gece uykularında huzursuzluk, kendini ordan oraya atma hali!

EmineKartal soruyor: 3

Beyza bir süredir gece uykularında oldukça huzursuz.
Mesela uyurken birden kendini yatagin diger ucuna atiyor, havalaniyor resmen. Ama çok ani hareketler bunlar. Bazen oturur pozisyona geçiyor.
Çok uzun süredir popusu havada, yüzüstü uyuyor zaten. (öyle nasil dinleniyorsa artik!)
Mesela yatagin ortasina da yatirsam çok kisa bir süre sonra yatagin bas kismina deger hale geliyor, kafasini oraya çarpmadan rahat edemiyor. Kafasini çarpinca da -eger derin uykuda degilse- "tonk" diyor:)
Birkaç aydir uykuya dalana kadar bizim yatakta birlikte oluyoruz. Gece uyandıysa da yine yanimiza aliyorum.
Gecenin bir yarisi aniden birimizin üstüne çıkıyor.
İnanılmaz hareketli. Tarif edebildim mi bilmiyorum; huzursuz, çok hareketli ve bu hareketler çok ani.
Bu aralar 2. azilar zorluyor; sonra bir burun tıkanıklıgı da vardı; ama asıl sebep bunlar degil çünkü bunlar yokken de böyleydi.
Gündüz uykularında hiç böyle problemler yok, nasıl uyursa öyle uyanıyor neredeyse. maksimum sakin; sırt üstü yatıyor ve iki eli kafasinin kenarlarında havaya dogru bakıyor; yani en keyifli pozisyonda. sadece kalkınca ses ediyor uyandım diye.
ama geceleri uyandıysa (veya kafasini falan bir yerlere vuruyorsa) agiyor, sızlıyor. yanımıza aldıgımda da bize rahat bir uyku haram oluyor.
mesela dün gece, gecenin bir yarisi rüya gördü sanirım uyurken "annee" dedi, yanına gittim pışpışladım
ama uyuyamadı tekrar; ben hemen yatmayacaktım babasıyla yatmaya ikna edemedim; ben işimi bitirene kadar benimle takıldı; benle birlikte babasının yanına yattığında ise 3-4 saniye sonra uyudu...
neler oluyor anlayamıyorum. gündüzleri de yanındaysam bu aralar bana fazlaca düşkün. ama bu gece huzursuzlukları, bu deli yatışlarına anlam veremiyorum daha önce böyle bir çocuk degildi, zaten hareketli bir bebek degil Beyza, tam Tracy'nin kitap bebeklerinden:) (Allaha'a şükür)
bir sıkıntısı mı var bizim çözemediğimiz bilemiyorum.
sizin de başınıza böyle bir gece uykusu hali geldi mi, nedendir bir fikriniz var mı?
mesela gündüz uykularını mı azaltmak lazım?
ya da acaba kabus falan mı görüyor?
neden babasının kucagı ona yeterli güveni vermiyor?
neden bu kadar huzursuz yatip kendine zarar veriyor anlayamıyorum.
anlayan varsa bana biir söylesin:)

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


fulyaakdemir

efe arda da aynı şeyler var gece korkunç hareketli ben geçenlerde şunu farkettim arda 9. ayında emmeyi bıraktı ek gıda ve mamayla yola devam ettik daha sonra geceleri saat 00:00 da sadece süt verip ondan sonra bütün gece hiçbişey vermeden uyumasını sağlamaya çalıştık bi süre böyle oldu ama şimdi o saatte uyandırdığımda çığlık çığlığa ağlıyor ve sütünü içmiyor daha sonra bütün gece oturuyoruz beraber bende artık gece ağlamaya başlayıp hareketlenmeye başladığnda veriyorum sütününü ve sakinleştiğini farkediyorum sütünü içyor biberonunu bana veriyor ve uyumaya devamediyor doktorumuz gece beslenmessinin artıkk bitmesi gerektiğini söylüyor ama malesef bizde sonuç bu o istediği satte beslenmek istiyor


melay

benzer problemleri bizde yaşıyoruz ben bayaaa bir araştırdım ve gece terörü diye birşey var sanırım ondan kaynaklanıyor yani kendi çocuğum için söylüyorum çünkü vereceğim linkle utkunun hareketleri aynı sabır gerektiriyor bir hastalık değil ama anne ve baba çok yoruluyor ne yazık ki biz çook uzun zamandır kaliteli uyku uyuyamıyoruz :(
http://www.anneyiz.biz/haber/gece-teroru_abs11777.html bir okuyun sevgiler hepimize bol uykular:))


svncelfnz

Emine hanim sizin 2yil once

yasadiginiz sorunu suan biz yasiyoruz ve ne yapmamiz gerek bilmiyoruz.kizim 9aylik yaklasik 1aydir gece uykumuz yok.kendini atmalar aglamalar ancak benim yada babasinin yaninda biraz rahat.suan saat 4,30 ve ben 2,30dan beri ayaktayim.internette arastirmak ici girdim yazinizi okudum sanki bizi anlatmissiniz.umarim bir cvb alabilirim :-(
Cevaplamak için Üye ol