Emzirme hakkında..

nurturia soruyor: 7

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


nilinmasali

masallahh:) emmek istemesinin tek sebebi aclık olmayabilir ,emme refleksinin tavan yapmış olmasından dolayı ac olsun olmasın sürekli aranıyor olması cok normal,bana doktorum 20 dk bir memeyi,20 dk 2. memeyi emsin,2. emmede son emzirdiğin taraftan basla demişti,ilk günler yarım saatte 1,20 günden sonra saatte 1,ikinci ay 2 saatte 1 sonrasındada 3 saatte bir emziriyordum,ama sütüm yetersizdi,emdiğinde karnı doyuyorsa aralar daha da acılabilir


nilinmasali

ben 20 gün direndim sadece emziriyim diye ama olmadı 20 günlükken 500 gr zayıflamıştı,takviyeye basladık,ilk mama verdiğim gün 20 günün açlığıyla 18 saat uyudu,hala içimde yaradır o kadar inatlasmadan bastan az miktarlarda mama verseydim de sütün artmasını zamana bıraksaydım diye,sana doymadıgını düşündüren şey ne?


nilinmasali

kilo alımı nasıl,günde kac kezx çişli bez alıyorsun,kakası ne renk, sadece ağlıyor olması doymadıgı anlamına gelmez,kilo alımı nasıl ?
*
*


nilinmasali

Bence bebeğin aç kalmıyor,günde 6 çişli bez 3 de kakalı bez cıkıyorsa doyuyor demektir demişti doktorumuz,sadece anne sütüyle beslenen bebeklerin kilo alımı mamayla beslenenlere göre biraz yavas olabiliyor diye de eklemişti ,bak benim bebeğim 20.gün doğum kilosunun 500 gr gerisindeydi ve doktorum hala 15 gün daha bekleyelim diye diretiyordu mama vermemek için,ben dayanamadım,ha pişmanmıyım asla değilim keske daha önce verseymişim ama bizdeki durum senden çok farklıydı:(,hareketliyse,karnı tokken mutluysa bi sıkıntı yoktur:)


Damla

Aile hekiminize danışabilirsiniz, ilk günlerden sonra bebek 1 saatten uzun emmek istiyorsa kavrama sorunları olabileceği ve hekime danışmakta yarar olduğu ile ilgili bir şeyler okumuştum. Bu zaman zarfında emzirme öncesi dayanabileceğiniz ısıda sıcak kompresler yapmak hem şişliklerinizi rahatlatır, hem de bebeğin emmesini kolaylaştırır. Emzirirken yukarıdan aşağı doğru sert kısımlara sıkmadan bastırarak masaj yapabilirsiniz.


Damla

Şimdi yanıtlarda yazdıklarınızı da okudum, Ilgaz'ın doktorunun bazı emme refleksi güçlü, beslendiği halde memeden ayrılmayan bebeklerde emzik önerdiklerini söylediğini hatırlıyorum, bizde böyle bir durum olmadığı için vermemiştik. Bu arada çiş, kaka miktarına, göğüslerimin şişliğine, bebeğin sık emmesinin de sütü arttıracağına güvenerek mamayı kesmeyi denerdim ben olsam. Özellikle 20 günden sonra gaz sıkıntıları da başlıyor, ağlamasının nedeni ille açlık olmayabilir.


Damla

"BEBEK MEMEYİ NASIL DAHA İYİ KAVRAR ?

Bebek ağzını iyice açarak ve dilini hareket ettirerek emer. Bebeğinizi yavaşça memeye yaklaştırınız, ağzını meme başına dokundurunuz. Emzirmenin başlangıcında anne meme ucunda acı hissedebilir. Ancak emzirme süresi boyunca meme ucunun devamlı acıması bebeğin memeyi doğru kavramadığını gösterir. Meme ucunda acı duyulmasının nedeni, bebeğin dilini meme yerine meme ucuna karşı hareket ettirmesidir.

Ağız yeterince açılmamışsa, dil meme ucuna sürtünerek zedelenmesine yol açacaktır. Bebek emdikten sonra doymuş görünmüyorsa, memeyi kavramasında sorun var demektir. Bebeğin süt ile dolu kanallara ulaşabilmesi için ağzını iyice açması gerekir."

http://www.acibadem.com.tr/Saglik_Rehberi_Detay.asp?t=317&W=

Google'da "Proper Latching Breastfeeding" aradığınızda güzel videolar geliyor, bebeğin doğru kavramasını izleyebilirsiniz bu videolardan.Cevaplamak için Üye ol