Sıklıkla yaşanan kasılmalar ve atma huyumuz

gamzeyagmur soruyor: 3

Herkese merhaba,
Kızım Yağmur'un  bir problemini sizlerle  paylaşmak istedim. Belki içinizde benzer durumu yaşayan anneler vardır. Yağmur gün içinde sıklıkla özellikle de gözlemlediğimiz kadarıyla sevindiği zaman ya da birşeyi başardığı zaman ellerini kasıyor. Bazen bu kasılmalar o kadar abarıyor ki kıpkırmızı kesiliyor. Ellerini yumruk yapıyor, ağzını kapatıp sıkıyor kendini kasıyor. Bunun nedenini sormak için bu akşam doktorumuza da danışacağız. Umarım sinirsel bir durum değildir. Bir dergide bir yazı okumuştum. Bebekler tam konuşamadıklarında ifade yetersizliği nedeniyle birtakım hareketler yapabilirlermiş ancak bu bizimkisi biraz sık yaşanmaya başladığı için endişeliyiz. Sizlerle paylaşmak istediğin diğer bir sorunumuz da atma huyumuz. Eline ne geçerse daima fırlatıyor. Bundan Yağmur'u birtirlü vazgeçiremiyoruz. Kimi zaman hiç umarsamıyoruz, kimi zaman hayır diye bağırıyoruz (kendimizi tutamayıp) ama birtürlü üstesinden gelemiyoruz. Sizin bu konu için keşfettiğiniz bir yöntem varsa benimle paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


Alef

Sadece ellerindemi oluyor kasılma yoksa ağzında da oluyormu?


gamzeyagmur

Çoğunlukla ellerinde oluyor. Yumruk yapıp sıkıyor. Bu akşam doktora gittik. İçim şimdi daha rahat. Doktorumuz bu tip kasılmaların istemli ya da istemsiz olduğu önemli dedi. Yağmur çok sevindiğinde ya da çok heyecanlandığında  ellerini kasıyor. Yani bunu istediği zaman yapıyor. Bu nedenle de endişelenecek bir durum yokmuş. Eğer istemsizce olsaymış o zaman sinirsel bir problem olabilirmiş. Konuşmayı yeni öğrenen birçok bebekte bu tip davranışlar görülebiliyormuş. Duygularını kelimelerle ifade edemedikleri için davranışa vuruyorlamış. Kimisi kendini yerlerde yuvarlıyormuş kimisi kafasını oraya buraya vuruyormuş. Yani bizim yaşadığımız da normalmiş. Umarım yazdıklarımın benzer problem yaşayan diğer annelerin içlerinin rahatlamasına bir katkısı olur.


Alef

Bende sadece ellerindemi diye sorarken sinirsel olup olmadıgını çözelim diye sormuştum, şükürler olsunki anormal bir durum değilmiş çok gecmis olsun.Cevaplamak için Üye ol