Hamileyken ultrason ne kadar elzem?

BlogcuAnne soruyor: 10

İlk hamileliğim sırasında Amerika'daydım. Toplam 3 kez ultrasona girmiştim, biri amnio olurkendi. Şimdi Türkiye'deyim, ve her doktor randevusunda (ayda bir) ultrasona giriyorum. Evet, bebeği görmek çok zevkli ama bunun ne kadar gerekli olduğu konusunda şüphelerim var.

Bugün bulduğum birkaç makale daha da kafamı karıştırdı:
http://www.midwiferytoday.com/articles/ultrasoundwagner.asp?q=ultrasound

http://www.associatedcontent.com/article/1429640/are_ultrasounds_really_safe_during.html?cat=25

(Bunlardan derlediğim bir çeviriye yakında blogumda yer vereceğim.)

Amerika'da bu işin çok daha az yapılıyor olmasında ultrasonun güvenli olmamasından ziyade iki etken vardı:

  1. Yanlış bilmiyorsam doktorlar eğitimleri sırasında ultrason eğitimini rutin olarak almıyorlarmış. Onun yerine ultrason uzmanlık gerektiren bir alan oluyormuş. (O yüzden de benim 3 ultrasonumun 3'ünü de doktorum değil, teknisyenler ve uzman kişiler yapmıştı) Türkiye'de ise doktorlar normal eğitimleri sırasında ultrason eğitimi de alıyormuş.
  2. Sigorta olayı - ciddi bir masraf olduğu için sigorta şirketleri "gerekli olmadıkça" karşılamak istemiyorlar. (Türkiye'de incir çekirdeğini doldurmayan sebeplerden ötürü ödeme yapmaktan kaçınan sigorta şirketlerinin nasıl olup da bu "cinliği" keşfetmediği ise ayrı bir merak konusu...) 
Bu konuda fikirlerinizi almak istedim. Konuda uzman olanlar varsa ve görüşlerini paylaşırlarsa çok sevinirim.

Blogcu Anne Elif

Bu soruyu cevapla


49 Cevap


BlogcuAnne

Evet, bak bu idrar tahlili işi de farklı. Burada ilk muayene dışında hiç yapmadılar idrar tahlili. Halbuki oradayken her gittiğimde mutlaka idrar örneği veriyordum.

Vajinal muayeneyi bana da sürekli yapmamışlardı, burada da doktorum her gittiğimde yapmıyor. Son aylarda, tam hatırlamıyorum ama belki de son ayda sıklaşıyor vajinal muayene. Açılma olup olmadığını kontrol ediyorlar çünkü...

Makaleyi hemen okudum. "Tıbbi bir gereksinim yoksa, komplikasyonsuz bir gebelikse sürekli ultrasona girmeye gerek yok" görüşümü daha da destekledi! :) Bu haftaki randevumda doktorumla da konuşacağım.


Damla

İngilizce okuyamayanların panik olmaması için makaleden bir bölüm çeviriyorum:

Çalışmalardaki fareler 7 saate kadar süren sürelerle kesintisiz olarak ultrasona maruz tutuluyorladı. Ayrıca, fare cenininin beyni çok küçük olduğundan ve pozisyonundan dolayı ses dalgalarına çok yakın durduğu için fare fetuslarının çalışma sırasında maruz kaldıkları radyasyon insan ceninin maruz kalacağından katbe kat  fazladır.


mucize

Detaylı ultrason sonucu doğuma 3 hafta kala bana söyledikleri kilo 3800 artı eksi 560 gramdı. Ama ultrasonla ölçüm yapan doktorun görüşü 4 kiloyu aştığı yani artı kısımda olduğu yönündeydi. Çok yanlış işler bunlar. Gereksiz ultrasona gerek yok, görüşlerinize katılıyorum!

