kahvaltıda bulamaçtan nasıl kurtulunur ?

opposition soruyor: 10

2 yaşına geldiler,hala adam gibi kahvaltı yok! illa ki ekmeği ufalayıp süt ile ıslatırsam (peynir, yumurta sarısı vs de dahil tabi) yedirebiliyorum, minik lokmalar anında iade ediliyor tükürmek suretiyle napsam :((

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


yasemin_ekin

Sanırım annelerin en zorluk cektigi ogun kahvaltı. Sorularda farkli  kahvalti menuleri konusulmustu, bakmadıysaniz isterseniz bir göz atın.

Benim düşünceme gelince: Ben biraz yesin de nasıl yerse yesin mantıgını güdüyorum. Alması gereken besin maddelerini alsin da nasıl alırsa alsın. Hiç bir cocuk ilkokula basladıgında bulamac yemiyor. Bizler bazen yavrularımızın henuz bir bebek olduklarını unutuyoruz. Belki ismi bulamac oldugu icin sizi rahatsız ediyordur, yoksa mis gibi kahvaltı aslinda peynir, süt, yumurta ve ekmek.

Kızım Ekin, omlet yemeği seviyor. Omlete, sut, yumurta, peynir ekliyorum besleyiciligi artsin diye. Bir acidan baktıgımızda cocuklarımız benzer syeleri yiyior aslinda: ben cigden karıstırıp pişiriyorum; siz önce pişirip, sonra karıştırıyorsunuz.

Ekin'e zeytin-peynir-ekmek-terayag-bal-recel seklindeki bir kahvaltıyı henuz yaptıramadık. Hepsinin tadını ayrı ayrı bilsin, alıştırmak önemli gibi konuları -eğer beslenme sorunu yaşanıyorsa- ben 2. planda bırakılması taraftariyim, ilk uc yil oncelik ne yedigi, nasıl yedigi degil benim icin.

Henuz 21 aylıklar, varsın öyle beslensinler. Önümüzdeki aylarda zaten inanılmaz bir gelisim gosterecekler. Mesela peyniri tost dısında yemeyen kızım, gecen hafta tabaktan peynir alıp yedi durdu..

Sabir, biraz daha sabir:)

Gule gule buyutun bebeginizi.....


opposition

Teşekkürler :)

Aslında ben de pek takmıyordum şimdiye kadar ama yakında yarım gün kreşe başlayacaklar ve de kahvaltıda onlarla ne kadar uğraşırlar, en azından birazcık alışsınlar diye denemelere başladım, belki de faydası olur diğer çocukları görünce. Omlette bizde de sorun yok da işte lokma lokma yeme kısmı yok bizde


AOA

Merhabalar... Omlet deneyerek başlasanız belki yavaş yavaş alışırlar zamanla.


dennis

bizde kendi kendine geçiş oldu ayrı kahvaltıya, biz özel bir şey yapmadık. daha doğrusu, artık yavaş yavaş ayrı yesin diye düşündüğümüzde (yaklaşık 10-11 aylık falandı) önce yumurta beyazı verdik eline. şansımıza çok sevdi, sarısını bulamaca eklemeye devam ettik. sonra labne peyniri ayrı vermeye başladık kaşıkla. sanırım kaşıkla yemek daha çok hoşuna gittiğinden pek itiraz etmedi, yemediği günler yine bulamaca ekledik. sonra yumurtanın tamamını eline verdik, onu da çok sevdi. şimdi yumurta pişerken başında bekliyor mamma mamma diye. yine daha öncesinde kendisi eline bütün badem alıp kemirmeyi çok seviyordu, en son da badem - ceviz kırıntılarını ayrı vermeye başladık. şimdi onları da ya eliyle ya da kaşıkla ayrı yiyor, bazen de labneye karıştırıp veriyoruz. salatalığı falan çok önceden kemirmesi için zaten veriyoduk eline ama kahvaltı sırasında pek vermiyorum çünkü başka bir şey yemiyor o zaman. domatesten çok hoşlanmadı. pekmezi de hiç bir zaman bulamaca koymamıştım ben, bulamacı formül sütle hazırlıyorum ve sütle pekmez birbirlerinin besin değerlerini düşürüyor diye. ilaç içirir gibi iki üç tatlı kaşığı içiriyordum her gün, yine öyle yapıyoruz, süt ürünlerinden en az iki saat önce veya sonra, çoğunlukla demir ilacıyla birlikte veriyorum. son üç-dört haftadır bulamacı kesinlikle istemiyor, ben tahıl alsın diye az miktarda hazırlayıp vermek istiyorum ama kutuyu görür görmez başını sallıyor. ben de eline ekmek veya kek tutuşturduğum zamanlarını göz önüne alarak sırf tahıl alsın diye bulamaç vermekten vazgeçtiim. biraz uzun oldu ama böyle oldu bizim kahvaltı ayırmamız. henüz zeytin, vb. yemiyor. sucuk evde pişmişse çok az. yumurtayı omlet olarak da yiyor ama o zaman tamamını bitirmiyor. tabi hepsini böyle ayrı ayrı yiyince biraz daha uzuyor kahvaltı süresi. yani önce yumurta, sonra kalkıp biraz oyun, sonra peynir ve badem-ceviz kırıntısı, tekrar oyun, eline biraz ekmek-kek, tekrar oyun şeklinde geçiyor. bazen yumurtayı yerken peyniri de yedirmeyi başarabiliyorum ama :) böyle işte, belki siz de ellerine sevdikleri bir şey tutuşturarak başlayabilirsiniz.
kolay gelsin, sağlıklı günler...


