2 yaşında günde 3 saatliğine kreşe verdim..Yanlış mı yaptım acaba?

BORDO soruyor: 8

Merhaba, henüz 2 yaşına yeni girmiş oluşumu 3 saatliğine kreşe verdim. Yurtdışında yaşıyoruz ve burada çok fazla tanıdığımız olmadığı için tüm kış evde geçirmesinin doğru olmayacağını düşündüm. Sosyal bir çocuk ama bu sürecin onu insanlardan çekinen bir çocuğa dönüştürebileceğinden korktum. Kreşte bu ikinci haftası. Ben yanındayken çok fazla sorun yok her ne kadar "eve gidelim, kreş çok sıkıcı" dese de zamanla bir şeylerle oyalanıyor. Şimdiye kadar 3-4 kez sınıftan ona haber verip ayrıldım, ağlamasını duyunca, 2-3 dakika durup tekrar girdim. Ağlatmak istemiyorum. Kuzum hiçbirşey anlamıyor, napsın? Bu süreç nasıl tamamlanacak, 2 yaş erken mi herşey kafamda bir soru şeklinde uçuşuyor..Tecrübeli anneler, kestane kebap, bi zahmet acele cevap...Şimdiden çok teşekkürler..Herkesin bebeğine sağlık ve mutluluk dilorum... 

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


psychomom

 çok deneyımlı sayılmam ama=)
    kızım 13 aylık,çok hareketlı bı bebek.ben çalışmadııgm halde kreşde en az bı saatlık oyun grubuna vermek ıstıyorum.çunkı yetemıyorum bebeğe,arkadaş ıstıyor.
  bence çok ıyı yapmışssınız...çocugunuz hızlı bı şekılde gelısıcek,enerjsıını harcıycak.
  yabancı ülkedeyım demişsiniz,oğlunuz oranın dilini bılıyor değil mi?


Ervinveannesi

kızım 2.5 olmak üzere ama hergün gideceği bir kreş ortamına sokmayı düşünmüyorum..Ama sosyalleşmesi için oyun gruplarına(anneli) katıldık. Hem onun hem benim için iyi oldu..3 yaşına kadar aslında arkadaşa da ihtiyacı olmadığını söylüyor pedogoglar. Şu anda montessori eğitim sistemi ile ilgileniyorum. Bu prensiple ilgili sizinde araştırma yapmanızı tavsiye ederim..Bu site de de bir grup var hatta, o gruba katılarak başlayabilirsiniz. eğer çalışmıyorsanız birlikte yapacağınız aktiviteler oyunlar vs. bulun bence rutin bir işleyiş içinde olan bir kreşden 10 kat iyidir...
Selamlar..
Pınar .


BORDO

psychomom; hayır en büyük üzüntümde bu nedenden zaten. Eşimin işi nedeni ile 10 ay önce geldik. Oğlum İtalyanca bilmiyor. Dolayısıyla öğretmenlerini anlayamıyor. Gerçi bu bir hafta içinde inanılmaz şaşırttı beni. Gün içinde benim sorularıma yeri geldikçe İtalyanca cevaplar veriyor :) Ben de burada çalışmıyorum. Oğluma kaliteli zaman ayırmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yazın çok sorun değil ama kışın sürekli yağmur yağdığı için ben ev işleri yaparken onun televizyon seyretmesi, yalnız oynaması yerine 3 saat kreşe gidip yaşıtları ile birlikte olmasının daha iyi olacağını düşündüm..Uff ne zor bir süreç anlatamam. Bir yandan onu üzmek istemiyorum, bir yandan gerçekten faydalı olacağına inanıyorum önce ben kararlı olmalıyım galiba..
ervinveannesi; evet haklısın Türkiye'de olsaydık ben de düşünmezdim. Ancak burada sadece ben ve oğlum varız. Anneanne, babaanne, dedeler, tüm akrabalarımız uzakta. Dolayısıyla oğlumun annesinin eteğinde bir çocuk olmasından korkuyorum. Çok şükür şimdi mağazalara girip herkese günaydın diyecek kadar sosyal. Bu nedenle sosyalleşecek bir ortama ihtiyacı var diye düşünerek yarım gün (gerçi burada 7.45-2.00 yarım gün kabul ediliyor ama) ben sabah 9-12 arası kreşe verdim. Tam bıçak sırtında ne gitmek istiyor, ne istemiyor. Ağlasa gitmek istemiyorum diye, kıyamayıp tamam oluş diycem. Sabah komşulara el sallayarak gidiyor, sınıfa girerken gidelim diyor, aa şu oyuncağa bakalım da sonra gidelim diyince de kalıyor ve başka oyuncaklarla oynamaya başlıyor. Ama sınıftan ben çıkınca- ki kaçarak yapmıorum bunu- başlıyor ağlamaya. Tabii ben de hemen sınıfa geri dönüyorum. Gerçekten süreç bizi nereye götürüyor kestiremiyorum.Türkün kreşle imtihanı bizimkisi..
Cevaplar için çookk teşekkürler...  


