memede uyuma, gece uyanmaları ve sinir harbi üzerine...

ritalar soruyor: 9

bebişim 6 aylık oldu. ilk 2 ay yatakta kendiğinden ya da memede uyudu. 3 ay civarı hafta içi gündüzleri bakıcımız tarafından ayakta sallanarak, d,ğer zamanlarda hep mememde uyudu... geceleri en az 2 olmak üzre 5 6 ya varan kalkmalar yaşadık-yaşıyoruz. hepsi beslenme değil. uyku bölünmesi, gaz v.s. sebeplerle oluşan tüm uyanmalar artık yüksek volümlü ağlamalarla devam eder oldu ve memeye alıp sakinleştirmemle son buldu...

şimdilerde meme harici uyutmayı deniyorum, müthiş 1direnç var. " yahu boşver, emdir uyut gitsin. " mi dersiniz " yoksa amanın eywah ilerde şu şu başına gelir" mi dersiniz...

cok ciddi 2lemde kaldım. yar bana 1 medet...

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


ritalar

yarın gece ferber yöntemini deneyeceğim sanırım... gündüz uykularında da uygulanabilir midir acepp... nasıl 1 baslangıç yapmalı, bakıcı yaptırıyor gündüz uykularını kezaa..


firavun

sevgili ritalar,
ben emdir uyut gitsincilerdenim..2 küsür emzirdim ve doyamadım emzirmelere,o yüzden..çok uykusuz kaldım,günü 4 minosetle tamamlardım bazen ama neticede o da bir süreçti,geldi geçti..adam şimdi bütün gün müze gezip pestili çıkıyor akşam yemeğinde ışıkları kapat,ben uyuucam diyor..
hele tam gün ve dışarda çalışıyorsan çok daha zor muhakkak..allah kolaylık ve bol süt versin diyorum:)


olcameric

birkaç gün kucağında pışpışla yatağa geri koy,uyuyana kadar devam et eninde sonunda sızar..alışkanlık uyanmalarıdır... kırabilirsen bu alışkanlığı yola sakin devam edebilirsiniz.emzirme işine girersen 1 saat sonra gazdan uyanır.yani bizde öyle olmuştu.çok kötü bir döngüydü.


Nazife

Firavun+1. 27 ay boyunca emzirerek uyuttum. Ayağımda salladığım zamanlar da oldu. Denemediğimiz yöntem kalmadı :) Şu an 38 aylık oğlum. Yatmadan önce bir rutin oluşturduk, eller yıkanır, dişler fırçalanır sonra en az 4-5 tane kitap okutturur, sonra uykum geldi, ışığı kapat anne der ve popoyu döner uyur :)

Bu konuda çok farklı fikirler var. Ferber yöntemini deneyip başarılı olup memnun kalanlar da. Ben hiç denemedim belki biraz tembel ya da korkağım bilemiyorum. Memede uyuması hep benim kolayıma geldi. Ayakta sallama işi de çocuğa göre değişiyor bizimki pek sevmedi, bir ara zorla sallıyordum çabucak uyusun diye :)

Sanırım bu uyutma işini çok fazla kafaya takıp sorun etmemeli. Her şeyin bir zamanı var ve çocuklar birçok şeye kendileri karar veriyor. Anneler elbette olumlu geri dönüşler alabilmek adına bazı şeyler için yönlendirebilirler ama çok da zorlamamak gerek. Annenin psikolojisi hangisini yapmaya uygunsa onu yapmalı derim naçizane ve kolaylıklar dilerim..selma

