Emzirme sıklığı

serpil_nehir soruyor: 7

Kızım 4 aylık ve geçen ay 600 gr'ın altında aldı maalesef. Acaba emzirme sıklığı yada süresinde mi problem var diye düşünmeye başladım. 3 saate bir emzirmiştim ve 10 dakikadan fazla durursa bir memede, bıraktırıp diğer memeye geçmiştim. Bir kaç gündür daha sık emzirmeyi deniyorum, bu seferde 4-5 dak ancak emiyor. Siz  ne tavsiye edersiniz daha fazla kilo alması için ?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


nakbulut

Bence saatli emzirmeyin, ne zaman isterse emzirin. Kaan 8 aylık oldu, hala ne zaman isterse emziriyorum. Kendisi bırakmadan da bıraktırmayın. Ek gıdaya geçene kadar bu şekilde devam edip ek gıdaya geçince isterseniz yine saatli emzirmeye başlayabilirsiniz. Şimdi sadece anne sütü aldığı için daha fazla endişeleniyorsunuzdur mutlaka.


ipekkusgoz

600 gr altı dediğiniz ne kadar?. Belki de normaldir kilo alımının azalması, Bizde de 4. ay sonrası bariz kg alımı azalması olmuştu çünkü. Ama şu da varki bir göğsünüzü tamamen bitirmeniz tavsiye edilir. Çünkü son sütün daha yağlı daha besleyici olduğunu biliyorum. Yani bebeğiniz sütünüzün o kısmını da alsa belki daha iyi bir kg alımı yakalayabilir gibi geldi bana. Saat olayına takılmayın derim, 3 saatten daha kısa sürelerde de emzirebilirsiniz.


TATLI_CADI

bırak ne zaman beslenmek istediğine kendi karar versin.kilo işini dert etme.kilolu olması sağlığı için gösterge değil.bu tür kaygılar olan sütünü de azaltır.kalbini ferah tut.her annenin sütü bebeğine özeldir,onun gereksinimine göre algılanır ve ayarlanır.sütün bebeğine yetiyordur.serpil_nehir


40 günde 600 gr aldı aslında ipekkusgoz. ilk 2 ay a kilo aldı sonra 600 gr ve bu son ayda 600'un altında düştü işte. Doktoru kilosu normal diyor ama son ay 600'ün altında almasına kafam takıldı. Bildiğim kadarıyla bu aylar için 600 alt sınır.
Son sütü almasını ben de istiyorum ama 5 dak emip bırakıyor. özellikle 3 saatten az sürede emzirirsem böyle yapıyor. 5 dakikada da son sütü ememez heralde, ancak ön sütü emebilir gibi geliyor.


ipekkusgoz

Benim oğlum ilk iki ay 1'er kg aldıktan sonra düşüşe geçti kg alımları.Hatta 5. ayda 250-300 gr'a kadar inmişti. Olması gereken bu demiyorum tabii ki ama olabiliyor. Bu kadar düşük alımlarla bile ilk 6 ay sadece anne sütü ile tammalanabiliyor. Yeter ki anne gramlara takılıp kendini sıkıntı strese sokmasın. Sağmayı düşünmez misiniz ?. Bebeğiniz emmeyi bitirdikten sonra göğsünüzde kalan sütü sağsanız onu da kaşıkla verseniz?


serpil_nehir

Sağmadım ama deneyebilirim. Çok teşekkürler içim rahatladı cevaplarınız sayesinde.


ipekkusgoz

Sevindim rahatlamana, çok önemli bu duygu çünkü.Cevaplamak için Üye ol