Oğlum beni dinlemiyor:(

edizimmm soruyor: 8

Sadece dinlemese yine iyi durmadan vuruyor..yapma desemde hep yapıyor. Ornegin tuzu dokuyor,buzdolabını karıştırıyor evimizde kedi var onu durmadan sıkıştırıyor,hala emmeye devam ediyor gun icinde en az 15 kere emıyor hayır dediğimde bana vuruyor.uzun 5 dk bile aktivite yapamıyor boyama,oyuncaklara oynama gibi.cizgi film dahi izlemiyor ne yapmalıyım?ayrıca gece uykusunda hic yok meme hep ağzında olacak:(

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


edizimmm

Şimdiden yoruldum özellikle insanların yanında böyle yaptığında napcagimi hic bilmiyorum istediğinizi yapsam gormemezliktenmi gelsem. Oğlum böyle kendini yerlere atarken ne yapsam bilemiyorum


edizimmm

Kalıpso suanda ağlıyorum gerçekten.esim oğlumu cok sevmede en fazla gun icinde 15 dk geçirir öyle sürekli ilgilenmez sıkılır.. Oğlum bana yapışman yemek yaparken bacağıma yapışıyor yemek bile zor yapıyorum esim benden cok fazla şey bekliyor evin ısını beğenmiyor.ben en fazla bu kadar ev hanımı olabiliyorum çalışmak istiyorum ama oğlum henüz konuşmuyor bile ;( ayrıca degil 2 saat kendime ayıracak 15 dk bile yok:(


fistikcik

Bu konuda galiba daha önce yazışmıştık,ama detaylarını şu an hatırlamıyorum. 17 aylık bir çocuk herşeyi merak eder. Eviçinde sürekli merakı engellenir ve hayır denilirse hırçınlaşır. Buzdolabını da karıştırır, ulaşırsa tuzu da döker, kediyi de sıkıştırır. Bunlar normal. Size düşen merakını tehlikesiz (ve sizin için problem olmayacak) nesnelerle gidermesine müsaade etmek.
Buzdolabını mı merak ediyor? "Gel canım,birlikte bakalım.Aaa, neler varmış burada, bak yoğurtlar, mamalar, meyveler var. Al dokun canım. Ama burası soğuk. Şimdi buradan bir meyve alalım, hem sen onun tadına bak. Hem de o meyveyi şuradaki raftaki tabağa koyalım" deyip dikkatini kırılmayacak, plastik ya da ahşap mutfak aletlerinin bulunduğu vaşka bir dolaba yönlendirmek gerek. Bırakın bu tehlikesiz diğer dolabı (böyle bir yer düzenlemek gerek) dilediğigibi karıştırsın. Tuzluğun da kapağını kapatın, istediği gibi evirsin çevirsin.

Her konuda onu tehlikesiz ve problemsiz alternatiflere yönlendirecek,merakını gidermesini sağlayacaksınız. Kuru bir "Hayır, yapma, dokunma" hiçbir işe yaramaz. Tehlikeli bir nesne isterse "Hayır canım, onu değil ama bunu alabiliriz" diye başka bir şey vereceksiniz.

Size ya da bir başkasına vurmasına ise asla müsade etmemek gerekli. Ne yapıyorsunuz size vurduğunda ? Bağırmak vs hiçbir işe yaramaz. Sakin ama kararlı bir sesle ellerini tutarak "Anneye vurmak yok canım. Sinirlendiğini görüyorum, ama kimseye vurmuyoruz. İstersen rahatlayana kadar ağlayabilirsin,ben yanındayım" diyerek onun yerine duygularını ifade etmeniz gerekli.