Ritalar ben de bir çok arkadaşa katılıyorum, benim kız da bazı geceler sadece 3 kez kalkarken bazen 15 kez kalktığı oluyor. ben bunun nedenini biraz da dişe bağlıyorum. anneannem benim kızımı severken hep "gülüm" diye sever ve der ki nasıl güller narin olursa, en ufak bir rüzgarda yaprağı uçup gider se, bebekler de öyledir der, vücudundaki en ufak bi değişiklik düzenini bozar der. bence de öyle.
 ben şu an aylıksız izindeyim, sabah erken kalkmadığımız için sorun etmiyorum bu nedenle seni de çok iyi anlıyorum, gece 5-6 kez kalkıp sabah da erken uyanmak insanı deli eder, fakat ben Ferber yöntemine de karşıyım, sanki bebek ağladığı halde ilgilenilmediğini, kimsenin onu kaale almadığını düşünüp kendine ve anne babasına güven duygusunu geliştiremez gibi geliyor bana.Sabiha Paktuna Keskin de böyle olduğunu söylemişti. (her ne kadar kendisi bir çok arkadaşımız tarafından sevilmese de bazı görüşlerine katılıyorum)
hasılı vel kelam, bebeğin nasıl uyumayı seviyorsa onu yap derim ben, memede uyumak istiyorsa memede uyusun, nasılsa büyüdükçe alışacak kendi kendine uyumaya


Ulku

dogalina birak. henuz birsey ogretmek/yonlendirmek icin cok erken.

meme harici uykuya direnc de gecici bir donem olabilir. degisik zamanlarda buyume ataklari oluyor, vucutlari cok hizli degisiyor (dis, sindirim sistemi, vs.). kendileriyle ve dunyayla boyle yogun mucadele icinde olduklari bir donemde onu anne kucagindan mahrum birakma.
simdi en son isteyecegi sey, kendi kendine uyumak adina yalniz birakilmak.

aglatarak uyutmayla ilgili cok cesitli arastirmalar, makaleler var. birkacini bile okusan hemen vazgecerdin.

gruplarda soyle bir baslik acmistik zamaninda:

http://www.nurturia.com.tr/groups/thread/82deb1a4-3874-40c9-a398-9d670101bc64/1/ferber-yontemi-ve-tracy-hogg-yatirkaldir-yontemi-elestirileri


ritalar

cevaplar için çok tşk ederim... sanırım o gecenin verdiği 1 gazla ferber i uygulamayı düşünmeye başladım. bebeğimin kendisini çok yanlız hissdeceğini düşünüyorum uygulamam durumunda. o zalimliği sanırım gösteremiyeceğim. daha erken aylarda olsa belki yapılabilirdi ama cok alıştı annesinin sıcaklığına ve kokusuna.

ayrıca cok dingin ve mutlu 1 çocuğum var.-amman haset etmeyin nazar deymesin maşallah diyinn... ferber yönteminin bebişimi hırcınlaştırmasından korkarım. 1 yanı yapalım derken 1 yanı bozmak. ..?...

kademeli olarak odasına almayı düşüyorum. ancak gece 4 defa yataktan kalkıp odasına gitmek 1 az zorlayacak. emzik olarak kullanılmaya sanırım devam edicem. umarım ilerde pişman olmam. ama nice anneler biliyorum ki bebeği emerek uyumayı kesmiş ve keşşke diyen... var olan düzeni de bozmayalım diye düşünüyorum.

bakalım bakalım... günler neler gösterecek...

blogcuanne nin de cevap vermesini beklemiştim, bakalım belki bunları okuyup 1 yanıtta o yazar...

yorumlarınız için tekrar tşk...ozgelif

Emzir gitsin diyenlerdenim de o sinir harbi bende tam 22 ay boyunca sürdü. Bazı geceler sinirden ağlayarak emzirdim 10. kalkmanın sonunda. Ama yine de iyi ki yapmışım.İyi ki ağlatarak uyutmamışım.Şimdi herşey yoluna girdi. Memeyi kesince kendi uyumayı ve sabaha kadar kalkmamayı programlanmış gibi ilk gün öğrendi. Günler geri gelmiyor ağlatma boşver, kokuna da memeye de doysun. En güzeli akışına bırakmak.


Cevaplamak için Üye ol