Aniden Ortaya Çıkan Kekeleme

YesilAnne soruyor: 10

Merhaba,


Tenten konuşmaya oldukça erken başladı ve her zaman için kelimeleri ağzından hep tane tane çıkarabildi.

Ta ki, 10 gün öncesine kadar.. Son 10 gündür tabiri doğru ise kekelemeye başladı diyebilirim. Mesela her zaman direkt -anne- deyip ne söylemek istiyorsa ve kelime dağarcığının yettiği kadar, cümlesini çok iyi kurarken şimdi:

Aaaaaannnneee

Bbbbbabaa

Nnnn nnn nnereye vb. şeklinde konuşmaya başladı. Genellikle ilk kelimede yaşıyor sorunu. Sonra cümlesini kurabiliyor.

Bu kadar detaylı anlatıyorum çünkü benzer bir durumu, 2 yaş civarında yaşayıp yaşamadığınızı öğrenmek istiyorum. Araştırdığım kadarıyla çocuğun bu dönemde kelime dağarcığının çok fazla gelişmesi sonucu bu şekilde olması NORMAL sayılıyor. 

Tenten' in de son zamanlarda kelime dağarcığı çok hızlı gelişti. Bağlaçları, takı ve ekleri, zarf, zamir ve sıfatları yerinde çok güzel kullanmaya başladı.. Çok fazla da kitap okutuyor. Acaba bununla ilgili bir durum olabilir mi düşüncesi şuan bizde hakim.

Daha uzun sürerse mutlaka Pedagoga götüreceğiz..

Öncesinde tecrübelerinizi okumak isterim.

Şimdiden çok teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


banuo

Sizinle cok benzer bir durum yasamısız. Benim oglum da cok guzel konusurken, 26 aylık civarı kekelemeye basladı. Anlattıklarınızdan gelisimlerinin cok benzer oldugunu tahmin ediyorum. Hic mudahale etmemek gerekiyor, gelisimsel kekemelik dedikleri bir durum bu.


Motor gelisim, zihinsel aktivitenin hızına yetisemedigi icin oluyor diye ifade etmisti doktoru. Kendiliginden 1 sene icinde gecti.



Duygu_2706

benim miniklerde 3 yaşında konuşmaya başladılar ama kekeleyerek oldu çok üzüldük önce psilog gördü 5-6 yaşına kadar sürebileceğini söyledi sonra pedagofg gördü beyinlerinde söylemek istediklerini toparlayıp fakat konuşmada yapamadıklarını o yüzden geçebileceğini söyledi ama biz kreşde ve evde çok zorluklar çekiyoruz inşallah bekliyorum geçer diye...


burcuonair

Aynı şeyi biz de yaşadık.. Üstelik bir değil birkaç kez.. aynı şekilde bir pedagog'a hatta bir psikiyatrist'e bile gittik.. Bu durumun normal olduğu, çocukların bazen fizyolojik gelişimleri ile psikolojik gelişimleri paralel gitmediğinde, bu tarz şeylerin oluşabileceğini öğrendik.. Yapılması gereken şeyin, kelimelerini düzeltmemek olduğunu da.. Eğer üzerine gidip yavaş yavaş konuşmasını söylersek, yanlışını düzeltirsek terz etkilenebileceğini.. Biz de öyle yaptık.. söylediği şeyleri anladığımızı gösterdik, hiç düzeltmedik.. İnanın yüzünüzdeki bir panik ifadeyi bile farkedebiliyorlar o yüzden önemli olan sizin sakin olmanız.. Biz bu şekilde atlattık.. 2-3 kez tekrarladı sonra kesildi..Poyraz 3 yaşındaydı ve problemin farkındaydı, o yüzden daha zor oldu çünkü konuşamıyorum diye ağlamaya başlıyordu..Gerçekten zor zamanlardı ama panik yapmayın..düzelecektir :)


hande

benim bir arkadaşımın oğlunda 4 yaşında olmuştu o zaman pedagog 4 yaş öncesi kekeleme normal sayılır demiş hatta buna kekeleme diye isimlendirilmez gerçek kekeleme 4 yaş sonrası oluşur. siz kritik noktadasınız demişti. sakın söylemeye çalıştığı kelimeyi siz söylemeyin ve sanki hiç birşey yokmuş gibi davranın demiş. 1 sene içinde toparlamıştı. Can da ise zaman zaman heyecanla birşey anlatmak istediğinde oluyor banuo'nun söylediği gibi bir durum diyerekten hiç üstünde durmadım. git gide azalıyor ama mesela kreşten almaya gittiğimde aniden birşeyler söylemek istiyorsa hala yapıyor.

Tenten oldukça küçük ama yaşına göre inanılmaz kelime dağarcığı olan çok zeki bir çocuk hızlı düşünüp dile dökemiyor olması muhtemel. yinede rahatsız edici pozisyonda devam ederse bir pedagogla görüşürsünüz.

sevgiler


fatos

Benim kuzenimin oğlunda var böyle bir durum. Şuan 31 aylık ve birkaç aydır kekeliyor. Doktor iki dillilikten de olabileceğini söylemiş. Babası bazı almanca kelimeler öğretiyormuş. O da üzerine gitmemelerini, kelimeleri tekrar ettirmemelerini söylemiş.



tugba_doruk

Benzer bir durumu biz de Doruk'un 2. doğum gününün hemen ertesinde yaşadık.Tenten gibi Doruk da çok erken konuştu.Çok akıcı ve anlaşılır konuşurken birden kekelemeye başladı.Ben de panik halinde konuşma terapistine gittim.Terapist benden doğal ortamında 10 dk.lık bir video çekmemi istedi.Videoyu izlediğinde de büyük olasılıkla gelişimsel bir durum olduğunu, endişelenmemem gerektiğini söyledi ve arkadaşların da dediği gibi konuşmalarını düzeltmememi,yüz ifademde bile bir değişiklik olmaması gerektiğini özellikle vurguladı.

