Hamileyken ultrason ne kadar elzem?

BlogcuAnne soruyor: 9

İlk hamileliğim sırasında Amerika'daydım. Toplam 3 kez ultrasona girmiştim, biri amnio olurkendi. Şimdi Türkiye'deyim, ve her doktor randevusunda (ayda bir) ultrasona giriyorum. Evet, bebeği görmek çok zevkli ama bunun ne kadar gerekli olduğu konusunda şüphelerim var.

Bugün bulduğum birkaç makale daha da kafamı karıştırdı:
http://www.midwiferytoday.com/articles/ultrasoundwagner.asp?q=ultrasound

http://www.associatedcontent.com/article/1429640/are_ultrasounds_really_safe_during.html?cat=25

(Bunlardan derlediğim bir çeviriye yakında blogumda yer vereceğim.)

Amerika'da bu işin çok daha az yapılıyor olmasında ultrasonun güvenli olmamasından ziyade iki etken vardı:

  1. Yanlış bilmiyorsam doktorlar eğitimleri sırasında ultrason eğitimini rutin olarak almıyorlarmış. Onun yerine ultrason uzmanlık gerektiren bir alan oluyormuş. (O yüzden de benim 3 ultrasonumun 3'ünü de doktorum değil, teknisyenler ve uzman kişiler yapmıştı) Türkiye'de ise doktorlar normal eğitimleri sırasında ultrason eğitimi de alıyormuş.
  2. Sigorta olayı - ciddi bir masraf olduğu için sigorta şirketleri "gerekli olmadıkça" karşılamak istemiyorlar. (Türkiye'de incir çekirdeğini doldurmayan sebeplerden ötürü ödeme yapmaktan kaçınan sigorta şirketlerinin nasıl olup da bu "cinliği" keşfetmediği ise ayrı bir merak konusu...) 
Bu konuda fikirlerinizi almak istedim. Konuda uzman olanlar varsa ve görüşlerini paylaşırlarsa çok sevinirim.

Blogcu Anne Elif

Bu soruyu cevapla


49 Cevap


ikicocukannesi

kızım hem sag hem sol elini kullanıyor,

solaklık ve saglaklık anne karnında durus ile alakalı imis. bu konuya kafayı takmıstım bir ara. boyle bir yayın okumustum bir yerde, bulursam linki gonderirim:)

yurtdısındaki ilgili dr yorumlarına bir olcude ben katılayım, aslında drlar baslı basına ayrı bir konu. lakin yurtdısındakilerinde ulkemizdekilerinde hem eksi hem art tarafları var.

diyecegim o ki; içinize sinen, bol sorgulayıp, bol arastırdıgınız kadın dogumcuya ve cocukcuya guvenmeli. on kosul bence ic sesi dinlemek:)

hoscakalın.


Damla

Zamanında İngiltere'den sağlık turizmi işi ile uğraştığımdan İngiltere'de insanların sağlık sisteminden memnun olmadıklarını biliyorum. Herkesi kapsıyor sistem ama sağlık personeli yetişemiyor. Ha deyince doktor göremiyorsunuz, önce GP'ye gidiyorsunuz (pratisyen), o sizi yönlendiriyor. Arkadaşıma tip 1 diyabet tanısı kondu ama aylarca bir endokrinolog görmeden bekledi, insülin iğnelerine diyabet hemşiresinin yönlendirmesi ile başladı. İngiltere sağlık bakanlığı her yıl katarakt gibi ameliyatlar için ihale açarak topluca ameliyat satın alıyor  başka ülkelerden. Özeller çok pahalı.

Yani her şey daha sistemli, tanımlı, düzenli ama yoğunluk yüzünden alınabilen sağlık hizmeti daha sınırlı daha kontrollü. Önleyici tıppa önem veriliyor, örneğin her kadına yılda bir kez smear için kağıt geliyor. Rahim ağzı kanseri aşısı ücretsiz yapılıyor. Belki bizde de kaynaklar daha verimli kullanılsa, gerekli gereksiz daha iyi ayırt edilse, genel toplum sağlığı daha iyi olur. Ama biz doktor görememekten çok şikayetçi oluruz orası kesin.


banusumner

Hamileligimi Ingiltere'de yasadim. Ben de belki bir fikir verir diye kendi deneyimimi yazayim. Ingiltere'de toplamda iki kere ultrasona girdim. Birincisi 11. hafta civarindaydi. Digeride 20. haftadan sonra. Onceleri iki haftada bir, sonlara dogru her hafta ebe ile yapilan kontrollere gittim. Bu kontrollerde karin olcusu alindi. Bebegin kalp atislari dinlendi. Ikinci ultrasondan sonra, bebegin gelisiminin iyi oldugu icin tekrar ultrasona gerek olmayacagi soylendi. Hatta hafif bir kanamam yuzunden hastaneye gittigimde bile sadece kalp atislarini dinlediler. Her muayenede idrar tahlili yapildi ama sadece proteinlere baktilar. Bir cubugu daldiriyorlar. Proteinlerin artmis olmasi, sanirim iltihap anlamina geliyor. Ki bu yuksek tansiyon ile birlesince pre-eclampsia gostergesi oluyor. Hamilelik sirasinda duygusal olmanin da ve Turkiye'deki ornekleri okumanin etkisi ile bazen yeterince ilgilenilmiyor duygusuna kapildigim oldu dogrusu. Belki her muayenede degil ama aralarda bir iki defa daha ultrasona girmeyi, ve bebegin gelisimini daha yakindan takip edebilmeyi tercih ederdim. Ama simdi bakinca geriye, benim anladigim, burda sistem, eger bir problem yoksa, fazla mudahaleye gerek gormuyor. Tabi bir de butun dogumun bedava olmasi sebebiyle, masraflari en dusuk seviye de tutmak.


