselenmeyin rahat olun. Her bebegin gelisimi farkli. Emin olun bir vakitten sonra yerde olmak isteyecek. Biz su anda boyle bir doneme basladik.


nell

Doktorumuzun uzmanlığı beslenme üzerine, reflüsü olsa şimdiye kadar farkederdi diye düşünüyorum. Zaten kusma gibi bir sorunumuz hiç olmadı ama yinede tekrar sormakta fayda var sanırım. 

6 aylık bebekte artık kolik sıkıntısı olmayacağını düşünüyorum, haksız mıyım?
Katı gıdalar için ısrar etmiyorum zaten ısrar etmem krizle sonuçlanıyor. Mama ve meme devam ediyoruz şimdilik ama bir şekilde başlamak lazım değil mi, nereye kadar böyle devam edecek...
Bizde ömrümüzü kanguruda geçirdik geçiriyoruz... Uyku için Tracy'yi denedim ama olmadı. Yatağına ağlamadan yatırmak mümkün olmadı. Yatır kaldır yatır kaldır o da ben de çileden çıktık. Farklı zamanlarda 4 kez denedim olmadı.. Ferberi uygulamaktan korkuyorum çünkü kızım kendini sakinleştirebilen bir bebek değil. Ağlamaya bırakmak onu daha da hırçınlaştırır diye düşünüyorum. Siz nasıl başardınız? Tavsiye ettiğiniz kitabı okuyacağım en kısa zamanda...


barbunya

katı gıdaya geçmek için bence de çok ısrar etmeyin , reddetmesi çok normal..oğlum da böyle yapardı ,endişe ediyordum hiç yemicek diye ama zamanla alışıyor ,,,bence katı gıda için geç kalmış değilsiniz,,şu an için  süt ve mama da ihtiyaçını karsılıyor düşüncesindeyim,,asıl söylemek iistediğim şu ,oğlumda sürekli ağlama nöbetleri geçiriodu,sürekli huysuz huzursuz...tabii benimde tecrübesizliğim vardı sanırım..uyku düzeni yüzünden olduğunu farkettim,,kısa ve sık uykular onu rahatlatıyordu,,kızınızın gündüz uykuları nasıl ??

 


tugbat

Bizimkisi yatir kaldir icin cok huysuzlaniyordu. Asla kucakta sakinlesmiyordu.
Zaten kolikten yeni ciktigimiz icin Ferber'da karar kildik. Yalniz birakmasak asla kendini sakinlestirmeyi ogrenemeyecekti. Deneyimim:
http://tugba-bence.blogspot.com/2011/07/kolik-ve-uyku-sorunu.html

Ama bir metod icin istikrarli olmak lazim. Benim kisisel gorusum ve deneyimim Ferber tekniginin bebegimle aramdaki guveni sarsmadigi yonunde oldu. Aksine hala cok anneci ayrica o daha fazla uyuyor, ben aksamlari uyuyorum,aramizdaki kaliteli zaman artti. Dusundugum gibi cok da aglamadi. Zaten bebegi birakip gitmiyorsunuz, kontroller vs. var. Ama herkes farkli dusunur saygi duyarim.

Ama eskiden kafayi neredeyse yemeye yakin bir anne olarak son zamanlarda (aylarda) hic sinirlenmedigimi, aksine aramizdaki bagin daha kuvvetlendigini farkediyorum.
Bir de sabir. Emin olun bebeklerin istahi, mizaci da degisiyor. Bahsettigim kitapta birkac ilginc buldugum sonuc:
1. Ufak bebeklerin meyveyi ve sebzeyi sevmemesi normalmis. Ilk baslarda bol yaga ihtiyaclari varmis. Ozellikle anne sutunun asiri yagli oldugu ve bebegin gelisimi icin buna asil ihtiyac duydugunu belirtmis. Zaten anne sutunun tum besinlerden cok daha degerli oldugu, bebegin de ihtiyaci olani aldigini soylemis. Benzetmesi de ilginc. Saglikli bir insan sekere, yaga, ete ihtiyaci oldugunda vucudu istediginden onu tuketmek istiyor. Ayni sekilde bebekte de bu tur bir metabolizma var. Su an cevremde anne sutu alan hic yemek yemeyen bir yetiskin olmadigina gore:) eninde sonunda zaten katiya alisacaklar.

