Hamileyken ultrason ne kadar elzem?

BlogcuAnne soruyor: 10

İlk hamileliğim sırasında Amerika'daydım. Toplam 3 kez ultrasona girmiştim, biri amnio olurkendi. Şimdi Türkiye'deyim, ve her doktor randevusunda (ayda bir) ultrasona giriyorum. Evet, bebeği görmek çok zevkli ama bunun ne kadar gerekli olduğu konusunda şüphelerim var.

Bugün bulduğum birkaç makale daha da kafamı karıştırdı:
http://www.midwiferytoday.com/articles/ultrasoundwagner.asp?q=ultrasound

http://www.associatedcontent.com/article/1429640/are_ultrasounds_really_safe_during.html?cat=25

(Bunlardan derlediğim bir çeviriye yakında blogumda yer vereceğim.)

Amerika'da bu işin çok daha az yapılıyor olmasında ultrasonun güvenli olmamasından ziyade iki etken vardı:

  1. Yanlış bilmiyorsam doktorlar eğitimleri sırasında ultrason eğitimini rutin olarak almıyorlarmış. Onun yerine ultrason uzmanlık gerektiren bir alan oluyormuş. (O yüzden de benim 3 ultrasonumun 3'ünü de doktorum değil, teknisyenler ve uzman kişiler yapmıştı) Türkiye'de ise doktorlar normal eğitimleri sırasında ultrason eğitimi de alıyormuş.
  2. Sigorta olayı - ciddi bir masraf olduğu için sigorta şirketleri "gerekli olmadıkça" karşılamak istemiyorlar. (Türkiye'de incir çekirdeğini doldurmayan sebeplerden ötürü ödeme yapmaktan kaçınan sigorta şirketlerinin nasıl olup da bu "cinliği" keşfetmediği ise ayrı bir merak konusu...) 
Bu konuda fikirlerinizi almak istedim. Konuda uzman olanlar varsa ve görüşlerini paylaşırlarsa çok sevinirim.

Blogcu Anne Elif

Bu soruyu cevapla


49 Cevap


Damla

Sizin Amerika'da gittiğiniz özel hastane miydi?
Türkiye'de devlet hastanelerinde de ultrason yapılıyor mu her muayenede?
Kaynaklarla ilgili olduğunu düşünüyorum.


bebeimgeliyor

ben İstanbul cerrahi hastanesi tüp bebek te tüp bebek koordinatörü olarak çalışmaktayım.. biz klinikte ister normal gebelere ister tüp bebek hastalarının her muayenesini ultrason eşliğinde yapıyoruz. ama muayene ücreti olarak ultrason için esktra bir ödeme almıyoruz. belki o nedenle sigorta firmaları ekstra sorun çıkarmıyor. ama gebeler ileri ultrason için perinatolog doktorlara muayene olmak için gittiğinde sigorta şirketlerine geçerli bir neden bildirmek gerekir.. genelde Türkiye de kadın doğum muayeneleri ultrason eşliğindedir. o nedenle de sorun olmaz.


Ozge

Amerika'da ekstra ultrason yapmiyorlar. Derin'in 2. (cinsiyetini ogrendigimiz zaman) ultrasonunda 'echogenic cardiac focus' (kalpte beyaz leke seklinde goruluyor)  teshisi konuldu ve o yuzden tekrar detayli ultrsonla incelediler, daha sonra 8 aylik hamileyken tekrar baktilar ve kaybolmustu. Ancak bu tip durumlarda ekstra ultrason oluyor.


bebeimgeliyor

Türkiye de insanlar o kadar çok alışkınlarken ultrasona girmeye... gerekli gereksiz ...yüzünü göremedim, eli bacağı nasıl diye... belki Amerika'daki kadarda az değil ama buradaki kadar çok ultrasona girmek doğru değil..ultraso ses dalgasıyla görüntü vermekte , zararlı değil belki ama zaman ve maliyet kaybı diye düşünmek gerek..


Saduman

bu yaz hamileyken isviçreye tatile gitmiştik(28 haftadan sonra uçağa binmek için rapor almamız gerekiyordu).özel doktora gittik,ultrasyonla bakmamıştı bebeğe;nedeni sigortaya ekstradan maliyet  olmasın diye. orda kişi kendisi ödüyor sağlık sigortasını. biz burdan giderken yaptırdığımız seyhat sigortaları da bu durumu karşılamıyor.aldığımız raporda fatura ayrıntısında her 5-10 dk için fatura kesilmiş;atıyorum, kalp sesi için dinlemek için ayrı ücret,tansiyon ölçmek için ayrı bir ücret gibi... 
türkiyede özel sağlık sigortalarını
 bilmem resmi kuruluşlarda ultrasyon ayrımı yok,her kontrolde ultrasyon kullanılıyor,doktorumuza sorduğumuzda bebeğe zararı yok demişti.sağlıklı zamanlar dilerim

ozguranne

Blogcu anne, hamileliğim sırasında bunu çok araştırmıştık eşimle. İngiltere'de yaşayan arkadaşlarım toplam 3 kere ya girdi, ya girmedi. Biraz huzursuz olmuştuk. Neticede bu konuda zararsızdır diyen yazılar da "bilinen bir zararı yoktur" diyorlar. Bilinen? Ne kadar az ellense o kadar iyidir bence. İçine sinmiyorsa doktorunla konuşup üç ayda bir görmek istediğini söyleyebilirsin. 


Şöyle bir durum var bildiğim. Diyelim üni. hastanesinde bir jinekologa gittin. Doktor seni muayene ediyor ve ultrasona git, randevu al, çektir öyle gel diyor. Sen ultrasondan ayrıca randevu alıyorsun, sonuçlarınla doktora gidiyorsun ki bu süre 6 ayı bulabiliyor. Eğer özel doktora gidersen, gittiğin doktor, ultrasonla bakıyor ne var ne yok. 


simge

ben doktorumla bu konuyu konuştuğumda O da "bilinen" bir zararı olmadığını ancak bebeği özellikle ilk 3-4 ay çok sık rahatsız etmemeyi tercih ettiğini söylemişti.


evren

evine ultrason cihazı alan insanlar duydum ben. Şaka değil gerçek.ozguranne

Hatta Tom Cruise almıştı sanırım da sonradan evet abarttım diye itiraf etmiş:) 


Damla

Ben de Hakan Uzan'da detaylı ultrason olduğunu duymuştum.Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

En iyi kaşık maması 4

aleynaa 3A
Son: zehrashn,

Oyun terapisi 0

Kekemelik, takılma, tekrarlama 1

hanife_19
Son: GulcanDeniz,

Yemek problemi 1

nuratl -1074G
Son: ayssegulll,