Yogurt yaparken hangi sut?

tubayildiz soruyor: 10

Sevgili nurturia anneleri yardiminiza ihtiyacim var. Tugceye yogurt vermeye yeni basladik, hala tutturma cabalarim devam ediyor:) yogurdu bir arkadasim guzel tuttugu icin sek gunluk pastorize sutle yap demisti Ben de kaynatarak oyle yaptim. Ancak inek sutu kesinlikle 1yasindAn once verilmemeli deniyor kafam cok karisti.internette arastirirken formul mama ile yogurt yapanlari gordum. Siz nasil yapiyorsunuz, doktorunuz ne onerdi? Bu inek sutu 1 yasina kadar yasaksa yogurdu peyniri nasil yiyor bizim bebisler???

Bu soruyu cevapla


25 Cevap


busraa

evet sek' le çok güzel oluyor.Yoğurtta gecerli değil inek sütü yasağı diye biliyorum.


Tunam10

benim eşim gıda mühendisi.  Dediğine göre uht sütten yoğurt mayalanamıyor. yoğurt mayalamak için pastorize süt kullanmak gerekiyor. dediğin gibi 1 yaş öncesi süt önermiyorlar. ama bu süt içirmek anlamında bir yasakmış. sütü mayalayınca bambaşka bir gıda oluyor bu da bebeğe zararlı değilmiş. sositonun dediği gibi babymix ve pastorize süt yardımıyla mayalamayı tavsiye etti. peynir olarakda sorularda daha önce de yazmıştım keçi peyniri öneriyor.tubayildiz

Herkese cok tesekkurler. Ben de babymix ve pastorize sutle yapayim o zaman. Tunam10 cok faydali bilgiler vermissin, Ben de TUGçE cok sevdi diye labne vermistim, okuyunca cok pisman oldum.babymix uZerinde 6. aydan itibaren verilebilir diyor, Ben de cevabinizi okumadan yogurt mayalamadim. Yarin babymix versem bir seferlik olurmu ne dersiniz, veren varmi??


Kuzeytu

Benim oglum benim mayaladıgım yogurdu yemedi maalesef. UHT sut ile yaptım eksi oldu mayalanmadı. Sonra gunluk sut ile yaptım çok guzel oldu tatlı tatlı ama onu da yemedi kuçuk bey :)) Baby mixleri çok sevdi bizimki bende ondan yedirdim. Valla normal sutte de yogurtta da bir suru kimyasal var ha mayalamısım ha direkt Babymiz yemiş doktorumuz yedirebilirsin demisti ben de yedirdim. Simdi de Daninoları verebilecegimi soyledi onlardan da veriyorum. Onlardaki kalsiyum oranı daha yuksek bizim yaptıgımız yogurttaki daha dusuk bence.burcubrsn

bizim dr da babaymix verebilirsin dedi..ben arada kendrim mayalıyorum (aoç günlük süt ile)  arada babymix verıyorum..ki babymix in içinde ev yoğurdunda olmayan bazı faydalı bakterilerde var..


EmineKartal

Bizim doktor da yoğurdu tutturamazsanız, uğraşamazsanız rahatlıkla Babymix verebilirsiniz, ben de kızıma veriyorum demişti. Ben şimdiye kadar sadece bir kere verdim Babymix. Onun dışında hep Sek günlük sütten mayalıyoruz evde veya arada köyden getirttiğimiz sütten. Sek'ten yapılan yoğurt hafif tatlımsı oluyor, kıvamı orta karar oluyor; ama köyden gelen sütten yapıyoruz bir başka, koyu koyu, üstelik üstü bir kaymak tutuyor ki sormayın, gerçek yoğurt oluyor, tadıysa ne tatlı ne başka bir şey; yoğurt gibi oluyor işte:)
Ama yine de elimizin altında olup ulaşabildiğimiz en güzel ve sağlıklı süt İstanbul için SEK, Ankara için de AOÇ sanırım.


banuo

Ankara'da yaşayanlar için Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nin ürettigi yoğurtları tavsiye ederim. Günlük çıkıyor. Kulanım süresi 2 hafta. Son derece lezzetli, ev yoğurdu tadında ve kıvamında. Herhangi bir katkı maddesi içermiyor. EmineKartal'ın sözünü ettiği kaymak mevcut kendisinde. Pastörize sütleri de mevcut.
Ben bu yoğurdu keşfettiğimden beri vazgeçilmezim oldu.
 PinkPrincess

uzun ömürlü pastörize sütten olmaz mı yoğurt?


Tunam10

eşim  uht(uzun ömürlü) sütün kıvamlı düşmeyeceğini söylüyor. Ben hiç denemedim ama tecrübeli annelerde uht sütten sanırım sulu düştüğünü söylüyorlar. ama pastorize(günlük) sütten kıvamlı yoğurt oluyor. yani yoğurt olur olmasına da kıvamlı olmuyor.Cevaplamak için Üye ol