Yogurt yaparken hangi sut?

tubayildiz soruyor: 5

Sevgili nurturia anneleri yardiminiza ihtiyacim var. Tugceye yogurt vermeye yeni basladik, hala tutturma cabalarim devam ediyor:) yogurdu bir arkadasim guzel tuttugu icin sek gunluk pastorize sutle yap demisti Ben de kaynatarak oyle yaptim. Ancak inek sutu kesinlikle 1yasindAn once verilmemeli deniyor kafam cok karisti.internette arastirirken formul mama ile yogurt yapanlari gordum. Siz nasil yapiyorsunuz, doktorunuz ne onerdi? Bu inek sutu 1 yasina kadar yasaksa yogurdu peyniri nasil yiyor bizim bebisler???

Bu soruyu cevapla


25 CevapTunam10

yani ben demiyorum aslında:) eşim gıda mühendisi. ayrıca gıda işinde çalışıyor. o ısrarla bana bunu anlatıyor. bende burda aktarıyorum. o besin değeri ve steril olma açısından şöyle bir sıralama yapıyor. 1) anne sütü,  2) uht(uzun ömürlü) süt,  3) günlük (pastorize) süt,  4) kapıya gelen taze inek sütü. bununla birlikte yoğurt yapmaya en uygun süt günlük (pastorize) süt diyor. e uht daha iyi değilmiydi dediğimde uht yapısı itibariyle yoğurt mayalamaya uygun değil ama yoğurt olarak tüketileceğinden pastorize sütten yapılmasının hiçbir sakıncası yok diyor.
yani eğitimi ve tecrübesi itibariyle size kaynak olsun diye yazmıştım o zamanda.


YesilAnne

Ben Sütaş günlük süt 'ü babymix ile mayalayarak yoğurt mayalıyorum. Yakınlarımızda ulaşabileceğim bir yerde olsa Sek günlük sütü tercih ederdim.


yaseminn

ben çiftlikten aldığım çiğ süt ile şimdiye kadar denediğim tüm sütlerden daha güzel yoğurtlar yapmaya başladım.


Ulku

evet, biz de acik sut ile yapiyoruz.
hem oyle bir sut ki, sari kaymagi aliyoruz tereyagi oluyor o da :) (tabii inekler ilacsiz yetistirilince, ve yine ilacsiz otlardan yiyince oyle oluyor).
bir de maya da ev yogurdundan olmali.
Cevaplamak için Üye ol