Kayınvalidem ve görümcem çift taraflı oynuyor!

sina_mru soruyor: 8

Merhabalar arkadaşlar,

Nasıl başlayacağımı nasıl anlatacağımı bilmiyorum. Kayınvalidemle bir türlü anlaşamıyoruz. Eşimin yanında aman kızım yorma kendini dikkat et kendine diyor, eşim yokken ya da ailemin yanında "ee bizde hamileydik,hep oturarakta olmaz diyor.

Gelelim asıl meseleye. Arkadaşlar yaklaşık iki senedir evliyim. Kayınvalidemle altlı üstlü oturuyoruz. Evlendiğim ilk zamanlar çalışıyordum haftanın 6 günü ve ben istemediğim halde illa mevlut vereceğiz diye tutturup hiç tanımadığım insanlarla doldurdu evimin içini. Pazar günü mevlut verdiğimde görümcem evde olmasına rağmen evimde kahvaltı yapıp o kahvaltı sofrasını bile toplattırmadan aşağı indirdi kayınvalidem görümcemi. İnanın tek bir şeye bile ellerini sürmediler ve bütün hizmeti Anneannem ve annem yaptı. Hiç utanmadılar. Sonra kaynanamın eşimi doldurup doldurup bana göndermesi yüzünden sürekli kavga eder olduk,neymiş ben ona yardım etmiyormuşum. Görümcem daha tezgah silmeyi bilmez benden iki yaş küçük, o kadar ki kıyamaz kızına ama ben daha evlendiğimin ilk haftası bütün evi mutfağı mutfak dolaplarını herşeyini temizledim lakin buna rağmen yaranamadım. Yine bir gün eşimi böyle doldurup gönderdi. O gün gidip buzdolabını ve sonraki günde koltuklarını kaldırıp silip evini temizledim. Bilin bakalım ne oldu. Bacağımın ağrısından sendelemeye başladım ve bir gün sonra leke şeklinde kanamam oldu. Neden mi? Hamileymişim ve tüm doktorların söylediği hormonlarında vs bi sıkıntı yok, ağır mı kaldırdın?-EVET ve 3 doktorunda cevabı o kadar ağır kaldırmaya tabi ki düşük yaparsın oldu. Merak ediyorsunuz değil mi sonra ne oldu diye. Kayınvalidemin hiç umurunda olmadı düşük yapmam. Eşimi dedesine bakmak zorunda bıraktı ve ben eşime en ihtiyaç duyduğum dönemde doğru düzgün eşimi göremedim. Üstelik bana bakmadıkları için 10 gün belki düşük durur umuduyla annemin evinde istirahat ettim doktor tavsiyesi üzerine. Kaynanam bir kez oldun gelmedi. Görümcelerimde. Eşim beni hastaneye götürecek fırsatı zor buluyordu ve ya kardeşim ya komşumuz götürüyordu. Afedersiniz sanki gayrimeşru bir çocuğu düşürüyordum. Bu dönemde eşimle aramızdaki uçurum iyice açıldı. 10 gün sonra eve döndüm ev darma duman. Bir kez çıkıp bakmamışlar eşime sadece yemeğini vermişler. Allah razı olsun yine annem geldi ve eşimin tüm kıyafetlerini ütüledi evi temizleyip yemeğimi yaptı yine kadın. Geçen sene eşimle tatile gitmemize bile türlü bahaneler bulup engel oldu. 

