Oglum icin endiseleniyorum.

civilim soruyor: 10

Merhabalar. 10 aylik bir oglum var. Ismine bakiyor goz kontagi kuruyir ceee oyununa guluyir. Anneyi babayi biliyor. Ozellikle babasinin kucagindan hic inmek istemiyor. Muzik duyunca ellerini asagi yukari cirpiyor. Ama bu hareketi cok sevinince aglayinca da yapiyir. Bunlar yapabildikleri. Emekleme yok dis yok. Baba nerde deyince bakmiyor. Isaret etmiyor ama benim isaret ettigim nesneye bakiyor. Al ver oyunu oynamiyor. Bir kovanin icine esyalari atip geri almiyor. Bay bay alkis gibi taklit oyunlarini yapmiyor. Ba ba ga ga arada ma ma diyor ama bilincsizce heceleme yapiyor. Sizce tepkileri ve gelisimi normal mi. Hergun icim icimi yiyor acaba normal mi diye.

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


seyircikoltugu

Merhaba, konuda uzman değilim ama 14 aylık oğlumla kıyaslayarak size cevap veriyorum. Celil Ediz de 10 aylıkken dediğiniz şunları yapmıyordu: "Baba nerde deyince bakmiyor. Isaret etmiyor ama benim isaret ettigim nesneye bakiyor. Al ver oyunu oynamiyor. Bir kovanin icine esyalari atip geri almiyor. Bay bay alkis gibi taklit oyunlarini yapmiyor. Ba ba ga ga arada ma ma diyor ama bilincsizce heceleme yapiyor." Bunları 12 aylık olduğunda yapmaya başladı. Hala bay bay yapmıyor ama yapmaya çalışıyor. Konuşması epey ilerledi, oyunların hepsini fazlasıyla yapıyor artık. Siz vazgeçmeyin ve sürekli gösterin oyunları, ailedeki bireyleri. Her bebek aynı gelişim sürecinde ilerlemeyebilir. Bazıları hepsini 10 aylıkken yapar, bazıları yapmaz. Diş ve emekleme konusunu bilmiyorum. Celil Ediz 7 aylıkken emekledi ve diş çıkarmaya başladı ama 14 aylık oldu hala yürümüyor. Fiziksel bir sorunu olmadığını söyledi doktoru. Şu an ya kendine güvenmiyor ya da istemiyor. Doktorunuz eğer içinizi rahatlatacak cevaplar veremiyorsa lütfen başka doktora gidin. Ben 3 doktor değiştirdim ilk 6 ayda. İçinizi kemireceğine uzman bilgisi alın. 


civilim

Cok tesekkur ederim yanitiniz icin. Yani 2 ay gibi kisa sirede bunlari ogrenir diyorsunuz. Ne bilim bana hic ogrenmeyecek gibi geliyor uzuluyorum her gun kafama takiyorum da 


ayazlali

Ya biliyor musunuz, bana da ilk oğlumla herşey ömür boyu böyle olacakmış gibi gelirdi, özellikle beni stres eden zor şeyler, sürekli emmek, gece çok uyanmak, bize değil de duvarlara gülümsemek gibi şeyler. Ama bebekler çoğu şeyi aniden öğreniyorlar, herşey beyinde bittiği için, bir sabah kalkıyor, aaa duvara değil de gözümün içine bakarak gülümsüyor diyorsun, başka bir sabah bakmışsın hop alkış yapıyor, başka gün anne diyor. Yani önceden azar azar alkış yapıyor da sonunda tam yapıyor gibi bir durum olmuyor çoğunlukla. Bir de birşeyi çözdükten sonra ilgisini hemen kaybedebiliyor, anne dedi mesela, iki üç gün pratik ediyor, sonra uzun süre bir daha çıkmıyor ağzından, başka şeylerle ilgileniyor. Doktorunuz endişeli değilse lütfen siz de endişelenmeyin, bebeğinizin tadını çıkarın :-)


civilim

Tesekkur ederim. Ilnsallah bende bir anda ogrendigi seyleri biran omce gorurum de surekli adimi soyleyip bana bakmasini isteyip icimi rahatlatmam. Bazen cok birseye daliyor bakmiyor ona bile strese giriyorum.bu zor gunler biran omce gecsin istiyorum.rabnim herkesim cocugunun icinde benimkine de saglik sihhat versin.


