Bebeğim emmeyi reddediyor :(

sultan83 soruyor: 10

Bebeğim henüz 2 aylık emerken bir memeyi en fazla 3 dakika emip ağlamaya başlıyor.Ayrıca göğüs uçlarım fena halde yara:(((( lütfen yardım :(((((((

Bu soruyu cevapla


41 Cevap


alidenizzz

sultan 83 sizinle ortak yönümüz çok daha doğrusu bebeklerimizin benim oğlum da 2 buçuk aylık 1 ay bitene kadar biberonla mamayla beslendi göğsümü tutmadı ben de sağarak veriyordum sonra 1 ayınoı bi,tirince memeyi tutmaya başladı bende sağmayı bıraktım ama sütüm az geli,yor mamaya da devam ediyorum aynı zamanda .ancak dünden beri oğlum biberonla mamayı emmek istemiyor açlıktan da ölüyor bu arada beni emiyor sütüm bitince de meme başnı tutup çekiyor bırakıyor uzatıyor ve ağlamaya başlıyor en sonunda gündüzleri nerdeyse hiç uyumuyor çok sıkıntılıyız ben acayip strese girdim mama emmeiyor lütfen sütüm artsın diye dua ediyorum sürekli ne yapıcam bilmiyorum


sultan83

Alidenizzzz Humana still-tea yi dene, rezene ısırgan iç,bolsu,süt inan benim böyle arttı.Ama yetiyor mu sanmıyorum :(((((( çünkü en fazla 5 dakika emiyor göğsümü sağa sola çekiştiriyor, ağlamaya başlıyor saatlerce ::::((((((((((((( ben de sadece gece yatmadan mama veriyorum çünkü sütüm bitmiş oluyor o satte ...Allah yardımcımız olsun ama ben hırslıyım ,bu yara bere göğüsle 2.5 aylık mücadelemi harcayamam.En azından tesellim bu yönde....


fistikcik

Alideniz, bebeğiniz aç kalacak diye streste girmeyin, mamayı günde bir iki defa kaşıkla verin. Biberonu reddetmesi daha iyi, biberona tekrar alışıp memeyi reddetme riski olmaz. Bebeğinizin aç kaldığını hissettiğiniz an mama hazırlayıp sterilize edilmiş ve keskin kenarlı olmayan bir çay kaşığıyla verin. Zor gibi görünebilir ama bebek kaşıkla kolayca içer. Ama mama vermeden önce emzirin. Bu arada ,iyi bir elektrikli pompa edinin, her emzirmeden sonra sütünüzü sağın. Çıkan miktara aldırmayın, başlangıçta az da olsa devam edin. Bir süre sonra sütünüz artacak çünkü sütü en çok arttıran şey göğüslerin düzenli olarak boşaltılmasıdır.
Bu süreçte stresten uzak durun, dinlenin, bol su ve Humana Still Tea için.
Kısa zamanda keyifli emzirmeler dileğiyle


alidenizzz

yeniden merhaba arkadaşlar ne durumdasın  sultan83 benim oğlum biberonu almıyor gene bu aralar ya ben yanlış mı yapıyorum acaba aslında biberonu almaması daha iyi değilmi mamayı kaşıkla versem daha mı doğru olur acaba ama sütümün yetmediğini biliyorum artık çünkü oğlum parmaklarını emiyor!!!!! 


fistikcik

Alidenizz, oğlunuzun parmaklarını emmesi sütünüzün yetmediğini göstermez. 3 aylık tüm bebekler parmaklarını emer. Daha doğrusu ne bulsalar ağızlarına götür ve emerler :)
Mamayı kaşıkla verebilirsiniz. Biraz büyüyünce (5-6 aylık olunca), alıştırma bardağıyla da vermek mümkün olur.

