emekleme ve yer temizliği

julyasia soruyor: 10

merhabalar kızım  emeklemeye başladı. sürekli parkeye gidiyor
ben çalışan bir anneyim. her gün temizlik yapamıyorum.zaten kızım çok huysuz yanından 2 dk ayrılmama bile izin vermiyor. bebeğiniz emeklerken yerleri hergün siliyor muydunuz??

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


CiciAnne

ilk zamanlar günde 3-4 kez siliyordum sonra doktorumuz abarttığımı söyledi her sabah normal temizliğimi yapmaya başladım ben de. Sadece çamaşır suyuyla sildikten sonra sirkeli suyla duruladım o kadar.


ritalar

ben de öneriler üzerine sadece amyway kullanıyorum. henüz emeklemeye başlamadı ama başlayınca da 3 günde 1 sileceğim...


burcaksahin

Biz 2 günde bir parke temizleyici ile ve ardından bolca su ile sildik sadece. Zaten ev içinde ayakkabı ile dolaşmıyorsanız çok fazla kirleneceğini de sanmıyorum.

(ayrıca daha önce bu konuda sorulmuş sorular da size yardımcı olur) 


leach

sevgili asya ve annesi :) herşeyden önce nasılsınız, özledik sizi...

bizim ki daha koridor mutfak aşamasına gelmedi o yüzden ben salonu halı kaplattım oldu bitti...
ama sonrası içinde bence de fazla abartmamak lazım, mikroplu yerleri yalamadan çocuk olunmaz ki :)


nisa06

biiz gün aşırı siliyoruz.kuzum

Dr Kadir Tuğcu'nun benzer sorulara cevapları:
-doktor bey'e sorum; oğlum her gördüğü şey ağzına atıyor ve her yeri yalıyor. bunun bir nedeni olabilirmi? yoksa bebekler için normal bir durummu?

Cevap: 10. aydan sonra çocuklarda "pislik devresi" başlar. Tabiat çocukların bağışıklık sisteminin gelişmesi için böyle bir "içgüdü" koymuştur. Evdeki terlik, ayakkabı altlarını yalarlar, saksıdaki gübreleri yerler, alafranganın içine elini sokup, su (!)ile oynarlar. Bu devre 2 yaşına kadar sürer, sizin vazifeniz, çok titiz olmamak, ama aşırıya kaçmaması için, çavuş gibi peşini kollamaktır.Evde halıya düşen emzik, biberon önemli değilde, parkta,bahçede kedi köpek kakası yemesi hoş değil.
http://www.gebelikveannelik.com/forum/forum_posts.asp?TID=23959&PN=3

Benzer başka bir soruya cevabı da:

"Korumak....Nereye kadar... Hele erkek çocukları askere gittiklerinde ne olacak... Eviniz, ameliyathane değildir. Bu sebeple, "anti-bakteriel" ürünlerden kullanmak, fayda yerine zarar verir. Zayıf bakterileri öldürür, alanı bu maddelere bile dayanıklı "dirençli bakterilere" açık hale getirirsiniz.. Evde "STERİLİZASYON" değil, "TEMİZLİK" yapın.. Niye en sosyetik hastenelerde "Hastane enfeksiyonu" çıkıyorda, devlet veya sigorta hastanelerinde çıkmıyor ?? Zira onlar bu gibi müstahzarları değil, beyaz veya arap sabunu kullanıyorlar. Temizlik yaptığınız zaman, direçli ve dirençsiz bakterileri ortamdan aynı oranda uzaklaştırısınız. Anti-bakyerielleri kullandığınızda, meydan dirençli bakterilere açılmış olur. Sterilizasyon, ancak ameliyathanede yapılmalıdır"


_Sezin_

Biz de organik bir deterjan aldık onunla 3 günde bir siliyoruz yerleri. Çok steril ortamların iyi olmadıgını düşünüyorum. Yabancı bebeklerin alışveriş merkezinde yerlerde emekledigini gördüm 1-2 kez.


leach

aynen katılıyorum...julyasia

teşekkür ederim cevaplar için.
evet çok titiz davranmamak lazım . zaten istesem de o kadar titiz olamıyorum.
deterjanla değil ama şimdilik sirkeli su ile 2 günde bir sileyim yerleri.

not: bizde sizi özledik alin ve leach hanım :))

Cevaplamak için Üye ol