guta

Size tavsiyem rahat olun, fazla ay ay çocuk gelişim sitelerini okumayın. Her çocuğun gelişimi farklı oluyor, orada yazanlar ortalama çocuk gelişimleri. Bazı çocuk 6. ayında bye bye yapıyor, kimisi 1 yaşında. İkisi de normal çocuklar. İlkokula başlayana kadar çocuklar arasında ciddi farklar olabiliyor. İlkokula başlama yaşının 6-7 olmasının bir sebebi var sanırım :) Birinin 2 yaşında renkleri öğrenmesi, diğerinin 3 yaşında öğrenmesi. Kimi 3 yaşında 10 a kadar sayıyor, kimi bunu 5 yaşında ancak yapabiliyor. Ama 6-7 yaşında bir şekilde hemen hemen hepsi eşitlenmiş oluyor. Tabi ki anne olarak çocuklarımı incelemeliyiz ama bir sorun olsa çocuk doktorları bunu farkediyor zaten. Siz çocuğunuzun yapamadıklarını değil yaptıklarını görmeye çalışın. Yaptıkları için onu alkışlayın, kucaklayın. Yapamadıklarını da şimdi değil ama belki 1-2 ay sonra kendiliğinden yapacaktır. Sürekli endişeli olmak, çocuğun yapamadıklarına odaklanmak  çocukları olumsuz etkiliyor, stresi hissediyorlar.  PD_Ozcan

Konuyla ilgili sağlıklı bilgi almak için AGTE ya da DENVER 2 gelişim tarama testleri yaptırarak, çocuğunuzun iyi ve geliştirilmesi gereken yönleri hakkında bilgi alabilirsiniz.


civilim

Pd_ozcan her hangi bir sikinti mi gordunuzde bu testleri yaptirmami soylediniz


halbuse

Hiç endişelenmeyin, fiziksel kısım olarak bazı çocuklar geç emekliyor, yürüyor. Bazıları çok hareketsizken birden açılıyor. Diğer türlü de bir yaş biraz dönüm yaşı gibi oluyor. 

İşarete az kalmıştır, sizin gösterdiğiniz yöne bakıyorsa. Uyaran çokluğu olsun yeter.civilim

Fizikksel olarak hic endiselenmiyorum benim endisem  acaba zihinsel bor sorun olup olmadiginda. Degerli yorumun icin tesekkurler


ezgili

Endişelerinizi o kadar iyi anlıyırumki.yarın 9 ayını dolduracak bi kızım var fiziksel olarak bi sorunu yok pedagog degil ama nöroloji uzmanına götürdüm tomografi falan çekmedi ama kontrol etti takip ayaklarını basması falan hiç bişeyi yok dedi ama bana anlatın gelinde.çok büyük endişelerim var.emekleme yok pozisyona geçiyo ama emekliyemiyo sürünüyo öyle istedigi şeyi alıyo.göz takibi var gülüyo ama her adını söyledigimizde bakmıyo duydugunu biliyorum çünkü zil çalınca bile hemen o yöne bakıyo baba mama aba gibi bişiler söylüyo  mamayı bilinçli söylüyo sadece anne yok nenne gibi bişe söylüyo bide annem severken abow der onu ögrenmiş onu söylüyo.müzik duyunca bazen ellerini tel sarar yapıyo gel gelide bazen biz grl diyince yapıyo baybay yapıyo ama oda bazen.ve çokta bilinçli degil yürütece koyuyorum etraftaki herşeyi almaya çalışıyo.ayırt edebiliyo yani şöyle mesela geçen yürüteçte çöp poşetini yırtmış içinde saece peçete ve ekmek vardı peçeteleri atıp ekmegi almış yada bi oyuncagı almak istiyosa önüne çıkan herşeyi atıyo oyuncagı alana kadar.yemek yemesi çok iyi uykusuda.ama başka hiç bişe ögrenmiyo alkış yapmıuçyo mesela ellerini bacaklarına vuruyo alkış yapınca ben ve ögretemiyorum.al komutunu biliyo uyguluyo ama verme asla yapmıyo hatta elinden alınca kendini grri atıp bagırıyo.annemlerle birlikte yaşoyorum her çagırdıgıöda bana geliyo uzanıyo ama mesela dayısı çagırdıgında gitmek istemezse gitmio. yani hiç ama hiç bişe ögrenmiyo gibi geliyo bana ve ismine her söuledigimde bakmaması beni acaip endişelendiriyo o kadar çokki delirmek üzereyim o derece nasıl aşıcam bilmiyoum.Cevaplamak için Üye ol