Emzirirken annenin kullanabileceği ilaçlar nelerdir?

blackcrow soruyor: 6

Aslında benim şu anda ihtiyacım griple ilgili olanlar ama madem böyle bir başlık oldu,
her rahatsızlık için yazalım, vatana millete hayırlı bir iş yapalım.
Ya da doktora danışmadan ilaç kullanmaya teşvik ettiğimiz için insanları,
topa tutulalım.


Bu soruyu cevapla


6 Cevap


calemity

ağrı kesici olarak tamol ve parol kullanılabiliyor onu biliyorum ben emzirirken onu vermişlerdi ama pek bi işe yaramıyolar malesef:(
bu arada su suda eriyen adını unuttum ama tabletler var ya portakallı felan cold lar onların  emzirirken çok zararı olduğunu emin olarak biliyorum sakın kullanmayın ..


burcaksahin

Grip ile ilgili yardımcı olamayağım :( Çok geçmiş olsun. Bol bol ballı ıhlamur tavsiye ederim.

Ağrı kesici olarak doktorum parol ve minoset kullanabilirsin demişti ama minoset plus değil. Daha sonra başka bir konuda uzman bir doktorda plus'un tek farkının kafein içermesi olduğunu yani içilebileceğini söylemişti. Tabi ben ilk doktora inanıp yine de plus içmemiştim!

Doktorlara danışılan ve danışılacak konuların başında yeri hazırdır :)


Aysegul_

emzirirken kullanılabilecek ilaçlar çok geniş bir kavram. parasetamol içeren ağrı kesici dışında ağrı kesici genel olarak kullanılmaz. antibiyotiklerden penisilin ve türevleri, sefalosporin grubu ilaçlar güvenle kullanılabilir. bunlar en sık gerekli olanlar. onun dışındaki durumlar daha spesifik hastalıklar olacağı için hastalığa ve ilaca göre yazmak daha doğru. grip dediğiniz nezle (üst solunum yolu enfeksiyon yani burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hafif ateş, öksürük, halsizlik. kırgınlık )  ise parasetamol öneririm (parol,  tamol) onun dışındakiler klasik şeyler, istirahat, bol sıvı, ıhlamur, nane limon gibi rahatlatıcı şeyler, vitamin desteği (meyvelerden). Ancak gerçek grip çok daha ağır bir hastalıktır 38 39 derece ateş, yataktan kalkamazsınız bile. umarım sadece nezle olmuşsunuzdur. çok geçmiş olsun.  


Meryem_

sadece ibuprofen icerikli agri kesicilerden 600mg dozda kullanmamin emzirme ile bebegi etkilemeyecegini soylemisti bana doktorum. sezaryen sonrasinda ve siddetli bas agrilarimda 400-600mg aldim (gunde 3 kez sorun olmaz dense de agrimin dinmesi/azalmasi yettiginden tek dozla idare ettim hep) ve emzirmeye devam ettim.

tabii bu bilgiyi doktoruna danisip onaylatman iyi olur.


mamakurt

Emzirirken doktorunuza danismadan ilac almayin. Ozellikle grip ilaclari burnu acmak icin mukozayi kurutan bir madde iceriyorsa sut yapimini da olumsuz etkileyebiliyormus (vucudun salgilarini azaltiyor, anne sutunu de azaltip hatta kesebiliyormus gecici olarak).


blackcrow

aylık kontrole gittik bugün, çocuk doktoru aferin forte kullanabileceğimi söyledi. çocuklara da veriyorlarmış hatta.
birkaç ay önce de eritrosin (antibiyotik)  kullanmıştım, mastit (meme iltihabı) olunca,
kadın doğum doktorum söylemişti, emzirmeye de devam etmiştim.Cevaplamak için Üye ol