yuva tecrübesi olanlar-Huy değiştirme

Bella soruyor: 7

Merhaba

Bir soru sormak istiyorum. Oğlum daha önce yuvaya hazırlık programlarına gitti hazır olduğunda da tam zamanlı yuvaya verdik. Giderken mutlu gelirken mutlu ama ne zaman servisin kapısından adımını atıp kucağıma gelsin o serviste oynayan çocuk gidiyor yerine sürekli ağlayan,mızmız,yemek yemeyen hiçbirşeyeden memnun olmayan çocuk oluveriyor.Son 15 gündür böyleyiz.

Yemek yemek istemiyor, yuvaya hazırlık döneminde en geç 10 da uyuyan oğlum. Şu 15 gündür zar zor yatağa giriyor oda ağlaya ağlaya kan ter içinde kalana kadar ağlıyor artık dayanamayıp alıyorum o zamanda 3'e kadar otursam oturacak benimle o kadar kötüyüz.

Yolunda gitmeyen birşeyler var. Yuvaya gitmek istemiyor desem o kadar uykusuz olduğu halde kalk okula dedimde zınk diye kalkıp benden önce ayakkabısını giymeye hazırlanıyor.

Yuva tecrübesi olanlar sizce problem nedir? Siz böyle şeyler yaşadınız mı? Yaşadınız sa ne kadar sürecek.Çok şaşırdım ne yapacağımı

Şimdiden teşekkürler

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


ozdenin_oykusu

canım ya istersen okuldaki pedagogla ve öğretmeniyle paylşa bakalım.onlar gözlemler ve birşeyler söyleyip yardımcı olurlar.önce sebebini bulmak lazım.onlar sana yardımcı olacaktır.bir de ona bu sıralar resim yaptırp sana anlatmasını ve beraber okulla evle ilgili hikayeler yaratmanızı sağlayabilirsin


AOA

Merhabalar, çalışıp çalışmadığınızı bilmiyorum. Ama kardeşiyle ilgilenip onu yuvaya gönderdiğinizi düşünüp kendince size tepki gösteriyor olabilir. Yuvada çok mutlu olan çocukların evde bir sıkıntısı olabileceğini söylemişti bir pedagog.


Bella

ÖZdencim yarın toplantımız var bakalım öğretmeni ile görüşeceğim.


Bella

Hayır çalışmıyorum. Ama biz bunu pedogog eşliğinde yaptık.O tamam hazır dediğinde gönderdik. Ondan önce yuvaya hazırlık programlarına gitmeye başladı kardeşi doğar doğmaz.

Ama sanırım yine kardeş kıskançlığı. Ama acaba yuvada da problem olmuş olupta bize miçaktırmıyorlar 


AOA

Merhabalar, görüşmeniz nasıl geçti?


senayozturk

merhaba ben yuva öğretmeniyim benim öğrencilerimden birinde böyle bir durum olsa ilk aklıma gelen şey sizi cezalandırdığı olurdu yuvada herhangi bir olumsuzluk yaşasaydı gitmek istemezdi yeni bir kardeşin olması büyük etken tabi, çocukta onu evden gönderdiğiniz, kardeşiyle özel şeyler paylaştığınız duygusu uyandırabilir akşam eve geldiğinde ona çok zaman ayırmak yerine az da olsa kaliteli vakit geçirmeye çalışın yuvadayken onu çok özlediğinizi ,ancak bir abi gibi yuvaya gitmesinin de sizi çok mutlu ettiğini ona hissettirin kardeşi ile ilgilenirken ondan yardım isteyin "iyi ki sen varsın yoksa ben bu işi bu kadar kolay halledemezdim" gibi cümleler onun kendine güvenmesini ve kardeşine karşı olumlu duygular geliştirmesini sağlayacaktır. En önemlisi de gece geç yatmak istemesinin tek nedeni sizinle daha çok vakit geçirmek istemesidir .  süresi az bile olsa sadece onunla geçireceğiniz güzel zamanlar onu tatmin edecektir kolay gelsin : )  


Bella

senacım çok teşekkür ederim.Düzene girdi ara ara yapıyor unuttu artık çoğu şeyi. Zaten herşeye dahil ediyorum onu ben.Ama dediklerinide uygulamaya aldım.Tekrar tşkCevaplamak için Üye ol