Çocuklarda/bebeklerde güven duygusu

Sanemm soruyor: 2

Okuduğum bazı kitaplar ''bebeklerin annelerinin yanında uyuması halinde dünyayı güvensiz bir yer olarak adledecekleri ve anneden ayrı kaldıklarında sürekli endişe halinde olacakları'' yazıyordu.

Diğer bir kitapta ise bebeklerde güven duygusunun oluşması için anne babayla birarada uyuması gerektiği, bu sayede ileride kendine güvenen bir birey olacağı yazıyordu.Anne babayla ayrı uyuyan çocuklara göre kendilerine güven duygusunun daha gelişmiş olduğunu belirtiyordu.

Bu iki fikirde birbiriyle tamamen çelişiyor,kimi kitaplarda bebeklerinizin odasını 3 aydan sonra ayırabilirsiniz, kimi uzman görüşlerinde ise çocuklar 2 yaşına kadar anne babayla aynı odada yatmalı...

Velhasıl ''tecrübe ile sabittir'' fikrince çocuk yetiştirmiş ve yetiştirmekte olan annelerin bu konudaki tutumlarını ve bu tutumların çocukları üzerindeki etkisini merak ediyorum. Anne babayla birlikte yatan çocuk mu, ayrı yatan çocuk mu hayata daha güvenle bakar?

Şimdiden teşekkürler...

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


AOA

İlk aylarda annenin yaninda yatabilir bebekler diye düşünüyorum. Anne kokusu, teni güven verecektir. 3 aydan sonra anne-babayla aynı odada ama farklı yatakta, 6 aydan sonra da kendi odasında yatabilirler.
Benim oğlum bizimle hiç yatmadı, 6 aya kadar bizim odamızda kendi yatağında yattı, sonrasında da odasına geçti.
Bu durumun da birçok şey gibi çocuktan çocuğa değişebileceğini düşünüyorum.


Damla

Biz 7. haftada ayırdık, ondan önce sık emzirdiğim için aynı odada olmak bana konforlu geliyordu. Odasını ayırdıktan sonra uykusu derinleşti, uyanma sıklıkları azaldı. Bunu sağlayabildiğimiz ilk zamandan itibaren de odasında tek başına uykuya daldı. İhtiyacı olan zamanlarda, sakinleştirmek için yanına gittik ama uykuya dalmasını beklemedik çıkmak için. Tüm bu süreçte kendisine veya çevreye güveni ile ilgili hiçbir sıkıntı yaşanmadı. Dolayısı ile kendi tecrübeme göre ayrı odada yatmasının bir güven sorunu ile ilişkilendirilemeyeceğini düşünüyorum.Cevaplamak için Üye ol