8 gündür kaka yapmıyor??

hursittoprak soruyor: 8

merhaba arkadaşlar oğlum 4. ayını bitirdi ve yaklaşık 8 gündür kaka yapmıyor sadece anne sütü alıyor düzenli olarak besleniyor fakat okadar yediğinereye gidiyor anlamıyorum  sancısı falanda yok herşey normal sadece sık sık bayakokulu gaz yapıyor. aynı sorunu yaşıyan varmı?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


mibrim

Benzer dönemlerde aynı sorunu yaşadım 5 gün olmuştu.Doktorumuz uzun süre yapmaması kabız olduğu anlamına gelmez kakası sertse o zaman kabızdır demişti.Ve nihayetinde 3 bez dolusu cıvık kaka yapmıştı.Bazende doymayan çocuk kaka yapmıyor arkadaşlarımdan biliyorum kilo alımı nasıl sizin bebişin?yinede bir doktorunuza danışın isterseniz..


selencem

Bildiğim kadarıyla 8-10 gün civarı doktora götürmek veya danışmak gerekiyor.


burcaksahin

Tam olarak ayımızı hatırlamıyorum ama Arda'nın da sadece anne sütü aldığı dönemde bizde de olmuştu. Hergün veya sık yaparken birden yapmamaya başladı. 1 gün oldu, 2 gün oldu 3 gün oldu... Ailemizin konusu bu oldu. Artık dayanamayıp 5. gün dr'u aramıştım. İlk sorduğu şey sıkıntısı olup olmadığıydı. Sizin de dediğiniz gibi sıkıntısı yok, sancısı yok, bol bol gazını çıkartıyor.

Dr sadece anne sütü alan bebeklerde 10 gün'e kadar normal olduğunu, 10. gün de yapmazsa fitil yapabileceğimizi söyledi. Hatta anlattıklarını ben kafamda şu cümleye çevirdim: "Oğlum büyüyor ve sütümden aldığı her damlayı vücuduna kullanıyor ve atılacak posa bırakmıyor". Bekledik, gün saydık ama kendimi üzmedim hiç. 8.günün akşamı nihayet kakasını yaptı. Ben 8 günlük kaka beklerken, sanki beyimiz 1-2 gün yapmamış gibi normal  boyutta yaptı :)

Konuyu biraz detaylı anlattım. Size tavsiyem etrafınızdan gelebilecek olumsuz sözlere, bebeğinizin kabız olabileceğine dair söylentilere ve kayısı mı versek onu mu versek bunu mu versek gibi laflara kulaklarınızı tıkayın. Dr'unuz ile de görüşün. Çünkü bebeğinizin gelişimi doğrultusunda size yön verebilir.

Bu arada nurturiadaki daha önceki yazışmalarda bu kaka yapmama süresinin 5 gün, 7 gün gibi süreler olduğunu söyleyen dr'lar olduğunu da okudum. Bizim dr 10 gün dedi :) Sizinkinin kabul gün sayısı farklıysa şaşırmayın.


hursittoprak

hepinize çok teşekkür ederim arkadaşlar.doktora götürdüm hatta 2 farklı doktora götürdüm birisi bolca fitil ilaç falan verdi diğeri kaysı suyu veya kompostosu ver dedi ve kaka tahlili istedi ne komikkki sorun zaten kaka yapamaması?ben aynı sorunu yaşayanlara danışim dedim tekrar teşekkürler:)snotra

Ilık banyo sonrası doğal ve yumuşak bir bebek yağıyla masaj yapabilirsiniz. Yarım çay bardağı kadar ılık su içirebilirsiniz.  


babildo

merhaba topuklarını ısıtmak ilginçtirki bebeğin kaka yapmasını sağlıyor  dizlerini karnına dogru ıtekleyebılırsenız ki kaka yapamayan cocuklarda bu cok zor oluyor saat yönünde daireler çizerek bu hareketi yaptırın iki üç defadan sonra ayak topuklarına ellerinizi ısıtıyormus gibi ağzınızla sıcak hava üfleyin topuklarının ısınması sanırım bağırsaklarını harekete geçiriyor benım oglumdada sık sık yaşadıgımız bır durum ve sasırtıcı sekılde ıse yarıyor. tekrar geçmiş olsun
tabiki dr tavsıyesi herzaman ılk sırada olmalı baska bır doktorada danısın derım


kelebeginannesi

yorumları okudumda,topuk konusunu deneyeceğim ,komik gelicek belki ama ;

bir haftadır kombiyi düşük ayarda çalıştırıyordum bebek sıcağa çok alışmasın diye,oda sıcaklığı normal oda sıcaklığı acaba ayakları üşüyor olabilirde ondan mı?(insan ne düşüneceğini şaşırıyor,derdinin devası bu gibi geliyor)

bugun dr  lağma yaptırdım;cıvık bi şey geldi ve tam 6 gün yapmamaıştı ama 3 bez değiştirdim ve hiç rahatsızlığıda olmamıştı,her seferinde lağmamı yaptırıcam

masaj

zeytinyağı

bisiklet çevirme

sırta vurma hepsini denedim...

,ne zormuş çaresiz kalmak


nisa_nur_ecrin

burcaksahinin dediklerini onaylıyorum aynı şeyler başımıza geldi 10 gün yapmadı doktor sıkıntısı yoksa önemli degil dedi dediğiniz gibi bolca gaz çıkarıyordu bana dr dahada yapmazsa sıkıntı başlarsa çünkü ıkınmayı bilmediklerinde sancı olacakdır demişdi dr eski cam dereceler var onlardan yağlıp poposuna biraz sokmamızı söyledi o şekilde bi süre 10 günün sonlarında yaptırmışdık dolu dolu bekler ken çok az yapıyordu .


Cevaplamak için Üye ol