Sağılan sütte pütürleşme

sunkey soruyor: 4

İşe başladığımdan beri günde 2 kez sütümü sağıyorum, buzdolabında bekletiyorum ve yarım saatlik mesafede olan evime giderken soğutucu çanta kullanıyorum. Yaklaşık 2 haftadır  bu sistemde değişklik olmamasına rağmen sabah sağdığım sütte pütürükler oluşuyor. Akşamüstü genelde çıkmadan 1 saat önce sağdığımda problem olmuyor. Anne sütü 1-2 saat oda ısısında dayanır diye biliyorum. Zaten kötü koku yok. Ama korkup kızıma vermedim ilk birkaçında sonrasında hazır mama vermemek için vermeye başladım. Ama içim rahat değil, kokusuz pütürlenme gören var mı sütünde.

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


umutarzu

Pütürlenme dediğiniz muhtemelen sütün yağıdır. Belli bir süre bekleyince yağı yüzeye çıkıyor, bozulmuş olsa kokusunda da değişiklik olurdu.


nilinmasali

Hiç sağacak kadar sütüm olmadı o yüzden bu konunun acemisinin acemisiyim ama bir arkadasımdan sütünün yağlı  olmasından kaynaklı böyle bir şeyle karsılastıgını duymuştum,şimdi gülmeyin bana ama olabilir mi?


sunkey

Yok gülmüyorum :) Ama yağ- süt ayrışması farklı birşey.Sonuçta neredeyse 5 aydır sağıyorum , biriktiriyorum aynı şey değil. Sütün içinde çalkalayınca sütle karışmayan minik beyaz, sarı olmayan tanecikler oluyor. Isıtınca da geçmiyormuş.


sunkey

Bunu araştıracağım,teşekkürler. Kızım hiç rahatsız olmuyor içtiğinde.Cevaplamak için Üye ol