2. Miktar olarak da bebekler ihtiyaci kadar yiyor. Kullandigimiz boy, kilo grafikleri genelde hem meme hem mama alan bebeklere gore hazirlanmis. Hatta istatistikler sanirim Turkiye icin gecerli olmayabilir. Bebekleri grafigin neresinde kaldigina gore degerlendirmek hataliymis. Her bebek ayri, hep bir onceki durumuna gore degerlendirip hastalik, vs var mi gelisimi normal mi diye degerlendirmek lazimmis. Zaten yazan cocuk doktoru bircok doktoru bu konuda elestiriyor.nell

3 aya kadar 1buçuk saatte bir uyurdu, sonraları 2 saate ve şimdilerde 2 buçuk saate çıktı. Ancak uykularımız 45'er dakika sürüyor. Bazen sabah uykusunu 1buçuk saate uzattığı oluyor. Yeterli sıklıkta uyuyor sanırım.Hatta bazen henüz uykusu gelmeden mi uyutmaya çalışıyorum da bu kadar direniyor diye düşündüğüm oluyor ve uyutmaya çalışmaktan vazgeçiyorum. Sonrası bir enerji patlamasına dönüşüyor. Uykusuzluktan bitiyor ama uyumuyor.
Tugbat, bizim sorunumuz tatları begenmemesi değil çünkü teklif ettiğim yiyeceklerin tadına dahi bakmadan, kaşığın ağzına değmesiyle tepki göstermeye başlıyor. En son okuduğum kitapta "Bebeklerde uyku ve beslenme bozuklukları", beslenmeye tepkinin anneyle ilişkide sorunları göstergesi olduğu yazıyor.  Bu nedenle de endişeliyim aslında, biyerlerde hata mı yapıyorum?


CokBilmis

Hani annelerimiz bizi battaniyenin içine koyup, bataniyenin iki ucundan birer kişi tutmak sureti ile sallarlardı ya? Kızınız öyle uyuyor mu? Eğer o şekilde uyuyorsa "çingene salıncağı" öneririm. Kızımın 6. ayından beri (19 aydır) çingene salıncağı kullanıyorum, çok memnunum, o olmasa ne yapardım bilemiyorum.

Sizden ayrılmak istememesi çok normal bence. Her bebek bir olmuyor. Benim kızım da huysuz bebeklerden. İnanın eğer huyuna giderseniz sakinleşiyorlar. Asla inatlaşmayın. O ne derse doğrudur :) Yalnız kendinizi yormamaya çalışın.

Fıtık ameliyatı olmuş biri olarak kucakta taşıma konusunda Ergo Baby, uyutma konusunda da çingene slaıncağı ile yorulmanın önüne geçebilmiştim. Yedirme konusunda da kendim beslemedim, sebze filesi içinde eline verdim yemekleri. Kızım hala her işini kendisi yapma konusunda diretiyor. Belki sizin bebeğiniz de kendi kedine yapmaktan memnunolan bebeklerdendir. Eline verin, bakalım kendi yiyor mu?


nell

Sallanmayı sevmiyor, ayakta bile sallayamadım, istemedi. Kucakta ve memede uyuyor, yapışık gibiyiz yani... Eline birşeyler verme konusunda haklısınız. Eline verdiğim şeyleri çok güzel kemiriyor. İnatlaşmak hiç çözüm değil anladım çünkü kaybeden hep ben oluyorum.CokBilmis

Bir daha sormak istedim: Çarşaf ya da battaniyeye koyarak sallamayı denediniz mi?

Benim kızım da asla ayakta sallanmayı kabul etmedi ama bu şekilde sallanmayı seviyordu. Hamağın içine gömüldüğü için kucak hissi verebilir. Denemediyseniz bir deneyin derim, kabul ederse çok rahat edersiniz.

Yeme konusunda da bir yazım vardı. Belki işinize yarar bir şey çıkar:
http://sormabulmadunyasi.blogspot.com/2011/10/bebeginiz-ek-gdaya-alsamad-m-kasg.html


nell

Çarşaf ya da battaniye denemedim. Denemelerim genelde kendi kendine uyuması yönünde oldu ama başaramadık. Şu anda kucakta ve memede uyuyoruz.Cevaplamak için Üye ol