Şu an 36 haftalık hamileyim evdeki aklına gelebilecek her işi yine kendim yapıyorum. O kadar yüzsüzler ki eşim saflığından bunları iftara çağırıyor, iftara ya yarım saat kala ya  10 dakika kala geliyorlar.Bi sofraya bardak çanak koyuyorlar. Geçen gün kaynanam eteğinde biriken bütün ekmekleri yere silkeledi. Anne neden yere silkeledin yazık üstüne basılır kapı ağzı dedim,ee nereye silkeleyecektim dedi. Sonra ne oldu biliyor musunuz? Hiç ne görümcem ne kaynanam orayı toplamaya yanaşmadan kaçtılar, ben hep ekmeğin mübarek olduğu bilinciyle büyüdüm. Hemen elektrikli süpürgeyi getirip çekmek istedim ve kendi babam geldi halime baktı aldı elimden süpürgeyi 50 yaşındaki adam kaynanamın döktüğünü süpürdü. Daha burdalarken babam "kızım otur bak son ayın çok ayakta kaldın" dedi. Kaynanam yine "ee bizde hamileydik, hep oturmakta olmaz" dedi ve patladım artık. Dedim ki anne ne zaman oturduğumu gördün? Karnım burnumda ama her işimi kendim yapıyorum kim yardım ediyor ki bana,camlarımı bile kendim siliyorum dedim. Hemen lafı eşime çevirdi" ee söyle o silsin niye sen siliyorsun " diye. Ama kadar art niyetli bi insan ki eşime de bana söylediğinin aksini söylüyor,bizde işimizi kendimiz yapıyorduk hamileyken gibisinden. Dün ekmek döktüğü yeri babamın temizlediğini söyledim kaynanama ve görümcemden aldığım cevapla yıkıldım. Dedi ki" bencil olacaksın yenge sen hamilesin bırak yapsınlar". yüzsüz terbiyesiz. Mevlütte yardım etmediler, düşük yaptım kapımı açmadılar, bu hamileliğimde düşük tehlikem vardı yine bakmadılar, çok ağır grip geçirdim yine bakmadılar. Hep kendi ailem baktı bana ve evimin işini yaptı. Birde kalkmış bana aileme karşı bencil olmamı söylüyor. Ama bi iş olsun bi misafir olsun görümcem hemen girecek delik bulur ve bütün işler yine bana kalır ama kayınvalidemle görümcem kendimi geçtim karnımdaki bebeğe bile acımıyorlar. Daha ne laflar ettilerde anlatmıyorum artık. Çok uzun oldu ne olur kusura bakmayın ama artık tahammülüm kaldı. Doğumuma 3+4 kaldı hala onların benle uğraşmasına dayanmaya çalışıyorum. Ne olur bana bi akıl verin ne yapayım????

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


Damla

Öncelikle asla ve asla işini bırakma.

Çocukla ilgili bakıcı tutmak mümkün mü? Maddi olarak zor olabilir ama unutma bu sınırlı bir süre. Eşinin ailesinden hiçbir şey isteme, hiçbir şey bekleme. Ailenden de çok fazla yardım alırsan eşinin dışarıda kalmamasını sağlamalısın. Çocukla ilgili şeyleri baştan itibaren birlikte yapmanıza gayret göster onu hep yanında tut. Mümkünse doğumdan itibaren gece yanında hep o olsun. Yoksa eşinle uzaklaşırsınız.

Onların hiçbir işini yapma, taleplerini de yapma. Mevlüttür diş buğdayıdır vs kalabalıktan uzak dur. 

İlk fırsatta da oradan uzak bir yere taşın. Bu fırsata yönelik ileriye dönük planlar yap, adımlar at.

Bu arada da eşin iyi biriyse onunla aranızı iyi tutmak için kafa yor, zaman geçirmenize gayret et her zaman.

Kayıvalidene tepkini sakince her söylediğinde ver içinde biriktirme. Eşine asla şikayet etme, onları eşinin yanında tersleme, şaka yollu onların yanında farklı davrandıklarını belli edebilirsin. Mesela anne dün öyle demiyordun ne oldu birden gibi şaka yapıp gülebilirsin, yüzünün değişiminden eşin fark edecektir durumu az çok annesini tanıyorsa. Ama laf sokuşturup sürekli gerginliği arttırmayı kast etmiyorum. Eğer konuyu kendi açarsa ya evet hep böyle yapıyor bir şaka yollu ben de söyleyeyim dedim dersin ama fazla uzatma.

