Sigara!

river soruyor: 3

merhaba..sigara malum hepimizin hayatında içmesekte.ben sigara kullanmıyorum eşim bırakmaya çalışmakla beraber içiyor maalesef.fakat evde çok nadir..içse de doğal olarak kızımızın yanında değil balkonda..fakat üst katımızda annem oturuyor ve evde 2 de teyzemiz var onlar da sigara içiyor.kızımın yanında asla içmezler genelde balkonda içiyorla benim uyarılırımla fakat bezen kızım yukarıdan geldiğinde üstüne sigara kokusu sinmiş oluyor sanırım bazen evde de içiyorlar..çok sinirleniyorum uyarıyorum bir daha nehir'i yukarı göndermem diyorum falan ama...en son dün kızım beni şok etti.koltuğun köşesine doğru geçti "ben sigara içicem" dedi.daha 21 aylık bebekten bahsediyorum.ne yapıcam bilemedim.?

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


nilinmasali

Bi kaç gün önce bi soruda daha yazmıştım bunu babam hamile olduğumu öğrenince sigarayı bıraktı diye 50 yasında 35 yıldır günde 1 paket sigara içen bir adamdan bahsediyorum ,daha önce sadece 1 kez bırakma girişimi olmuş onda da doktorun 'amca sigarayı bırakmışsın ama bu seferde bu kadar asabiyetten kalp krizi gecireceksin,senin için sigara mı sigarasızlık mı daha zararlı bilemedim' yorumunu yaptıgı bir adamdır babam o bıraktıysa herkes bırakabilir bundan eminimo yüzden bırakmalarını düşündürseniz?Bende annemle aynı apartmanda oturuyorum ve o görüştürmeme durumunun yapılmayacak yapılamayacak bir durum olduğunun farkındayım,onunla görüşme bununla konuşma diyerek hayatta herkesten soyutlayamayız cocuklarımızı ve hayattaki tek sorun çözme yolu 'görüştürmem olur biter' olmamalıdır diye düşünüyorum..
Anneniz kardesleriniz kızınızı cok seviyor eminim ve anneanne nasıl özen gösteriyordur hiç şüphem yok,o yüzden kimseyi kırmadan ufak bi pembe yalanla mesela kontrolde dr bu çocuğun yanında sigara mı içiliyor diye sordu,artık sigaranızı eve gelmeden için yada sigara içicekseniz 5-6 saat kızımı görmeyi unutun gibi ufak dokundurmalarla halledebilirsiniz bu sorunu,SİGARA CİDDİ BİR PROBLEMDİR AMA AİLE İÇİNDE KIRICI OLMADAN ÇÖZÜMLENEBİLİR diye düşünüyorum..


daco

Ben olsam önce çocuğunuzun doktorunu arardım ve birlikte plan yapardım. Rutin muayenede yanıma 2 teyzeden birini veya annemi alırdım yardımcı olmaları için. Sonrası zaten doktorla planladığınız gibi gelişir. 


En yakınlarımızı uyarmak bence en zoru, ayıp olmasın diye fazla uyaramıyorsunuz, az uyarınca söylenenler havada kalıyor, çok söylenince kırgınlıklar oluyor. En iyisi samimiyetleri az olan 3.şahıslardan rica etmek. Küçük bebeği olan bir akrabanız veya arkadaşınızla da konuşabilirsiniz. O size gelsin, annenizin yanında anlatsın, doktor şöyle zararlı böyle zararlı dedi, artık dedesi/ninesi yanında içmiyor desin. Sizde "benim annemlerde sigara içer ama hiç kızımın yanında içmezler" gibi onlara aslında ne kadar güven duyduğunuzu belirtin. Belki böylelikle içseler bile daha dikkatli olurlar.  


river

öncellikle teşekkür ediyorum cevaplarınız  için..ben de görüştürmeme gibi bişi kesinlikle düşünmüyorum tabi ki..uzak bi tanıdığımız değil ki gitmem olur biter diyeyim dediğiniz gibi anneanne ve teyzelerden bahsediyoruz..böyle bi çözüm seçeneği düşünmedim açıkçası..fakat bu gün annemi kesin bir dille uyardım oldukça ciddi olarak..zaten özellikle dikkat ettiğini biliyorum ve kendisi de anlattı ama çocuklar her şeyin farkına varıyorlar maalesef.bizim gözümüzden kaçan bir şeye bile dikkat ediyorlar..daha dikkatli olacak diye düşünüyorum.bu sorunu kuzenimle paylaştım onun kızı da 2 yaşında telefonda teyzesiyle konuşurken gel teyze sigara ve kahve içelim diyormuş!yani asla yanında içmezler ama onu bile biliyor,farkediyorlar...  


        kızıma ne demeli onu bilemiyorum.zararlı annecim falan dedim ama ne kadar anladı bilmiyorum..gerçi o günden sonra bir daha öyle bir cümle duymadım ağzından.ben sigara içen biri olsam  bırakın çocukları,sigara içmeyen bi yetişkinin yanında bile rahatça içemem sigarımı.neden zarar vereyim ki bir de o insanlara..sigara içenlerin de biraz düşünceli olması gerekli diye düşünüyorum..
Cevaplamak için Üye ol