Ervinveannesi

Kızım artık bu dönemleri geçti ama gayet rahat atlatmıştık..Çünkü HAYIR demiyordum..Erzak dolabını mı karıştırıyor altına minder koyup önüne oturtuyordum, ben yemek yaparken mızırdanacak mı tezgaha oturtup eline tahta kaşık önüne küçük bir tencere koyuyordum..Hayati bir durum olmadıkça hayır dememeye çalışın yoksa hayırın bir anlamı olmuyor..
Ve hep konuşuyoruz ya onu da hayatınızın içine katın..Günlük aktiviteleri paylaşın, montessori işte budur:) Destek olun ve karşısında değil birlikte hareket edin..
Ha bu arada kedi ile ilgilide(kendisi dışındaki tüm canlılar için bitkiler dahil) empati kurmasını sağlayın..yasampinari

Aynı dert bendede var. Okuyunca gözlerim açıldı kocaman. Gerçekten ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Herşeyi balkondan aşağı atıyor. Sürekli bulduğu herkesi sıkıyor pataklıyor. Ne durdan ne sustan anlıyor. Elinin değmediği yer ona küsüyor. Sabah kahvaltı yapıyor kahvaltı bitince tabak kafada. Birçok şeyi uyarmama rağmen elleriyle yiyor. Memede uyuyor başka türlü uyutamıyorum ki bu en büyük sorun. Şaşırdım kaldım ne yapacağımı.


fistikcik

Elleriyle yemesinde, ve eğer siz rahatsız değilseniz memede uyumasında bir sorun yok. Amadiğer davranışları (vurmak vs...) için bakınız yukarıda verilen cevaplar.


yasampinari

Benimkide defter karalıyor ama ben yanında yokken sıkıldığında parkelerimide karalıyor, duvarları masayı sandalyeyi. Memede uyumasından sıkıldım. Her gece uyanıyor zaten ciddi bir uyku sorunum var. Tuzu biberi oldu bu kızda..


neretva

Fıstıkçık gibi düşünüyorum. Kendi yaptıklarımızdan örnek vereyim. Mutfakta onun ulaşabileceği bir dolabı boşalttım, tamamen plastik saklama kapları, süzgeçlerle doldurdum. Bir yeri karıştırmak istediğinde orayı açmıyoruz diyorum, tabii itiraz ediyor, onunla fazla inatlaşmadan hemen bu dolabı açıyorum. Şimdi bazen kendi gidip karıştırıyor orayı. O kapları atıyor, yalıyor, hiç karışmıyorum. Aynı şekilde ona zarar vermeyecekse tencerelerle de oynayabilir. Buzdolabını açtığında biraz bakıyoruz, sonra soğuk diyoruz, buzdolabı ötünce bak kızdı diyorum kapatıyoruz. Asla açmaması gereken yerlerde (banyoda temizlik maddeleri olan dolaplar, ilaç çekmecesi vs) zaten kilit var. Salonu ona göre şekillendirdik. Mesela elektroniklerin durduğu bir çekmece var. Birkaç kez açtık, beraber orayı döktük, şimdi umurunda değil. Bakmıyor bile. Tabii aynı sizin dediğiniz gibi gözümün içine bakarak yapıyor bazı şeyleri. Sert oyuncakları atması yasak. Eline bunları alıp atayım mı der gibi bize bakıyor. Atarsa hemen alıyorum elinden. Yerine yumuşak topunu veriyorum ve hemen beraber oynamaya başlıyoruz. Şu anda sürekli sınırları test ediyorlar. Vurursa, atarsa tepkim kontrollü ama serttir. Kuralı test edip edip anlayınca öğrenip o davranışı kesiyorlar.

Öncelikle evinizdeki kurallar konusunda net olun. Çok fazla kural öğrenemezler. En fazla 3. Mesela vurmak yok, salonda yemek yok gibi. Açmaması gereken yerleri kilitleyin ki boşuna bu konuda kural öğretmeye çalışmayın. Kurallarınız netleşince bunlardan taviz vermeyin. Bunlara aykırı davrandığında net şekilde tavrınızı belli edin, ama hemen ardından inatlaşmaya dönüşmesin diye alternatif bir oyuna/oyuncağa/dolaba yönlendirin. Kuralları öğrenince o da kendini güvende ve iyi hissedecek.

Uyku meselesi apayrı bir konu. Yine de asla size vurmasına izin vermeyin.


Cevaplamak için Üye ol