(Bu aralar işler yoğunlaştı, bir arkadaşımızın deyimiyle mutlaka bir şeyler yazmaya çalıştığım "memeli sorulara" cevap vermekte gecikebilirim,
Sevgiler...)alidenizzz

fıstıkcık sağol teşekkür ederim sizin yorumlarınıza çok güveniyorum ben tekrar teşekkürler


nesli_han

Arkadaşlar süt yetmemesi ve miktarı ile ilgili bebeğim 1,5 aylıkken yaşadığım bir tecrübeyi aktarayım. Uzun bir yazı oldu işinize yarar umarım.

Bebeğim şiddetli ağlamaya başladı bir gün birdenbire. Sonra bir iki gün daha devam etti (sonradan bu ağlamaların gaz sancıları olduğunu anladık). Hasta gibi görünmüyordu. Etraftan bir iki kişi klasik aç bu çocuk mama verelim dedi. Ben mama vermeye doğduğundan beri karşı olmama rağmen yeterki ağlamasın diye ve acaba gerçekten açmı diye düşündüğüm için biberona mama hazırladık. Tabiki almak istemedi biberonu ucu anne memesine benzemiyordu o zaman kullandığım. Alsın diye emzirir gibi yapıp aradan verdim ama o an o görüntü benim yaklaşık 1 ay süren sütüm yetmiyor depresyonuna girmeme sebep oldu. Kızım mamayı biberondan içerken hüngür hüngür ağlıyordum ben ne biçim bir anneyim, kızımın ihtiyaçlarını şimdiden karşılayamıyorum, onun tek istediği süt ve onu bile veremiyorum diye.

Sonradan pompayla sağ bakalım dediler. Ben de sağdım ve 30 filan çıktı. Çok üzüldüm ve depresyonum katlandı. Pompaya küstüm resmen. Daha sonra inatla bu kadar olamaz diyip tekrar sağdım. İlk önce süt gelmedi, 2-3 dakika sonra hızla önsüt geldi 20-30 cc ve başka süt gelmedi derken inatla 30 dk daha tek göğsü sağdım boş boş ve 30. dakikada birden sızlama ile birlikte tekrar süt akışı başladı. Ve en sonunda tek göğüsten 60 civarı çıktı. Sonradan anladımki benim göğüslerimden süt tek seferde gelmiyor. Parça parça geliyor ve pompayla bu işlem en az 40 dk emzirirkende yarım saat sürüyor. Bununla ilgili ne internette ne de doktorlardan bir bilgi alamadım ama bende böyle.

Sanırım bu nadir görüşen bir durum ama belki sizde de böyle birşey olabilir. Kendi kendinizi bunalıma sürüklemeyin. Ayrıca ben kendimi o kadar üzdümki anlatamam. Tamam anne sütü mucize, olursa süper olur, elinizden geleni yapın ama lütfen anne sütü alamamanın dünyanın sonu olduğunu düşünmeyin. Ben böyle düşündüğüm için süt azalınca kendimi suçlamıştım yeni yeni kendime geliyorum. Şimdi kızım 3,5 aylık ve süt olmasına rağmen emmek istemiyor, ayrı bir bunalım konusu gibi. Ama artık elimden geleni yaptıktan sonra takmamaya çalışıyorum çünkü benim psikolojimin bozuk olması kızıma anne sütü alamamaktan daha fazla zarar verecek.

Kısaca benim önerim emzirin, uğraşın ama olmuyorsa da kendinizi suçlayıp üzülmeyin, annelik sadece süt vermek değildir...


