gece uykularında huzursuzluk, kendini ordan oraya atma hali!

EmineKartal soruyor: 10

Beyza bir süredir gece uykularında oldukça huzursuz.
Mesela uyurken birden kendini yatagin diger ucuna atiyor, havalaniyor resmen. Ama çok ani hareketler bunlar. Bazen oturur pozisyona geçiyor.
Çok uzun süredir popusu havada, yüzüstü uyuyor zaten. (öyle nasil dinleniyorsa artik!)
Mesela yatagin ortasina da yatirsam çok kisa bir süre sonra yatagin bas kismina deger hale geliyor, kafasini oraya çarpmadan rahat edemiyor. Kafasini çarpinca da -eger derin uykuda degilse- "tonk" diyor:)
Birkaç aydir uykuya dalana kadar bizim yatakta birlikte oluyoruz. Gece uyandıysa da yine yanimiza aliyorum.
Gecenin bir yarisi aniden birimizin üstüne çıkıyor.
İnanılmaz hareketli. Tarif edebildim mi bilmiyorum; huzursuz, çok hareketli ve bu hareketler çok ani.
Bu aralar 2. azilar zorluyor; sonra bir burun tıkanıklıgı da vardı; ama asıl sebep bunlar degil çünkü bunlar yokken de böyleydi.
Gündüz uykularında hiç böyle problemler yok, nasıl uyursa öyle uyanıyor neredeyse. maksimum sakin; sırt üstü yatıyor ve iki eli kafasinin kenarlarında havaya dogru bakıyor; yani en keyifli pozisyonda. sadece kalkınca ses ediyor uyandım diye.
ama geceleri uyandıysa (veya kafasini falan bir yerlere vuruyorsa) agiyor, sızlıyor. yanımıza aldıgımda da bize rahat bir uyku haram oluyor.
mesela dün gece, gecenin bir yarisi rüya gördü sanirım uyurken "annee" dedi, yanına gittim pışpışladım
ama uyuyamadı tekrar; ben hemen yatmayacaktım babasıyla yatmaya ikna edemedim; ben işimi bitirene kadar benimle takıldı; benle birlikte babasının yanına yattığında ise 3-4 saniye sonra uyudu...
neler oluyor anlayamıyorum. gündüzleri de yanındaysam bu aralar bana fazlaca düşkün. ama bu gece huzursuzlukları, bu deli yatışlarına anlam veremiyorum daha önce böyle bir çocuk degildi, zaten hareketli bir bebek degil Beyza, tam Tracy'nin kitap bebeklerinden:) (Allaha'a şükür)
bir sıkıntısı mı var bizim çözemediğimiz bilemiyorum.
sizin de başınıza böyle bir gece uykusu hali geldi mi, nedendir bir fikriniz var mı?
mesela gündüz uykularını mı azaltmak lazım?
ya da acaba kabus falan mı görüyor?
neden babasının kucagı ona yeterli güveni vermiyor?
neden bu kadar huzursuz yatip kendine zarar veriyor anlayamıyorum.
anlayan varsa bana biir söylesin:)

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


eylemyigit

Yiğit de geceleri hareketli uyuyor.Üstünü de kesinlikle örttürmüyor.Günlük hayatta da çok hareketli bir çocuk.Gün içerisinde yaşadıklarının etkisi oluyor diye düşünüyorum ben.Gündüz de 2-3 saat uyuyan bir çocuk ve hareketsiz uyuyor.Geceleri ise tam tersi.maalesef yapabilecek bir şey yok sanırım.


saltinoz76

merhaba EmineKartal;

benimde 6 yaşında bi oğlum var.oda tıpkı kızınız gibi bebeklikten itibaren çok deli şekilde yatmaya alışık.bende düzgünce yatırır yarım saat sonra yatağın ayak ucunda bulurdum oğlumu..şimdi hala deli yatıyor ama şöle bi durum var.kendi yatağında yatarken sadece üstünü açıyor bazende sayıklıyor..Babamız mesleğinden ötürü nöbete gittiğinde benim yanımda yatmayı seviyor oğlum..ama dediğiniz gibi sabaha kadar uyuyabilmek ne mümkün. Tekmelerin bini bir para.bir-iki defa dönecem tekmileyecem diye yataktan bile düştü..kolunu bacağını pat diye birden üzerime atıyor,kafama gözüme çok yumruk yada tokat yemişliğim vardır..kaç defa uyurken uyandırıp azarladım  ama nafile..ben anne-baba yanında yatmanın şımarıklığına bağladım artık.çünkü kendi yatağında öle değil.kızınızın baba ile durumuda belki babasını gün içinde daha az gördüğü için olabilir..kendisine yatakta zarar vermemesi için yatağında sert yada keskin köşeler varsa yumuşak bişeyle destekleyebilirsiniz belki..


aysun83

Aynı sorunlar bende de var diyebilirim.Uykuya daldıktan bir yarım saat sonra filan başlıyor dönmeler,konuşmalar,ağlamalar...Bzen yatağa oturup gözleri kapalı şekilde ağlıyor gidip yanına konuşsamda uyanamıyor.Acaba bir sorun olabilir mi??Sizinkilerden farklı mıdır?


demir_deniz

Bizde de aynı dert var,uyurken ordan oraya sekip gidek yeri kalmayınca uyanıyor,nereye yatırırsam yatırayım her metrekareyi değerlendiriyor:)) (sadece gece uykularında)
Hala emziriyor musunuz?ben o yüzden mi acaba diye düşünmeye başladım.


burcaksahin

Emine, Arda'nın gece uykusunu anlatmışsın resmen :) Beyza ile tek farkları aralarında 6 ay olması :)

O poposu havada yüzüstü pozisyona bayılıyorum. Ellerini de ya yanlara açıyor yada altına alıyor :)

Bir de bizde ilave o yatağın başucundaki kafayı dayadığı yastıkları alıp başka bir köşeye fırlatıyor sonra haliyle donk!

