kim west metodu ile ilgili yardım istiyorum :(

unkurabiyesi soruyor: 10

kitabı alıp metodu uygulamaya başladık ama daha ilk denemede başarısız olduk. bebeğim yatağında tek başına uyumaya alışkın olmadığı için ağlamaya başladı, ama o kadar çok ağladı ki hayatında ilk defa kustu. onu biraz sakinleştirip tekrar yatağına yatırmak için odasına girdiğimizde ise hem ikinci kez kustu hem de ufak çaplı bir sinir krizi geçirdi. bu yöntemi deneyip başarılı olan annelerden yardım istiyorum. sizce ne yapmalıyım.

cevap verenlere şimdiden teşekkürler

Bu soruyu cevapla


35 Cevap


asyaperi

unkurabiyesi kızın sanırım henuz 11 aylık emın ol henuz kendı basına uyuyı ogretmek ıcın cok erken bence bu metodlarıda bırak cunku bunlar cocugunda daha kotu ruhsal sorunlara neden olcaktır senınde anlattıgın gıbı bır cocugun bır metodu ogrenmesı ugruna kusana kadar aglatılması gıbı bır metod nekdr basırılıdır ben sorarım bu metodu yazanlara ve bahsettıgımız henuz konusamayan kendını ıfade edemeyen yuruyemeyen tamamen anne sevkatıne muhtac 11 aylık bır bebek emın ol onu bır hafta 10 gun daha boyle aglatırsın ve bu metodu basarırsın evet ıste bndede ıse yaradı dersın ama yaptıgın sadece aglaya aglaya napalım aglasamda annem benı bu yataktan almıyor duygusuyla cocugunda uyur ama sonuc anneye ve dogal olarak cevreye guvensız baglanma sonrada kızın 2 3 yasına geldıgınde dersınkı bnm cocugum  nıye bukdr saldırgan sınırlı sorunlu bır dedıgınıde ıkı etmedım ama bu cocugun sorunu ne dıye anlamaya calısırsın bu metod modasını kım cıkardı bıze nerden geldı bılmıyorum ama bnm sana tavsıyem sabıha paktuna keskın 7 24 annnelık kıtabı ozaman nedemek ıstedıgımız daha ıyı anlıcaksın bırak kuzucugun annesının guvenlı kollarında huzur ıcınde uyusun zamanla kendı ogrencektır zaten uyumayı henuz cok kucukk


unkurabiyesi

uyu eğitiminden tamamen vazgeçtim. şimdi kuzucuğum aramızda mışıl mışıl uyuyor.sabah mutlu mutlu uyanıyor. benim kızım geceleri sık uyanırdı, bu yöntemi denemek bile onu tedirgin etmiş olacak ki artık daha fazla uynıp bana sımsıkı sarılıyor tekrar uykuya dalıyor. annem diyor ki sen hiç annesine sarılıp uyuyan 10 yaşında çocuk gördün mü? bırak nasıl isterse öyle uyusun nasıl olsa ilerde sen istesen de o seninle uymak istemeyecek. şimdiki anneler kendilerinin nasıl büyüdüğünü hiç düşünmüyor herhalde diyor. biz de sıkıntı çektik ama çocuğumuzu hiç tek başına bırakmadık. oldukça mantıklı bence artık kim westi değil kendi annemin tavsiyelerini dinleyeceğim.

hepinize paylaşımlarınız için teşekkürler


asyaperi

tebrıkler un kurubıyesı benıde bu metodlardan caydıran sevgılı annem oldu kızım 7 aylıkken tutturdum ayrı odada yatacak alıssın dıye uc gun sabah kdr aglayan kızımı gorunce annem aldı benı karsısına sen 3 yasına kdr kardesın dort yasına kadar benım odamda yattınız ne oldu sızde bır sorun varmı ben sızı yalnız basınıza bır odaya atsaydım aglaya aglaya alısın dıye bıraksaydım ufakcık kalbınız bana kırılmazmıydı dedı aglatma kızım bırak bunları bız avrupalı degılız bız cocugumuzu koynumuzda buyuyttuk gayet terbıyelı egıtımını tamamlayan duzgun ınsanlar oldunuz onemlı olan bu degılmı dedıgınde bıttı olay bnm ıcın aynen dedıgın gıbı sımdı aynı odada kendı besıgınde yatıyor arad sabah karsı yanıma gelmek ıstedıgındede alıyorum bırlıkte koklasa koklasa uyuyoruz ger ısteseydı bellı bır yasa kdr aynı yatakta yatardım kızımla bır daha bugunlere donemıcez tadını cıkarın onun ıcın


