Anaokulu tam gün mü, yarım gün mü?

YYURTMAN1 soruyor: 5

3.5 yaşındaki oğlumu yarım gün mü, tam gün mü anaokuluna gönder meliyim? Neden?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


Fundaaa

bence yarım gün gönderin ( Ben öyle yaptım )... Niye derseniz ( ilk öncelikli sebebim) ben çocukların okulda yeterli ve dengeli beslendiğini düşünmüyorum.Çocuklara hergün meyve vermiyolar,örneğin çocuk öğlen pirinç pilavı ve sulu bi yemek yiyor ikindi kahvaltısında sütlaç tatlı veriyolar,halbuki çocuğa ikindi kahvaltısında meyve verseler gün boyu çocuk pirinç yemek zorunda kalmaz;kısacası beslenme tabloları çok düzensiz,sürekli bişeyler çakışıyo...İkinci sebep ise eğer çalışmıyorsanız günün yarısını onunla geçirirsiniz,oda sizde çok eğlenebilirsiniz (ben oğlumla vakit geçirmeye bayılıyorum),zaten tam gün göndercekseniz o yaş grubu çocuklar öğleden sonra 2 saat kadar uyuyorlar,bence çocuk evdede uyuyabilir,kalkınca geri kalan zaman size kalır hem beslenmesinide dengelemiş olursunuz.Bu yaş grubu çocukların evden bukadar uzak kalmasınıda sevmiyorum (tabiki çalışıyorsanız ve ona bakacak biri yoksa durum değişir).


AOA

Yarım günle başlayıp duruma göre tam güne geçebilirsiniz.


anneyazar

En tavsiye edileni ilk başlangıç günlerinde iki saat beraber kalmanız. Daha sonrasında ise çocuğun ortama alışıp güven sağlamaya başladığını hissedince "Sen şimdi biraz arkadaşların ve öğretmeninle oyna. İki saat sonra ben seni almaya geleceğim" demeniz ve muhakkak belirttiğiniz saat aralığında onu almaya gitmenizdir. Ancak zaman kavramları yeterince gelişmediği için "oyundan sonra gelip alacağım" gibi cümleler kurmanız gerekmektedir. 


İlk bir iki haftayı bu şekilde geçirdikten sonra yarım güne geçirmeniz ve belirli bir süre yarım günle devam etmesi daha da ilerleyen zamanlar da gerekiyorsa tam günle devam etmenizdir. Elbette bu en ideali ve olması gerekendir ama iş durumunuz v.s. buna ne kadar izin verir bilemem. 

Yemek, uyku gibi öz bakım la ilgili problemleri ise çeşitli kreş alternatifleri ile çözebilirsiniz bence de. 


yaseminn

bu sorunun cevabını biraz da çocuğunuza bakarak bulabilirsiniz. kimi çocuğa o yaşta tam gün fazla gelebiliyor, yoruluyor ya da daha çabuk eve dönmek isteyebiliyor. benim oğlum 4 yaşını bitirmeden evvel tam gün gitmeye hazır değildi. yoruluyordu, belki evi özlüyordu vs. öğleden sonraları keyifsiz oluyordu. ben de onu öğlen yemeğinden sonra alıp evde öğle uykusuna yatırıyordum. 5 yaş ve 6 yaşta ise tam gün gitti ama onun gittiği anaokulunda zaten gün 15:30'da bitiyordu. bence eğer imkan varsa çok geç saatlere kadar okulda kalmamaları daha iyi.


tekatan

yarım gun..evden kopmasın bırden.Cevaplamak için Üye ol