biberonla beslenme

felah soruyor: 5

arkadaşlar oğlum bu ay sadece 200 gr aldığı için doktor formül süte başlayalım dedi. esema başlayın dedi. sorun şu ki bebeğimin daha önce biberonla pek alakası olmadı.bazen sağıp bıraktığım oldu ama çok sık değil.biberonla beslenmeyi reddediyor bu yüzden. geceleri de tek göğsümü emdiği için doymuyor ve sık sık uyanıyor. en azından emzirdikten sonra biraz veririm dedim ama.... ne yapabilirim acaba? anneler genelde alışkanlıklardan vazgeçirmek için uğraşır ben tam tersi. ek gıda ile olmaz dedi doktor anne sütü yetmediğine göre anne sütüne en yakın olanla da beslenmeli günde 3-4 kez. bir süre sonra da bırakırsın dedi. önerileriniz için şimdiden teşekkürler :)

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


MCA

aishwarya bende sizin gibi bu mamalara hiç güvenmiyorum. peki inek sütü mü veriyorsunuz, en az 500 ml süt içmeli deniyor ya


Meowwow

mamadaki kalori meyve sebzelerde yok, kilo almiyor ise mama iyi bir secenek. tabii ek gidayada gecebilirsiniz, ama bebise verdiginiz yagsiz sebze ve meyve kilo aldirmaz cunku kalorileri cok dusuk. bebeklerin bu aylarda yaga yani yuksek kaloriye ihtiyaclari var. 

ne yazik ki biberon konusunda pek yardimci olamayacagim, o konuda tecrubem kisitli, oglum biberonu cabuk kabul etti. mamayi kasikla vermeyi denediniz mi? bilmiyorum aklima geldi :)
kolay gelsin


fistikcik

Başka bir doktorun daha görüşünü almanızı öneririm. 6. aydan sonra kilo alımı yavaşlar, ilk aylardaki gibi 500 ila 1 kg arası olmaz, bu açıdan 200 gr kötü bir rakam değil. Boy uzaması ve baş çevresi ölçüsü nasıl ?
Yine de siz beslenmesini desteklemek isterseniz mama vermeye mahkum değilsiniz. Sütünüzü arttırmaya çalışabilirsiniz. Daha sık emzirebilirsiniz. Emzirdikten sonra sağarsanız kısa süre sonra sütünüz artar. Ek gıdalarla da destekleyebilirsiniz.
Yine de içiniz rahat etmiyorsa bebek her istediğinde emzirin ve huzursuz görünüyorsa biraz mama vermeyi deneyin. Artık 7 aylık olmuş, biberona ihtiyacınız yok. Alıştırma bardağı/suluk ile rahatça içebilir. Bu aydan sonr biberona alışmaz zaten. Kızım biberonu hiç benimseyemedi, sağıp bıraktığım sütleri önce kaşıkla, 6. aydan sona da alıştırma bardağıyla içti. Halen de öyle yapıyoruz.


felah

aishvarya haklısın tabiki mama şart değil ama gece beslenmelerinde destek olabilir en azından mecbur kalırsam yoksa senin dediğin gibi mamalara hiç güvenmiyorum ben de.meowwow dediğin gibi kaşıkla denedim galiba bebeğim mamanın tadını beğenmedi.farklı tatlara açık bir bebek ne verirsem yer halbuki.fistikcik boy ve baş çevresi gelişimi güzel. 200 gr az mı çok mu bilmiyorum açıkçası doktorumuza güvenerek doğru söylüyordur dedik. internette problem olduğu için yazamadım hepinize çok teşekkür ediyorum. aishvarya tahıl ve karbonhidrat almasını nelerle sağlıyorsun peki? geceleri sık uyanmaya başladı süt yetmiyor. gıdalarımız da oldukça çeşitli halbuki ama gece acıkmalarına çare bulamadım doğrusu.


fistikcik

Gece uyanmaları 6. aydan sonra tipiktir ve her durumda acıkma anlamına gelmez. Gece uyanıyor diye "süt yetmiyor" acıkıyor sanmayın. Başka bir mesajda da yazmıştım, kızım akşam yemekleri (gündüz de öyle) gayet güzel yer. Bazen yeri gelir akşam bir adet biber dolması, bir muzun tamamı, artı yoğurt yer, üstüne de bir sürü anne sütü içer. Gece yine de uyanır.
Bu aydan itibaren karşılaştığınız gece uyanmaları ayrılık kaygısı, diş çıkarma sıkıntıları, ek gıdaya alışma süreci, kaka yapamama gibi pek çok sorunla ilgilidir. Lütfen hemen "Doymuyor, o yüzden acıkıyor" kanısına kapılmayın.Cevaplamak için Üye ol