mona_roza

unkurabiyesi ve asyaperi annelerinizi çok tebrik eder ve ellerinden öperim :) kesinlikle haklılar ben oğlumla ayrı oadalrda uyuyorum ama problem olmuyor doğduğunda beri böle. bazen yatağında pışpış ve ninniyle uyuyor bazen benim kucağımda kalbimi dinleyerek hangisini isterse o asla zorlamıyorum ağlamasına izin vermiyorum onun güvenini kırarsam ne anlamı var ki. demekki bu ara bana daha çok ihtiyaç duyuyor diyorum ve inanır mısnız gündüz sarılarak uykuya daldığında kesinlikle saha uzun uyuyor sonuçta kaç sene sürebilir ki bi daha bebek olup onun kokusuyla uyumak şansı var mı.
 
ben kaç yaşına geldim hala annemin kokusu bana huzur verir normal bi istek yani. bu bize dayatılıyor iyi anne çocuğuna kendi kendine uyumayı öğretir diye ve ben çok üzülüyorum :(


asyaperi

cocukların ayrı odada kendı kendılerıne uyumaları annenın basırısı yada becerısı degıl tamamen sansı cunku bu cocuga baglı olan bırsey kımı cocuk daha tatmınkar ve az beklentı ıcınde sakın mızaclı doguyor buda annenın sansı oluyor uyku acısında yoksa bızlerde sanssız anneler degılız tabıkı en buyuk sanslarımız zaten suan kucaklarımızda mona roza bnde sana katılıyorum bu avrupaya ozentı ferber trayc hogg kım west metodları nerden geldı bıze anlamıs degılım aglat aglat kaba tabırle essek gıbı uyumayı ogrencek bırakalım bunları onları dunyaya getırmek bızlerın tercıhı yasmımızın  3 4 yılında uykusuz kalsak yada yanımızda mıs kokusuyla yatan bebegımızle yatagımızı paylassak dunyanın sonumu gelcek bır daha bu yaslarda olmıcaklarını dusunerek doya doya koklasıp yatıyorum kuzumlamona_roza

tracy hogg ve kim west değil belki ama ferber direk ağlaması üstüne belli bi dakika ağlamasına müsaade edip odasına bile girmiyorsun ve sonra girdiğindede kucağına almıyorsun bildiğim kadarıyla ben yazarken bile rahatsız oluyorum şahsen bu yöntemi kendine ve çocuğuna uygun bulanlar da olabilir tabi saygı duyuyorum ama benim annelik anlayışıma göre değil ben mızıldatarak bile uyutamam, kendi yerime koyuyorum mutsuz olarak uyusam mutsuz uyanırım


cananesin

Unkurabiyesi, merhaba. öncelikle zaten son mesajınızda kararınızı yazmışsınız, kendinizi ve çocuğunuzu dinleyeceğinizi yazmışsınız bence en doğrusu tabii ki bu. birkaç hafta önce ben de uyku eğitimi konulu sorumda aynı anahtar kelimleri yazmıştım.

Ben Kim West in kitabını elektronik olarak satın aldım indirimden internetten. Türkiye'de Seride Kamurkaş kendisinden eğitim almış olarak danışmanlık veriyor. Kim West Sleep Lady Shuffle 6 aydan büyük bebeklerde uygulanabiliyor. Ancak metoda başlayıp bırakılmaması en önemli kuralı. Annenin ya da metodu uygulayanların kararlılığı ve tutarlığı altın kural. Kim West metodu, Ferber'e göre daha az gözyaşı ile tanıtılıyor ve sonrasında uygulamadan vazgeçilmezse kesintisiz uyku için yurt dışından ailelerin yazdıklarını okusanız inanamazsınız gerçekten.

Ben Türkiye'de Sabiha Paktuna Keskin' i takip ediyorum. O da bebek 3 yaşına kadar nasıl isterse o şekilde uyumalıdur diyor :) Yani ister memede, ister anne kucağında, ister yanınızda, hangisini isterse.

Benim kızım 7 aylık; emdikten sonra emziğiyle uykuya dalmayı sevyr ben de o şekilde bırakıyorum bir süre sonra atıyor emziğini. Geceleri halen 2-3 saatte bir emziriyorum ek gıdaya da başladık ancak henüz kesintisiz uyumuyor tabii ancak ben de eğitime henüz başlamayı düşünmüyorum.