BlogcuAnne

Bu konudaki soruyu ortaya atan kişi olarak daha sonra yaptığım mini bir araştırmanın sonuçlarını paylaşmak istedim: http://blogcuanne.com/2010/01/05/hamilelikte-ultrason-azi-karar-cogu-zarar-mi/ ;Emelerdogan

Bende Amerika da yasiyorum. hamileligim boyunca sadece 3 kere girdim ultrasona.ki ozel sigortali olmama ragmen .....  hatta en sonuncusu 1 dakika bile surmemisti bakmalari..  arada kendi istegimle girip girmeyecegimi sordugumda,  ortalama 400 usd olan her bir ultrasona giris ucreti oldugu icin cebimden karsilayabilecegimi soylemislerdi.....


turkuazz

sevgili mucize,
ben de 39. haftamdayım ve bugün Çapada (ist ünviversitesi) tahmini ağırlık 4400 gr olarak ölçüldü.artı eksi 500 gr olabileceği, yine de sez. olmamın önerildiği söylendi. senin dediğin bu gelişmiş cihazlar nerdedir acaba merak ettim?


julyasia

şimdiki aklım olsa ultrasona bende 2-3 kereden fazla girmezdim. hamileliğim çok sorunlu geçti düşük ihtimalim vardı. 2 ay boyunca neredeyse her hafta ultrasona girdim.  2. bir bebeğim olursa doktorla anlaşıp çok az sayıda ultrasona girmeyi düşünüyorum. kızım çok huysuz bir bebek ve bir o kadar da hareketli. kim ne derse desin ben onun doğuştan gelen bu asabiyetinin ultrason kaynaklı olduğunu düşünüyorum. annelerimiz bile eskiden bebekler böyle değildi çok usluydu diyorlar. neden o dönemin bebekleri gayet normal de şimdiki zaman bebekleri sürekli huysuz düşünmek lazım. tabi benim gözlemim hiç bir bilime dayanmıyor tamamen kişisel görüşüm. ama iç sesim bir yerlerde yanlış yaptığımızı söylüyor.


 bence de doğum tamamen doğal bir olay. ama ülkemizdeki sağlık sistemi olsun, doğum yöntemleri olsun tamamen para tuzağına dayanıyor. kendi kendimize doğal sürece müdahalede bulunup sonra ah-ü vah ediyoruz. tabi ilk annelik tecrübesizliği ve bebeğimizi koruma iç güdüsüyle sanki çok ultrasona girince herşey mükemmel olacakmış gibi düşünüyoruz ama sonrasında doğacak yan etkileri düşünmüyoruz. meltem23

Ulrason zararli belki evet ama doktor 2 haftada bir çağırıyor ve her seferinde ultrasonla bakıyor ki başka nasıl anlayacak bebeğin durumunu? Evet bende durmaan ultrason taraftarı değilim ama ben sık girmek zorundayım çünkü riskli bir gebelik yaşıyorum. Demek istediğim doktorlar, uzmanlar eğer o derece bir zararı olsa kullanırlar mı ultrasonu?


esinperisi

Ben de bu konuda doktoruma güveniyor ve ultrasonun zararlı olmadığını düşünüyorum ancak şu konuda da bazı arkadaşlara katılıyorum.Bebeği sürekli rahatsız etmek , kurcalamak , doğduktan sonra daha hareketli , sinirli ,  çok fazla bilinçli olmalarına sebep oluyor olabilir. Örnek olarak benim bebeğime bakarken bir keresinde uyurken dürtmüştü dr. özellikle cinsiyetini öğreneceğimiz zaman içten içe rahatsız olduğunu hissetmiştim sanki. Bir de doğduktan sonra çok uyanıktı benim kızım hani eskiler derler ya bebekler bütün gün uyur gerçekten de artık şimdiki bebekler öyle uyumuyor.Her sese uyanırdı üstelik.Yani sanki bir şeyleri biraz da bizler değiştiriyoruz diye düşünüyorum.Ama ayda 1 olan kontrollerde bakılması da gerekiyor gibi geliyor sağlığı hakkında bilgi almak için.Doktorla tekrar konuşulup sayısı azaltılabilir mi buna bakmak gerek belki.Sağlıklı doğumlar diliyorum.Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

Doğum öncesi süt arttırıcı 3

Siyah nokta 1

ozlemhira 2Y
Son: ayazlali,

Mama yememe 1

mayada 3A6Y
Son: emineaslihan,

Uykuya dalma problemi 11