Doğum izni öncesi dr raporu alınabilir mi ?

zuhreninkuzusu_kerem soruyor: 10

Ben özel sektörde yaklaşık 2 yıldır çalışıyorum yaptığım işi seviyorum aslında ama ortamdan dolayı mutsuzum burda olmaktan... Neyse sorum şu ben 28 haftalık hamileyim 32. haftamda dr.umdan çalışamaz raporu alsam doğum iznime 35. hafta çıkabilirmiyim ? Yani 2 hafta raporlu olabiliomuyum yoksa zaten yasal olarak 32. hafta doğum izni başladığı için o sürede doğum öncesi 8 haftalık izinden mi sayılır? Doğum sonrası işe dönüp dönmemeye henüz karar vermedim o yüzden bu süreler benim için önemli yardımcı olursanızz çok sevinirimm

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


ketrin

32.haftanda doktordan çalışamaz raporu alırsan işe gitsen bile doğumdan önceki 8 haftalık izin süreni kullanmaya başlamış olursun cnm


benjamin2010

32. Hafta çalışabilir raporu aldım,37. Hafta da çalışamaz raporu alıp doğumdan sonraki 8 haftaya ekledim. Yani toplamda 13 hafta izin kullandım.

Saglikli doğumlar dilerim.


aytul79

Gebeliğinizin 32.haftası itibarıyla doğum öncesi izin almaya hakkazanıyorsunuz. İzne çıkmak isterseniz raporunuzu alırsınız. Eğer sağlığınız yerindeyse ve doğumdan sonrasına aktarmak istiyorsanız doktorunuzun 32.hafta itibarıyla "çalışabilir" raporu vermesi gerekmektedir. Doğum öncesi izninizin max.5 haftasını kullanmayıp doğum sonrasına aktarabilirsiniz. Siz eğer 2 haftasını çalışmak istiyorsanız ve doktorunuz da bunun için rapor verebiliyorsa 2 hafta çalışıp 6 haftayı doğum sonrasına aktarabilirsiniz. bence annenin izne ihtiyacı olduğu asıl zaman dilimi elbette doğum sonrası. sağlığınız yerindeyse çalışmanızda fayda var. doğum sonrasında yıllık izinlerinizi, hatta eğer şirketiniz kullandırıyorsa topluca süt izninizi kullanabilirsiniz. baktınız ki yetmedi 6 aya kadar da ücretsiz izin alabilirsiniz. bu sırada da bebiş büyür. sizde çalışıp çalışmama kararı verirsiniz. Allah sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin. Sevgiler.


zuhreninkuzusu_kerem

teşekkür ederim arkadaşlar...


zuhreninkuzusu_kerem

aytülcüm iş yerim doğum iznimi bile vermek istemiyor belki doğum iznimle birlikte  çıkışımı bile düşünüyo olabilir .aytul79

komik olmasınlar lütfen. iş kanunu %90 işçiden yanadır. öyle birşey yaparlarsa beklemeden dava açın. kesinlikle kazanırsınız. yardımcı olabileceğim birşey olursa haberdar edin lütfen.


mert_mert

evet kanunlar %90 işçiden yana..ama acı gerçeklerde var..mesela bazı özel sektörler asgeri ücretten gösteriyor maaşı.eleman 2000 tl maaş alıyor ama bordrosunda misal 850 tl gözüküyor..dava açsada eğer aksini iddia etmedikçe elinde resmi belgeler olmadıkça ki genelde bununda mümkünatı olmuyor çok cuzi uğraştığınıza deymeyen bir rakam alıp susuyorsunuz..benim başıma farklı bir şekilde geldi işten çıkarılma olayı 4 sene sonra davamı kazandım fakat aldığım rakam avukat masrafı dosya masrafı şahit parası derken kuş kadar kaldı..zaten o süre zarfında uzlaşıp karara varılsaydı inanın daha güzel rakam çıkabikirdi ortaya..işçi ne kadar haklı olsada yinede kazançlı çıkmıyor..


zuhreninkuzusu_kerem

maalesef mert_mert çok haklı kanun işçiden yana ama para kimdeyse biraz  borusu ötüyor buda başka bi gerçek .Bu yüzden tazminatımı alıp ayrılmak en karlısı olurmert_mert

bende bu sebepten dava açmıştım ama tazminatımı alıp ayrılmak yerine hakkımı aradım sonuç 4 sene geçti tazminatımı aldım evet ama devletimiz sağolsun vergisi harçı kağıt parası dosya parası avukat parası ooo hakkım olan parada kaldı kuş kadar..enayilik oldu biraz.hak ararken hakkımı devletle bölüştüm birde uzunca bir süre..evet gecikme parası koyuyor devlet ama oranları okadar cuziki eskiden değeri olan para şimdi para etmiyor..gecikme faizi bile yine vergili :)))


ipekkusgoz

Ben 32. haftadan sonrasını 2 hafta yıllık izin bir hafta da bayram izniyle birleştirmiştim. Yani aslında 32. haftadan itibaren çalışmamış olmama rağmen 35. haftadan sonra başladı resmi doğum iznim. 3 hafta doğum sonrasına kaldı. Sanki sizin de 32.haftanız bayramla birleşiyor gibi geldi bana ama bir de siz hesaplayın isterseniz. Yıllık izninizi de kullanmadıysanız bir iki hafta önce izne çıkmış olursunuz. Ama doğum izniniz resmi olacağı için o süreyi size kullandırtmamaya cesaret edemezler gibi geliyor bana.Ama süt izni konusunda öyle bir yaptırım yok işte. Tamamen işverenle anlaşmanıza bağlı her şey.İnşallah istediğiniz gibi olur her şey.


Cevaplamak için Üye ol