Bu arada ek bir not; Kim West'in metodunda da istisnalar var, yani bebek huzursuzsa alın sakinleştirin, mümkün olduğunda yerinden kaldırmayın diyor ancak, o metoda başlamak için bile uykusunualmış dinlenmiş keyifli bir bebek ile çalışmalısnız diye bir uyarı var kitapta ve de hastalık, ya da herhangi bir yenilik olmamalı hayatında(hastalıki, taşınma, annenin işe başlaması, vb.)

Dilerim hep böyle huzurlu olursunuz:) keyifli günler dilerim...


nihal38

asyaperi son söylediğine sonuna kadar katılıyorum!!

kendi kendine huzurlu uyumak- yemek yemek- sakince oyun oynamak-annenin işe başlamasına alışmak-bakıcıda yada anneannede rahatça kalmak.......gibi durumlar bebeğe bağlı ve buda tamamen ANNENİN ŞANSI.

valla kıskanıyorum onları ne yalan söyleyim :D

bebeğimin ilk günlerini doğru düzgün hatırlamıyorum bile,ağlamasını azaltmakla,uyutmakla,sakinleştirmekle meşguldük çünkü.

gazı olan sancısı olan bebeğe bişeyler yaptırmak çok zor,bunları yazarken oğlumu tek elimle sallanan anakucağında sallıyorum :) işte o şanslı anneler kendi bebekleri öyle oldugu için oturdukları yerden beni eleştiriyorlar -böyle ayakta falan sallamaya alıştırma- aaaa na yapıyorsun beşiğine koy uyusun- diyerek!!

AMA ÖYLE OLMUYOR

uykuya daldırıp beşiğine koyma denemem  bugün 2.kezde çığlıklarla ağlamalarla sonuçlandı işte yanımda hatta arada saç kurutma makinesini çalıştırarak onun sesiyle uyutuyorum Uykusuzluktan deli gibi ağlarken pek ninni falan duymuyor oğlum :)

Ama yinede yılmadan beşiğinde kendi kendine uyutma çabalarım sürecek,tabiki hayatımın anlamı güzel yavrumu ağlatmadan 'minik kalbini kırmadan' inşallah

mis kokulu bebeklerinizi öpün güzel anneler, sevgilerasyaperi

nıhalcım merhaba oglun henuz uc aylık ve emın ol cok kucuk zaten zamanla kendı senınde yardımınla uyku olusturmak gıbı gece emmeyı kesmek gıbı alıskanlıklarla ogrencek uyumayı suan uc aylık ve emın ol kızım uc aylıkken gaz sancısından dolayı sabahlara kdr kucagımda gezdırerek uyutuyırdum 4 ayda bıraz gaz problemı bıtınce bnm de olusturdugum uyku rutını sayesende uykusu buyuk olcude dusene gırdı suanda bır cok cocuga gore dusenlı tabı bu surecte dıs cıkarmalar hastalıklar bu dusenı gecıcı olarak bozabılıyor ama gerı eskı halıne donuyorlar sanada tavsıyem bır ay sonra uyku rutını olustur bebegıne bnm ıcın acıkcası bebegımın ne sekılde uyudugu oenmlı olmadı hıc bır zaman kucakta ayakta otururken gogsumde onemlı olan uykuya daldıktn sonra kesıntısız bır gece uykusu uyumasıydı onun ıcın kızımı onun ıstedıgı sekılde uyuttum ama gece uynamasına sebeb olcak seylerı dusene soktum gece emmesını kesmek gıbı ve bnce suan tam zamanı 3 ay bıraz buyudugunde bu mumkun olmayabılıyor rutın olusturmak gıbı uyku saatlerıne mumkun oldugunca sadık kalma gıbı


unkurabiyesi

aishwarya  kitabı defalarca okudum uygulamaya başlamadan önce bebek tam uyku moduna girmeden yatırın yazıyor ki bu  şekilde uyku eğitimi aldığını anlasın. uyarı da veriyor itiraz edecek bebek yani ağlayacak diye. evet bebek ağlayınca onu sakinleştir tekrar yatır diyor viyak viyak ağlatma ama biraz ağlayacak tabi. sen de denemeyi düşünüyorsan kolay gelsin. benim 1,5 yaşında bir yeğenim var kimse ona uyku eğitimi vermedi ama velet sabaha kadar mışıl mışıl uyuyor 6 aylıktan beri. yani bazı anneler daha şanslı bunun eğitimle falan ilgisi yok galibaCevaplamak için Üye ol