İnek sütü

nnunnis soruyor: 10

Merhaba anneler oğlum 14 aylık ve emzirmeye devam ediyorum.Ama inek sütüne başlamam gerekir mi yoksa anne sütü yeterlimidir işte bunu merak ediyorum.?İnek sütüne alışırsa emmeyi bırakır mı?Birkeresinde inek sütü tattırayım dedim ama istemedi.Devam sütünü de sevmedi.İnek sütüne başlamalıysam nasıl alıştırabilirim.Yoksa sadece emzzzirmek yeterli midir.

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


CokBilmis

Ben de emziriyorum. Benim kızım da inek sütünü sevmedi.

Ben de ısrar etmedim, devam sütü filan da vermedim. Anne sütü yeterlidir diye düşündüm.

Ama bu arada kefirdir, yoğurttur yedirdim. Peyniri de fazla sevmez.

Zaman içinde içtiği inek sütü miktarını arttırdı. Şimdi 1 bardak filan içiyor sabah kahvaltısında.

Bir de badem sütü denedim yeni, nu daha da severek içti.

Sanırım anne sütü içen bebekler inek sütünü beğenmiyorlar. Badem sütü ise anne sütüne daha yakın geliyor herhalde. Denemek isterseniz aklınızda bulunsun.


ipekkusgoz

Ben de sadece emziriyorum.Başka bir süt çeşidi vermedim.


opposition

Ahhh keşke ben de emzirebilseydim. Boşverin bence de anne sütü varken napsın ineğinkini :))

Ama yoğurt mühim, onu sevdirmeye çalışın.


fiyonk

Onceki gun doktorumuzla gorustugumuzde bunu konustuk, adina alismasi icin inek sutunden vermeye basla ama miktari hic onemli degil cunku bir fayda beklentimiz yok aslinda sutten, sadece alismasi icin icsin dedi.


alpine

21. ayda anne sütünü bıraktık. Devam sütüne hiç bulaşmadım. Direk inek sütü denemelerine geçtim. Sevmedi, içmedi. Ben sunmaya devam ettim ama.
Şu anda 30 aylık ve sabah-akşam birer bardak günlük süt içer.
Ben 2 yaşından sonra süte biraz bal ve azıcık kakao karıştırarak denedim. Onu sade süte göre daha çok sevdi. Sonra yavaş yavaş bal ve kakao oranını azalttım. Şimdi sade süt içebiliyor.
Ama anne sütünün yanında yoğurt ya da peynir de varsa, inek sütü gereksiz bence.ipekali

Annelere tavsiyem anne sütüne en yakın olan keçi sütüdür .
urlada bir çok aileye keçi sütü temin etmekteyim.


Sanemm

Ben de emziriyorum, inek sütünü/keçi sütünü sadece sabah kahvaltısında içecek olarak bir çay bardağı tüketiyor bebeğim.

Gece emzirme yada uyku öncesi emmesi gibi bir alışkanlık yok. Biberon da kullanmıyoruz. Kahvaltı da içecek olarak sunmanın avantajı erken yaşta süt içme alışkanlığı kazanması o kadar. Emmeye negatif bir etkisi olmadı.


BASKAR

Ben 6.ay sonunda çalışmaya başladım. 13.ay sonuna kadar sütümü iş yerinde sağıyordum. Ertesi gün kahvaltıda veya gündüz uykularından önce biberonla içirmeye çalışıyorduk. Akşam eve gidince gece uykuya geçişte ve uyku arasında emziriyordum. 14.ay içinde iş yerinde düzenli sağamamaya başladım v.b. sütümün miktarı 50 ml. altına düştü  ben de sağmayı bıraktım. O zamana kadar bazen geceleri sabaha karşı çok fazla uyanıp emdiğinden sütüm birikmezdi acıktığı ve uyuyamadığı için nadiren devam sütü verirdim. 1 yaşından sonra anne sütü dışında gece beslenmesini kestik. Emzirerek uyuma sürecini de bitirdik. Sadece uyku arasında isterse emziriyorum. Aslında evde olsaydım 2 yaşına kadar emzirmek isterdim. Gündüz benim sütüm kalmadığı için devam sütü vermeyi denedik. Bir süre az miktarlarda bardakla ya da biberonla içti. Kısa bir süre sonra biberonu da bardağı da kabul etmemeye başladı. Doğrudan inek sütü yerine çocuklar için sıvı devam sütlerinden denedik. Hem bardakla hem biberonla. Benim elimden hiç içmiyor. Bakıcı ablamızdan ise çekinerek ve huzursuz içiyor. Ben de o yüzden kestim. Kaldı ki yoğurdu meyveli ve çok zor tüketiyor. Peynir olarak da labnenin dışında sevmiyor. Ancak bir şeylerin içine bulamaç yaparsanız o şekilde tüketebiliyor. Biz de onun yerine süt yerine kuşluk vakti meyveli yoğurt yediriyoruz. Bazen de yoğurtlu meyveli kavanoz mamalarından yediriyorum. Bir süre sonra süt vermeyi tekrar deneyeceğim. Ama güvenilir bir mandıradan alınmış günlük süt olmadığı için normal günlük sütlere güvenemiyorum. Genelde 1 yaşına kadar emen bebeklerde inek sütüne alışmak zaman alabiliyormuş. Denediğimde olumsuzlukla sonuçlanırsa 1-2 hafta ara verip tekrar deneyeceğim. Siz de çok üzerinde durmayın. Zamanla alışacaktır. Sütünüz olduğu sürece 2 yaşına kadar emzirmeye devam edin. Sadece emerek uyuma alışkanlığı varsa onu bitirmeye çalışın.

Sevgilerle...ketrin

inek sütü zaten her yönden içeriği zayıf bir besin bu açıdan ya emzirin zaten sütünüz varsa ya da aptamil içirin der bizim doktorumuz hep. ama ben sütlaç ve muhallebilerde kıvamlı olması için bazen kullanıyorum hem tadına alışsın hemde alerjisi varmı anlamak için...


CokBilmis

Aptamil'in içinde de süt tozu yok mu? Cevaplamak için Üye ol