tecrübeli anneler..........

Gamze_Fatih soruyor: 8

merhabalar eşim ille temmuzda tatile gidicez diye tutturdu bebeğim şu anda 50 günlük temmuzda gtcmz zaman tam 3 aylık oluyo deniz kenarına çıkartsam üşütüp hasta olurmu güneş zarar werirmi... battaniyesiylemi gezdirmem lazım yoksa otel odasında tıkılıp kalmammı gerekiyo :((((

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


ipekkusgoz

Bence bu soruyu en yakın doktor muayenesinde eşiniz de yanınızdayken doktorunuza sorun.Eğer gerçekten bir risk varsa ya da en azından zarar görmemesi açısından yapmanız gerekenleri anlatırken eşiniz de duysun. Bazı erkekler bu konularda bizler kadar detay düşünemiyor. Eşiniz için tutturdu diye bir tabir kullandığınız için öyle bir intiba bıraktı bende:)

Biz de 6 aylıkken gitmiştik. Ona rağmen 10:30- 16.30 saatleri arasında odadaydık hep biz bebekle.Biz derken ben ve bebek:)


Gamze_Fatih

yaa ya birlikte gidelim yada ben gideyim diyo napim onu yalnız nasıl gönderym mecbur gtcem ama otel odasında geçirecm gibi geliyo :((


fistikcik

Elbette doktorunuza danışın ama ne otel odasında tıkılıp kalmanıza, ne de bebeğinizin üşütmesi ihtimaline gerek yok. Bunların hiçbiri olmadan da keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Hatta belki de bu çocuklu hayatınızda yapacağınız en keyifli tatil olacaktır. Çünkü bebeğiniz büyüdükçe, özellikle de hareketlendikçe onun peşinden koşmanız gerekecek, ek gıdaya geçince ne yedireceğiniz derdi olacak. Oysa şimdi bu dertlerin hiçbiri olmadan bir tatil yapabilirsiniz.
Sadece şunlara dikkat edin :
- 3 aylık ya da 13 aylık, farketmez, bir bebek güneşin dik geldiği zamanlarda şapkasız ve kıyafetsiz dışarıda bulunmamalıdır.
- Bebeğinizle deniz kenarında bulunacağınız zamanlar sabah saatleri ve öğleden sonra güneşin etkisinin geçmeye başladığı zamanlar olsun. Yine de bebeğinizi güneşin altında ve çok sıcakta tutmayın, gölgede, şemsiyenin altında olun. UV korumalı plaj çadırları var, onlardan da temin edebilirsiniz. Güneşin dik gelmediği saatlerde 5-10 dakika güneşten faydalanabilir. Ama daha fazla tutmayın.
- Deniz kenarında gölgelik ve ferah bir tesisi (kafe, restoran gibi) olan plaj en idealidir. Böylece eşiniz denize girerken siz de gölgede bebeğinizle oturabilirsiniz. Bebeğiniz uyku saati gelince pusette uyuyabilir. Eşiniz uykusu sırasında yanında dururken siz denize girebilirsiniz.
- Her halükarda Temmuz ayında sıcaktan cayır cayır yanmayan bir yeri tercih edin. Örneğin Temmuz'da Antalya çok iyi bir fikir değil. İklimi daha serin bazı yerler var, sanırım Datça daha serin oluyor. Ya da imkanınız varsa bu tatili Eylül'e erteleyin. Eylül'de hava o kadar yakıcı sıcak olmaz. İlla Temmuz'da gitmeniz gerekliyse de bebekle deniz kenarında 5-10 dakika kalır, sonra gölge bir yere çekilirsiniz.


mert_mert

canım ben mayıs ayında doğum yaptım 2 sene önce ...fakat oğlum 3 aylıkken ben hatırlıyorum sokağa çıktığımızda kan ter içinde kalırdı boynu çizgi şeklinde yara olmuştu pişik dendi ama pişiğin bayağı bir kötüsü..çoçuk ne zaman sokağa çıksak delirirdi resmen geceleri ise uyumazdı klimayı başka odada açardık onun odası azda olsa serinleşirdi ...yani ben o sıralarda hiç düşünemedim tatili çünkü sıcak küçük bebekleri çok etkiliyor battaniye filan gezemezsin yani onu unut..ben istanbulda oturuyorum yani çıtçıtlı badi ile sokağa çıkartırdım 3 aylıkken ..jildando

benim kızımın 40 ı tatilde çıkmıştı, 5 haftalıkken gitmiştik. Gerekli hazırlığı yaptıktan sonra bence sorun olmaz. O yaşta güneş koruyucu sürmemeniz gerekir, enazından bizim doktor 1 yaşından önce kullanmayın demişti, ama sorun doktorunuza gene de sonuçta üzerinden 2 sene geçti benim bu bilgimin belki şimdi vardır uygun kremler. Ama üzerine örtecek ince bir tülbent gibi bir şeyiniz olursa korursunuz güneşten de.


momofbam

fistikcik'a katılıyorum, bebeğinizle de iyi bir tatil geçirebilirsiniz.. bazı noktalara dikkat edin yeter... şimdiden iyi tatiller!!!


Gamze_Fatih

15 temmuzda girişimiz otele alanyaya gidiyomuşuz bebek için neler gerekli söylermisinz......


Gamze_Fatih

eksiksiz gidersem rahat bi tatil geçirebilirm :))


Cevaplamak için Üye ol