İnek sütü

nnunnis soruyor: 7

Merhaba anneler oğlum 14 aylık ve emzirmeye devam ediyorum.Ama inek sütüne başlamam gerekir mi yoksa anne sütü yeterlimidir işte bunu merak ediyorum.?İnek sütüne alışırsa emmeyi bırakır mı?Birkeresinde inek sütü tattırayım dedim ama istemedi.Devam sütünü de sevmedi.İnek sütüne başlamalıysam nasıl alıştırabilirim.Yoksa sadece emzzzirmek yeterli midir.

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


nisannn

badem sütünü ilkin kaç aylıkken verdiniz bebeğe? kaç aylıkken denendirebilir bir fikriniz var mı?


ipekkusgoz

http://www.gurmebebek.com/badem-sutu--523

Burada epey bilgi var. Bademin alerjik besin sınıfında olmasından dolayı 18 ay kategorisinde vermişler ama yazının içeriğinde de 2 yaş diyor. Bence bademe alerjisi yoksa daha da erken başlanabilir ama doktora da danışmakta fayda var.7 aylık bebek epey küçük kalıyor makaleye bakılınca. 


nisannn

ben de bu siteyi buldum tek kaynak olarak. 24 ay yazıyor, ne kadar geçmiş.

ben çalışıyorum bazen sağdığım sütler az geliyor bi gün sonrası için. bazı öğünleri ek gıda ile doldurmak gerekiyor. inek sütü ve devam sütü veremeyeceğimden başka alternatif arıyorum. şimdilik o arayı etli-sebze çorbasıyla dolduruyorum. aklıma badem sütü geldi.


ipekkusgoz

Ben açıkçası 1 yaş sonrasında vermiştim. Biz çünkü 21 aylıkken anne sütünden başka bir süte başladık ama badem sütünde bir sakınca görmedim.Ha çok sevmedi ara ara aldı ama bir sakıncası da olmadı. Zencefil için de 2 yaş öncesi vermeyin diyorlar ama kullananlar var demekki bünyeye de bağlı.Doktorunuza da sorarak ufak ufak vererek deneme de yapabilirsiniz bence ama tabii size kalmış.


nisannn

çok teşekkür ederim. sorardım ama doktorumun bu konuda bir bilgisi olduğunu sanmıyorum. bademin kendisinin bile pek tüketilmeyen bi ülkede yaşıyorum değil badem sütü:)


ipekkusgoz

O zaman tek çare ufak denemeler yapmakta. 2 yaş gerçekten çok geç çünkü bana göre.


netangel

"Bütün biberon mamaları inek sütü kullanılarak yapılıyor. Bir yaşından sonra çocuklar inek sütünü de içebilirler. Zaten peynir ve yoğurt ile inek sütü alıyorlar. Ama tüm beslenmesini inek sütüne dayamamak gerek" dedi dr'umuz.  paylaşmak istedim. Hepimize kolay gelsin.
Cevaplamak için Üye ol