2 bebekli hayat deneyimleriniz ve ablamıza oyun,aktivite öneriniz?

Beytiye soruyor: 1

Herkese Merhaba!


Siteye yeni üye oldum. Dolayısıyla bu siteyle yeni tanışıyorum. Zamanla daha da çok şey öğreneceğime inanıyorum. 

Henüz 14 aylık bir kızım var. 9. ayımda sürpriz bir şekilde 1 aylık hamile olduğumu öğrendim. İlk kızımda da erken doğum riskimden yatarak tamamlamıştım gebeliğimi malesef bunda da böyle. Çok yoramıyorum kendimi dolayısıyla hareketlerim kısıtlı anlayacağınız.

kızımla çok ilgilenememenin vermiş olduğu bir üzüntü var üzerimde. Öte yandan diğerinide korumaya çalışıyorum elimden geldiğince. Ablamız gezme meraklısı ve hala kucağa gelmek için ağlayan bir bebek. tüm derdi gezmek. Biraz büyüklerde öyle alıştırdılar ilk torun olduğu için ama şimdi onlarda yaka silkiyor:) 

mesela yanında tv izlensin istemedim vs. her yaptığım abartı geldi ama şimdi büyükler bizimle kaldığı için daha iyi anlıyorlardır diye umuyorum. (tv konusunda değil tabi)

tüm bunlara doğuma 2 ay kala el koymak istedim. en azından elimden geleni yapmaya çalışayım dedim. ve birkaç kitap siparişiyle işe başladım. şimdi birlikte okuyoruz.

oturup oyuncaklarıyla oynamak istemiyor mesela. ahşap silindirler aldık ikeadan oturup onları sıralamaktan hoşlanmıyor öyle bir merakı da yok. o gezip karıştıracak ve kucağa gelip gezdirilecek. 

ayakta kalmama müsade yok ama yinede dün zar zor bir tatlı yaptım. yaptıklarımı izlemek istedi. sandalyeye çıkardım. muhallebiyi karıştırırken birlikte karıştırdık çok hoşuna gitti. krem şantiyi çırparken mikserle onada tutturdum bayıldı birlikte birşey yapmaya. ben tatlının katlarını hazırlarken oda kaşıkları yalamakla meşguldü. benim keyfimide sormayın yani:)

kızımın bu kucak merakını gezme merakını nasıl yenebilirim. neler yapabilirim ne gibi oyunlar ve aktiviteler yapabiliriz? onun dikkatini bu yöne çekmek istiyorum. ben yapabildiğimi yaparım en azından yapamasam babaannemiz var evde yada dedemiz.  çok zaman kaybettim mi acaba bazı şeyler için bilmiyorum:(

öte yandan 2. bebek geliyor ve beni bir korku sardı. 2 küçük bebekle nasıl baş edebileceğim? çocuklarının yaşları yakın olan annelerin önerilerine, yaşadıkları deneyimlere ihtiyacım var. bunları dinlemek isterim.  hem öğrenmek, hem dertleşmek istiyorum.

şimdiden teşekkürler!

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


sudemertcan

merhaba işin zor Allah kolaylık versin benimde kızımla oğlum arasında 15 ay var. ilk önce çok üzülmüştüm kızımma yazık olacak diye ama öyle olmuyor onunlada yeteri kadar ilgileniyorsun ama oğlumun bebekliği çok sakindi sonradan ele avuca sığmaz oldu. şimdi ikisi birlikte canıma okuyorlar, yaramazlık larından hariç akşama kadar kavga ediyorlar biri birşey isterken diğeri başka birşey psikopata bağladım ,asosyal oldum kimseye gidemiyorum çocuklarla ,çocuklu kimseler pek istenmiyor misafirlikte:) ama ikisinide büyüdükçe yanyana görmek ,çok harika birşey, herkes iki sene zorluk çekip sonra rahatlayacağımı söylüyor , o sonranın gelmesini  sabırsızlıkla bekliyorum..sabırdedim dedim de bende kalmamış sizde varmı:) şakayla karışık gerçek ama herşeye rağmen çocuklarımı çok seviyorum Allah sağlıklı bir şekilde büyütmeyi nasip etsin herkesede..
Cevaplamak için Üye ol