Bir Yaş Civarı Öfke Patlaması - Tantrum

ozguranne soruyor: 10

İstediği olmayınca ortalığı yıkıyor. Dikkatini dağıtmaya çalışıyorum, şarkı söylüyorum. Bazen işe yarıyor, çoğu zaman yaramıyor. Bir süre geçiyor susana kadar. 


Öneriler? 

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


zeynepanne

sabır, sabır yaaa sabıııır....
dikkat dağıtmaktan başka yapılabilecek fazla şey yok. ben sürekli konuşurdum bir de. diyelim ki prize dokunmak istiyor. kendini yerden yere atıyor, hemen başlardım, yüksek sesle, abartılı mimiklerle, aaa dokunursan ne olur biliyor musun, şu olur, bu olur, vıdı bıdı vıdı... en sonunda eeeh yeter bi sussana be kadın deyip herhalde içinden vazgeçerdi.
dikkat dağıtmayı sabırla ve sabırla uygulayacaksın. zor bir dönem. henüz nedenleri anlamadıkları ve keşfetmeye çok hevesli oldukları için herşeye saldırıyorlar. istedikleri olmayınca da kıyametleri koparıyorlar... ama merak etme sandığından da kolay öğrenecek.
geçecek yani bu dönem, merak etme, 18 yaşına gelip de başka bir şehre okumaya falan gittiğinde geçecek:)))
benim 7 yaşındaki küçük ergenim, kimse beni anlamıyor'lara başladı bile. odasının kapısını da çarpıyor bazen sıpa. bugünleri özleyeceksin...


Damla

Moralleri bozuk olduğunda artıyor. Taşınma, senin yorgunluğun, stresin etkiliyor olabilir. Bu yaşlarda düzen çok etkiliyordu. Açken, uykusuzken artar. Düzen kurmakta yarar var. Başına gelecekler sıralı sekili olursa rahatlayacaktır.

Derdini anlatamadığını düşündüğünde de olur. Onu anladığınızı belli edin. Anlatmaya çalıştığı şeyi anladığınızı belli ederek tekrar etmenin faydası var. İlle de yapmak şart değil. Anladığınızı tekrar edin, neden yapamayacağınızı sakince söyleyin, sonra dikkatini dağıtın. O zaman dağıtmak daha kolay olur.

İnsan bazen o ağlarken eli ayağına karışır, panik yapar, o zaman daha kötü oluyor. Biz ağlayarak istediği şeyleri yapmıyorduk. Böylece bunu kullanmayı öğretmemiş oluyoruz. Ona da derin nefes alıp sakinleşmeyi öğretmeye başlayabilirsin.


Ozge

Evet sen stres yaparsan o daha cok stresleniyor...SIKIlinca da cok oluyor, derdini anlatamayinca...Kesinlikle dikkat dagitmak cok faydali, baska bir seye yonlendirmek, mesela 'aa annneanneni, dedeni ariyalim mi?' bizde cok ise yariyor:) ya da 'hadi gel beraber sununla oynayalim', baska seylere yonlenince unutuyor...rahatliyor...


ozguranne

Derdini anlatamadığında kızıyor, o durumda istediği şeylerin arasına mesafe koyuyoruz, net bir şekilde parmağıyla hangisini istediğini gösteriyor. Örneğin yemek yerken bir yoğurda bir ekmeğe bir yemeğe parmağını götürüp canı istediği sırada yemeyi bekliyor. İki kere yoğurt verdim şimdi yemek istedi eğer o sırada anlamayıp ekmek verirsem çok kızıyor.


En çok istediği bir şeyi engellersek kızıyor. Örneğin benim yatak odamı ve yastıkları memeyle eşleştirdi. Eğer ortada yastık görürse ya da yatak odasının kapısının önünden geçersek parmağıyla gösterip yırtarcasına ağlıyor. Bu biraz da meme bağımlılığına giriyor sanırım. Sadece gece uyumadan önce emziriyorum ama bugünlerde bir haftadır filan (belki dişten) sürekli saldırma halinde. Meme vermeyince kıyamet.

Ya da yerden bir şey buldu elinden aldık, kıyamet. Gitmek istediği yere gitmesini engelleyip başka yöne çevirdik kıyamet. 

Dişten ve ateşten huysuzdu biraz ona bağladım ama iyileşince geçmedi. Odadan çıktığımda arkamdan ağlıyor. Kucağıma almazsam ağlıyor. 

İnternette de okudum bu yaş civarı olumuş. İlgilenmemeye çalışın demişler. 
Bakalım önerileri deneyeceğim sonuçları yazarım. Çok teşekkürler. 

Hülya sorma bağımsız oldu iyice.


Ozge

Derini de hatirliyorum 1 yas civarinda bana cok bagimliydi, beni goremeyince kiyamet kopuyordu...zamanla degisti, gerci hala beni tercih ediyor genel olarak ama kesinlikle eskisi gibi degil. Zamanla daha iyi olacak eminim, iyi sanslar ozguranne...YesilAnne

Bizim Tenten' de şimdiden çok sinirleniyor istediği olmayınca. Ama sanırım en büyük stresi hala emekleyememeiş olması.


Damla

Ilgaz da o ara 6. hastalık geçirmişti. Üstüne Gökhan 3 hafta iş seyahatine gitmişti. Ben de o yüzden bana çok bağlandı, huysuzlandı diye düşünüyordum. Bu tür durumları bir takvime oturtsak acayip bir trend çıkacağından şüpheleniyorum.


Ozge

evet kesinlikle haklisin Damla... sonrasinda benim birkac is seyahatim oldu o sayede babasini da tercih etmeye basladi neyseki:)hande

eskisi kadar olmasa da hala bizde de yaşananıyor bunlar. Fakat düşününce hatırlıyorum sanırım 13-18 ay gibi yoğundu ve bazen 1 saat boyunca ne yapsam susturamadığımı hatırlıyorum.

şimdi Can ağlarken dikkatini çekicek birşey söylersek aniden susup "haa" diyişi var bizi öldürüyor gülmekten:))

"ağlarken seni anlayamıyorum" demek bizde de işe yarıyor.


seda

bir kitap var ofkeden sevgiye 3 hakim duygu baris ilhan yayinevinden erdogan colak in yazdigi bir kitap, bebklikten itibaren cocuklarin daha sonra da yetiskinlerin gectikleri donemleri anlatiyor.
Biraz teknik bir kitap ama bana cok yardimci oldu. tabi ben daha yolun basindayim da en azindan cocugun hangi donemlerden gececgini ve ne gibi sorunlar yasayacagini bilmek guzel.


Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

Prematüre bebek 0

2 aylik bebegim gunduz uyumuyor. 9

Emzik bırakma 1

Ella ertesi gün hapı ve emzirme 3