Gelelim şimdiki duruma.Bizde kekeleme bazı günler çok artarak 2 hafta kadar sürdü.Sonra kesildi ama bir kez daha tekrarladı.Birkaç gün sonra da tamamen geçti.

Siz de rahat olun.Biliyorum moral bozucu bir durum ama bence geçecektir.

Sevgiler.


hande

yeşil anne, tuğba doruğun söyledi çok iyi bir fikir, doğal halinde 10dk lık video çek pedagoga giderseniz yardımı dokunur.


YesilAnne

banuo, cevap için çok teşekkürler . Umarım gelişimsel bir kekemeliktir.. 1 sene nasıl sağlam kalabildiniz. Benim psikolojim 10 günde iptal oldu :(


duygu_2706, hiç kıyamam ben kuzulara.İnşallah biran önce atlatırlar. Cevap için çok teşekkürler.

burcuonair, başından beri öyle davranmaya çalışıyoruz. Panik yapmadan, gözlerinin içine bakıp çok normal dinlemeye çalışıyoruz.. Acaba genetikle alakalı olabilir mi şimdi aklıma takıldı..  Tavsiyelerin için teşekkürler. Buarada Tenten' de maalesef durumun farkında ve çok geriliyor :(

aylinanne, tesadüf mü yoksa güzel bir işaret mi acaba :) Ah umarım gelişme atağıdır.. Yönlendirmen için çok teşekkürler. Fena halde moral bozuk bu tarafta.. Cevap için çok teşekkürler.

Hande hani yazmışsın ya,''söylemeyi çalıştığını siz söylemeyin'' demiş doktor. Bugün Tenten defalarca dedi ki: Cümlenin ilk kelimesinisöylemeye çalıştı çalıştı ve yenik düştü.. '' SEN SÖYLE BEN SÖYLEYEMİYOM..'' dedi :( Bittim resmen. Saklı saklı ağladım falan o kadar moralim bozuldu ki. Durumun farkında ve kabullenmek üzere.. oFFF .. Cevap için çok teşekkürler :(

burcu_ırmak, ne demek istediğinizi çok iyi anladım. Takipteyim. Kelimeleri tamamlamamızı istiyor malesef ve bu sanırım durumun farkında olduğunu gösteriyor.  Hata bugün bir keresinde epey gerildi, söyleyemeyince ve sonunda çıkardı kelimeyi ağzından ama resmen bağırarak çıkardı.. Cevap için çok teşekkürler..

fatos, cevap için çok teşekkürler. İki dillilik an itibariyle henüz yok. Ama evet iki dillilik önemli bir tespit. 

tugba_doruk, evet moral kötü bizim evde maalesef. Ama Tenten' e yansıtmıyoruz.. Onu oyuna boğuyoruz resmen son günlerde :) Evet kesinlikle video kayıt yapacağım, Hande' nin de dediği gibi pedagog için önceden hazır kayıt. Fikir için çok çok teşekkürler..


Umarım bir an önce iz bırakmadan sona erer. Zira bebeğime hiç kıyamıyorum ve deli gibi korkuyorum.. Bu çocuk daha ilk kelimelerini söylerken bile yapmamıştı bunu.. Çok üzülüyorum ..

Sevgiler



banuo

Yesil-anne 1 sene aynı tempoda surmedi.  Zaman icinde sıklıgı azalarak devam etti, 1 yıl sonra tamamen kesildi. İnsan cok uzuluyor elbet. Benim etrafımda benzer durumu tecrube etmis olan da yoktu, tamamen bir bilinmezlik..

Cocuklar farkediyorlar durumu, bence farketmemeleri de zor. Ama karsı tarafı rahat gormeleri onemli onlar icin. Bizim stres olmamız onları daha cok stres yapacaktır.

Cok takılıp sinirlendikleri zamanlar icin, durumu caktırmadan onu anladıgınızı belirten, kısa cevaplarla karsılık alabileceginiz sorular sorun denmisti bize diye hatırlıyorum.

Bir de sık sık sarkı soylemek ise yarayabilir, kendine guvenini yerine getirir. Sarkı soylerken takılmıyorlar.

Uzulmeyin o kadar ne olur, bakın burada bunu tecrube edip atlatmıs nice anne var.


YesilAnne

banuo, işte Nurturia' nın kurucuları bu yüzden günde kim bilir kaç defalarca dua alıyor :) Nurturia olmasa ne yapardım bilmiyorum cidden.


Bugün bol bol şarkı söyledik. Önerin için çok teşekkürler. Paylaştıkça azalıyor neyse ki üzüntü..

İyi ki varsınız iyi ki :)



Cevaplamak için Üye ol