Sevgiler.


mucize

Bir de aklıma gelmişken vajinal muayenenin uzun tırnakla yapılmamasını istiyorum ama başlık açacak kadar aktif kalamıyorum sitede. Blogcu anne her konuya değindiği gibi belki birgün buna da değinebilir, ya da doğum sözleşmesindeki şartlara eklenebilir mi acaba? Biraz kafa yormakta fayda var :)


BlogcuAnne

Artı-eksi 560 gram çok ciddi bir fark! Mucize - ultrasonun azizliğine uğrayan tek anne sen değilsin. Yanlış hesaplamalardan ötürü sezaryenle doğurmak zorunda bırakılan birçok kadın var, inan.

Uzun tırnak problemiyle şimdiye kadar hiç karşılaşmamıştım. İlk kez bir kadın doktorum oluyor, doğum sırasındaki hemşirelerde ise tesadüfen olsa gerek, böyle bir sorun olmadı. Ancak düşüncesi bile çok fena! Bence de doğum planında yer alabilir.asna

Slm, ben Danimarka'da yasiyorum, 2 hamileligimde de rutin 2 ultrason oldu (biri 11. haftada ense kalinligi ölcümü, biri 19. haftada organ screening) bunun haricinde ilk hamilelik boyunca 4-5 defa gittiginiz bir ebe oluyor, o gerek görürse yönlendiriyor (bende ikisindede bebek kücük diye göndermisti mesela).

Gördügüm o ki genel itibari ile Türkiye'de hamilelik ve bununla alakali hersey bir rant olmus, yeni nesil annelerde herseyi okuyup arastirip herbirseyi yapma/yaptirma zorunlulugu hissediyor...

Burada (Iskandinavya) ise hamilelik coook dogal bir sürec olarak algilaniyor, söyle söyleyeyim, iki dogum yaptim, 15 ay arayla, hicbirseysiz (epidural vs.) normal dogum, ikisindede dogumdan 4-5 saat sonra evdeydim, cünkü sistem böyle, bir problem yoksa hastanede durmaya gerek yok (varsa kaliniyor tabii).

Iyimi, kötümü, tartisilir, ama dogal, güzel, abartisiz...


Aysegul_Yagmur_Irmak

Gebelik kesesi görülüp kalp atışı da gözlendikten sonra normal seyreden bir gebelikte benim bildiğim 3 kere ultrasona girilir.

NT ölçümünün yapıldığı İkili Test Ultrasonu
İleri Düzey Ultrason
Fetal Ekokardiyografi Ultrasonu

Ben iki hamileliğimde de aynı yere ve doktora gittim bu ultrasonlar için. Geçen gittiğimde de 1 ultrasonumuz kaldı, onu da yapalım sonra git doğur dedi. :)


yaseminn

irmakyagmur, ben türkiye'de dediğin gibi bir uygulamaya hiç rastlamamıştım. burada gebelik normal seyretse bile her muayene ultrason eşliğinde yapılıyor. senin doktorun yaklaşımı yurtdışında gördüklerimize benziyor ve böylesi bana da daha akılcı geliyor.elajan

Almanya ve Italya'da da her muayenede ultrason yapilmiyor ama bildigim kadariyla orada da sebep ultrason uzmaninin ayri olmasi ve sigortanin kisitli sayida izin verdigi yonunde...
Yani belki ultrasonun zarari yok ama yurtdisinda az ultrasona sokuldugu icin de kimse sorun yasamiyor sonucta..yarin obur gun 'ahh zararliymis' deseler zirt birt soktugumzla kalicaz.


Aysegul_Yagmur_Irmak

Yasemin benim doktorum ultrason eğitimini İngiltere'de görmüş bu yüzden gerçekten vizyonu daha farklı. Bunun yanında benim babam da kadın doğum profesörü, ben kan tahlili, şeker yüklemesi gibi işlemleri babamın çalıştığı üniversite hastanesinde hallediyorum. Ultrason için de işte bahsettiğim yere gidiyorum. Son bir ultrason kontrolüm kaldı işte, o da bu cumartesi günü yapılacak. Son zamanlarda da NST kontrolü olur o kadar.Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

Memede uyumak 3

2ay 10 gunluk bebek 8

berilimmmm
Son: zehrashn,

Tuvalet eğitimi 5

s_gur_s 2Y
Son: dilrubaa,

Kizim kreste yemek yemek ve krese gitmek istemiyor 4