Ben gece uyandığında, ya oturur pozisyonda, ya da yatağın kenarına tutunup gözler kapalı ayağa kalktığında, yanımıza almadım hiç. Geri yatırıp yatağında pış pışlıyorum.

Birkaç hafta öncesine kadar odasındaki kanepe üzerinde yanyana uykuya dalıyordu, sonra yatağına koyuyorduk. Sizin yatağınızda yaptığınınz gibi. Baktım bu yanyana uyuma kol atarak, elimi bacak arasına sıkıştırarak veya bacağını üstüme atarak oluyor, alışmaması için bir süre yanında oturarak uyuttum sonra da yatağında uyutma kararı aldım. Uzun bir süre korkulukları alçaltarak 2 büklüm şekilde, tıpkı yanındaymış gibi hareketler yapmasına izin vererek uyuttum. Gitgide uzaklaştım ve bu aralar sadece elimi hissederek (Ya pışpışlama, ya da sırtını sıvazlama) dalıyor uykula. Bazen 10 dakika bazen 45 dakika!! Tabi köşeden köşeye zıplarken bir hayli eğlenceli oluyor.

Gündüz uykularımızda tıpkı dediğin gibi çoğu zaman nasıl yatıyorsa öyle alıyorum!

Sadede gelince, açıkçası altında hiç bir huzursuzluk veya olumsuzluk aramadım ben. Çocuğum deli yatıyor diyip geçiyorum. Çünkü onun kadar olmasam da ben de uyurken gece köşeden köşeye geziyorum, yastığın serin köşesini bulmak için evirip çeviriyorum :)

Bir kaç ay sonra bu huyu da değişebilir diye düşünüyorum.

Sorun konusunda pek yardımcı olamadım :(  Ama yalnız da olmadığını bilmelisin.EmineKartal

İşin tuhaf tarafi Beyza'nın hareketli bir çocuk olmaması zaten. Nadir de olsa şımardığı (babannelerde falan) kısa zamanar dışında sakin bir çocuktur. Üstelik 19 aylık yaşamında:) (peh) böyle hareketli bir gece yaşamı :) (ay komik oldu) olmamıştı. Onun için endişeliyim.
Baba ile ilişkilerinde çok kopukluk olduğunu söyleyemem; ikimiz de çalışıyoruz. Ben babadan sadece sabah yarım saat aksam yarım saat olmak üzere toplam 1 saat fazla görüyorum kuzumu. bu aralar bana ayrıca bir düşkünlük oluştu anlayacağınız.
yani bu dönemsel bir şey olabilir mi?
atıyorum, 18-24 ay arası gece uykusunda huzursuzluk, kendini atma hali diye. 
yoksa başka bir sıkıntısı mı peydah oldu çocuğun da biz anlayamıyoruz.


EmineKartal

Evet hala emziriyorum. Gece uyandıysa ve benim tenime, boynuma falan temaz ettiyse meme istiyorum, emziriyorum. ben en azından bizimkinin emzirmeden kaynaklanmadığını düşünüyorum. çünkü bundan 1 ay öncesine kadar çoğu gece uyanmazdı. uyandığında da emziridim geri uyurdu, bazen bizimle bazen yatağında, bu deli yatma hali de yoktu.
evet Burçak aynen dediğin gibi elleri de yanlara alıyor, çok tatlı bir pozisyon:)
bizim de daha önceki uyku hallerimiz çok rahattı. tuvalet-pijama sonrası emzirme ve yatagina yatirip pışpışlama idi. bu birlikte uykuya geçme hali birkaç aydır gelişti, gece uyandıktan sonra bizimle uyumaya devam etme durumu da 1 aydır falan çekilmez oldu. daha önce böyle değildi, dediğim gibi.
eskiden böyle olmadı için su dönem bir korkusu mu var, kabus-rüya mi görüyor; yoksa baska bir sıkıntısı mı var anlayamıyorum. sizlere danisayim istedim.


burcaksahin

Emzirmeyle alakalı değildir diye düşünüyorum çünkü biz 8. aydan beri emişmiyoruz.

Yakın bir zamanda da eskiden böyle böyle uyurdu demeyi umut ediyorum :)eylemyigit

Dönem dönem yoğun  günler geçirdiklerinde ,etkilenip kabus gördüklerini düşünüyorum ben.Ama bunu psikolojik anlamda olumsuz bir dönem geçirdiği için yapmıyor sadece; bazı yeni insanlarla,durumlarla,duygularla karşılaştığında yaşadığı korkular olabilir bunlar sanırım.


kader_eymen

bizde 18.aydan beri bu tariflediğiniz deli yatışlar ve uykuya geçememe durumundayız, 1,5 saatimizi alıyor neredeyse... hooop yatağın bir ucuna, hooop tepeme, hooop bi başmışsın oynamaya devam...bende anlamlandıramıyorum ama tek bildiğim uykuya geçemediğimiz...emerek uyumaya çalışıyoruz hala ve gece beslenmemiz çok nadir uyanırsa kutu süt (biberon-emzik  alamadık hiç)Cevaplamak için Üye ol