Ve daha ileriye yönelik olarak da senin artık bir bebeğin olacak, siz yeni bir ailesiniz eşinin ailesi senin ailen artık biraz daha geride uzakta kalacaklar yavaş yavaş. Bunlar 3-5 ay içinde senin için o kadar önemli olmayacak. Sen kendi ailene kendi düzenine odaklan. Evinden mümkün olduğunca bunların huzursuzluklarını konularını uzak tut. İnsanları değiştirmek zor ama sen akıllı davranarak seni az etkilemesini sağlayabilirsin. Konuları ne kadar çabuk kapatır eski olayların da şeceresini tutmaya değil unutmaya çalışırsan ailenizin huzuru o kadar az etkilenir.


ilknur

Birincisi kayınvalide ile altı üstlü oturmak en büyük hata. Maalesef böyle beklentiler oluyor yakın oturunca. Sizin adınıza yorucu oluyor. Damlanın tüm dediklerine katılıyorum. Ayrıca eşinize de anne babasına hastalık falan gibi durumlar haricinde hizmet etmek için değil de onunla bir hayat geçirmek için evlendiğinizi hatırlatın. Hele görümcenizin olduğu evde size iş yapmak düşmez. Aynen görümcenizin dediği gibi gerekirse bu sözünü de hatırlatarak "bencil" olun.  Kendinize iş bulun. Çocuğunuzu bahane edip taşınmaya gayret gösterin bu süreçte de.


missmarttle

akıl verdikleri gibi bencil ol ve kayınvalidene inme, babana süpürge yaptıracağına gerekiyorsa kocanla kavga et o insan anasının buzdolabını temizlesin. sinirli ve elinde merdaneyle kovalayan sımayli konduruyorum buraya


benan_

bu arada sanırım eşiniz sağlıklı normal bir yetişkin, sizin ya da başkasının da yardımına muhtaç olması size de garip gelmiyor mu? küçük bir çocuk gibi yemeğini başkasının vermesi gerekiyor ya da çamaşırlarını yıkayıp ütülemek için sizin ailenizin gelmesi gerekiyor. bunların garipliği üzerinde sizin de eşinizin de bir parça kafa yorması gerektiği kanaatindeyimsina_mru

Damla haklısın canım. Sanırım tavsiyene uyucam. Ama ne yazık ki şu an çalışmıyorum zaten. Bebeğim 6.ayını doldurunca çalışmaya başlamak istiyorum ama ne yazık ki dört sene eğitim alıp kendimi çok güzel geliştirsemde düzgün iş bulmak cidden mesele benim alanımda. İnşallah düzgün bir iş bulup hemen başlarım çalışmaya.


sina_mru

İlknur kayınvalidem hişç kızına Kıyamaz ama beni zerre umursamaz canım.bu arada kayınvalidem heep hasta hiç iyiyim demez. Eşim dahi sıkıldı artık onun şikayet etmelerinden


yesil_erik

Bana eşinin tavırları farklı geldi önce onun seni koruyup kollaması gerekiyor durumunu bilirken iftara ailesi bile olsa senden habersiz çağırmamalı...yada bi iş yapılacaksa kayınvalidenin dediği gibi eşin yapmalı çok ağır bi rahatsızlığın olmadığı sürece eşin dışında kimseden yardım isteme beklemede.bence evlilikte iki tarafında aileleri dışarda kalmalı eşlerin önceliği her anlamda birbiri olmalı.kesinlikle doğumdan itibaren en yakın yardımcınız eşiniz olsun eğer ki bebekte de eşine sorumluluk vermezsen bi erkek hiç sorumluluk almaz. Eğer imkanın varsa kayınvalidende uzak bir yere otur...Herşeyden önemlisi bunları düşünme bebeğinle evliliğinde mutlu olmaya bak


kurablyemm

Kayınvalidenden uzağa taşın seni anlıyorum.ben İstanbul dayım kayınvalidem Bursa'da Bayram temizliği için bile beni çağırdılar.temizlikci bulamamış.işim evim olmasına rağmen bu kadar görgüsüz ve vicdansız kar.esimde onlara hayır demiyor.kizim olduktan sonra bile aynı.Allahtan uzagiz kendi evimde oturuyorum maasimda var senede 1kez görüşüyoruz.biraz rahatladım.

Acilen kendi ailene yakın bir yere taşın bebek olunca çok ihtiyacı n olcak.

Benim annem babam vefat etti.onlarin yokluğunu hala hissediyorum.Allah sağlıkla kucağına almayı nasip etsin inşallah.


Cevaplamak için Üye ol