fistikcik

Nesli han,
Anlattıklarınız çok normal, göğsünüzden sütün bir seferde değil, birden fazla defada gelmesi de çok  doğal. Olması gereken de bu. Etrafınızdakiler sizi yanlış bilgilendirip endişeye sürüklemişler.
1. Pompayla sağılan miktar asla bebeğin aldığı miktar değildir. Bebek bu miktarın 1,5 ila 2 kat fazlasını alır. Çünkü hiçbir pompa bebek gibi çekemez. Yani ilk anda 30 ml geldi, sonra devam edince 60 ml geldiyse bebeğiniz 120 ml'ye yakın alıyor demektir, bu da gayet iyi bir rakam.
2. Sütü ne zaman sağdığınız da önem taşır. Emzirdikten hemen sonra sağarsanız elbette daha az süt çıkar. İlk aylarda sizin emzirme aralarınız çok kısadır, hatta belki bebek sürekli memedeydi. Bu durumda göğüste süt kalmamışken sağmışsınızdır ve buna rağmen 30 ml çıktıysa sevinin bence. Demek ki bebek göğsü boşalttıktan sonra bile bir miktar süt olabiliyor göğsünüzde. Daha gerçekçi bir miktarı bulmak için emzirdikten 2,5 saat sonra sağmalısınız. Yine de hiçbir pompanın bebek kadar kuvvetli çekemediğini unutmayın.
3. Sütünüz var, bunu unutmayın ve geri kalan herşeye kulaklarınızı tıkayın. Bebeğiniz iyi kilo alıyor, boy uzaması ve baş çevresi artışı iyi ilerliyorsa size söylenebilecek hiçbir şeyi umursamayın. Mamayı günde bir defayla sınırlayabilir, sonra da tamamen vermeyi kesebilirsiniz.
4. Sütünüz olmasına rağmen bebeğiniz emmiyorsa meme-biberon ucu karöaşası yaşıyor olabilir. Biberon ve meme aynı şekilde emilmez. Biberon akışına alışan bebek emmek istemeyebilir. Bunun için biberon vermeye son verin. Mamadan şu anda tamamen vazgeçemiyorsanız mamayı biberonla değil kaşıkla verin. Kızım biberon hiç almadı ve dışarı çıkmam gerektiğinde sağıp bıraktığım sütü ilk aylarda hep kaşıkla içti. Size zor görünebilir ama bebekler hiç zorlanmadan kaşıkla içerler. 6. aydan sonra da alıştırma bardağıyla sütü (ya da mamayı) verebilirsiniz.
5. Biberona son verdikten sonra kızınızı tekrar emmeye alıştırabilirsiniz. Bunun için şu mesajlara bir göz atın :

http://www.nurturia.com.tr/questions/7555f365-8d22-4d3e-bf0b-a0370093f361/1/6-aylik-bebek-emmek-istememesi

http://www.nurturia.com.tr/questions/338bdc08-9ca3-4986-a695-9fc0017368a4/1/bebegim-emmeyi-reddediyor-%28

Son olarak elbette annelik sadece süt vermek değildir. Süt veremeyen bir anne kendini harap etmemeli. Ama emzirmek için yapılabilecek herşeyi denemenizde hem sizin, hem de bebek için sonsuz yararlar vardır. "Ne yapayım, olmuyorsa olmuyor" diyerek pes etmeyin. Sizin durumunuzda yapılabilecek daha çok şey var. Bebeğiniz küçük ve tekrar memeyi rahatlıkla alabilir.
Sevgilerelifffeda

benimde bebeğim şuan 51 günlük meme emmesinde çok sıkıntı yaşıyoruz..aslında sütüm çok iyi ama emerken çok sıkıntı çekiyoruz..gece uykusundan uyandığında çok güzel dolu dolu on on beş dakika emiyor..daha sonraki iki emme de de skınıntı yaşamıyoruz fakat sonrası tam bir kabus..meme de en fazla 6 7 dakika duruyor hatta bazen 3 dakika..emmeye başladıktan sonra kısa bir süre sonrasında ağlamaya başlıyor gaz sancısı çeker gibi ayaklarını çeke çeke yırtınarak..sütü dolu dolu ağzına sıkıyorum ama yinede nafile :( emmeye ikna olmuyor..ne yapacağımı bilemez haldeyim lütfen yardım ediinn..


ssultan

eliffeda yapıcak bişiy yok ısrar edip emmesini sağlamaktan başka:(( allah yardım etsinCevaplamak için Üye ol