selencem

Alisma sureci 1 ay kadar surebilir demisti bir kres muduru bana. Ben oglumu 18 aylik vermeyi dusunuyordum, evde kapali ve tek olmasin diye. Ben vazgectim, erken olduguna karar verdim. Bence bir sure daha deneyebilirsiniz sanki...tekatan

gecen yıl 4 yasında verdım kerese...
hergun agladı 20 gun...sonra kabullendı kurbanlık koyun gıbı aglamadan gıttı..gözlerıyle yalvardı resmen...
bu sene ana sınıfına basladı..severek gıdıyor...
keske geçen yıl ona ezıyet etmeseydım..gondermeseydım...
zorla güzellık olmaz...öğrendiğide öğrendık olmazmış onu gordum..


sevcannas

merhaba
oğlum 28 aylık,ve biz de bugün ilk okul deneyimimizi yaşadık,haftada 1 yarım gün götürmye ekarar vermiştim ama sanırım vazgeçtim,ya da doğru okulu bulamadım mı desem daha doğru olur bilmiyorum.
eğer çalışmıyosanız bugün 2-3 yaş grubu çocukların hallerini gördükten sonra kesinlikle çocuğumuza kendimiz bakmalıyız diye düşünüyorum.o kadar boynu büküktüler ki anlatamam size,8 kişilikti bizim sınıfımız,ama ona rağmen öğretmen ve yardımcı anne yetemiyor ve verimli bir şey kesinlikle yapamıyorlar.
sanırım 3 yaşından sonra düşünmek (mecbur kalmadıkça tabii)daha mantıklı olacak.bir de beni en çok etkileyen dertlerini tam anlatamıyor olmaları,tamam konuşuyolar ama okulda neler olduğunu tam olarak bize anlatamayacak durumdalar 3 yaşından önce.
ve ben de açıkçası özel sektörde çalışmış bir öğretmen olarak,öğretmenlere güvenemiyorum.ben de hep yetememe derdindeyim,ama sanırım onların şuan tek istedikleri anneyle olmak,çünkü orada da beraber birşey yapamıyorlar.
öğretmenlerin okulda yaptıklarını(oyun hamuru,parmak boya,sulu boya vs.)biz evde de yapabiliyoruz sonuçta.zorlayıp psikolojilerini bozmasak daha iyi olacak diye düşündüm ben ilk deneyimimde:))


arda_aras

sevcannas kesinlikle size katılıyorum eğer bir zorunluluk yoksa 36 aydan önce anaokuluna göndermek pek mantıklı değil.Çünkü yaşanan ayrılık kaygısı ve okul fobisi ileriki dönemlerde hayatlarını çok etkiliyor...Anneli oyun gruplarıyla başlanmalı bence kaygıyı azaltıp,bireyselleşen çocuklar yetiştirebilmek için...Cevaplamak için Üye ol