dennis

bu arada yasemin-ekin'e katılıyorum, benim için de öncelik yesin de nasıl yerse yesin. ve sabır gerçekten çok önemli. günlerce tükürdükleri bir şeyi bir gün kendi kendilerine yiyivermeye başlıyorlar. bir de benim kendi kızımda gözlediğim ısrarın çok ters teptiği ama çevresini taklit etmeye çok meraklı olduğu. yesin diye ısrar ettiğimizde ağzını kilitlediği bir yiyeceği, ertesi gün biz masada otururken yanımıza gelip kendi kendine yemek isteyebiliyor, biz çağırmadığımız halde. biz de artık yemek saatlerinde mümkün olduğu kadar masa kurup sanki biz de bir şeyler yiyormuş gibi yapıyoruz veya gerçekten yiyoruz :) meyveyi bile püre olarak yediremezken belim elimde gördüğü muza veya elmaya ortak olmaya bayılıyor.opposition

bu sabah kararlıydım, hiç ısrar etmeyecektim :) içine 1 kaşık un koyarak sütlü peynirli omletimsi birşey yaptık, ikisi de yedi sorun çıkarmadan. sanırım sorun haşlanmış yumurtada , yarın sabah da domates deneyeceğim :)

yemezseler de sinirlenmiycem, sanırım gerçekten ters tepiyor.bizimkiler katı birşeyi canları istediğinde yiyorlar aslında, üşeniyorlar ama bazen :)


peyibal

Biz kreple bulamaçtan kurtulmuştuk.Krep'in içinde süt,yumurta ve un var, ben de peynir ve ceviz ekliyordum en sevdiği kahvaltı oluyordu.

Krepten sonra, kaşarlı - peynirli - patatesli omletler, peynirli-yumurtalı fırınlanmış ekmek , yumurtalı ekmek kızartması ve yumuşak tostlar , zaman zaman da simit eklendi.

Ben de çocukların reçel,zeytin, yağ yemesini beklemiyorum açıkçası ve oğlum da zaten öyle düz bir kahvaltı yapmak istemiyor.Hergün ayrı birşey yanına domates,salatalık,çubuk şeklinde kesilmiş kaşar peyniri de ekleyince yeterli geliyor.


CokBilmis

Eğer sorun sadece yuvada nasıl beslenecekleriyse, ben hiçdert ettiğinize değmez. Yuvada diğer çocuklarla birlikte, onlara baka baka ve öğretmenlerinin gözüne girmek için; evde asla yemedikleri her şeyi yiyip sizi deli edeceklerine bahse varım :)opposition

aman yesinler de ben deli olmaya razıyım :) zaten geçen akşam bir akrabamızın 12 yaşındaki kızı bizdeydi , ben verince tükürülen köfteler onun elinden bir güzel yendi ! analarına bunların eziyeti zaten :)


CokBilmis

Kesinlikle analarına...
Ben çoğunlukla evden çalışıyorum.
Eğer kızımla yalnızsam 5 dk tek başına oynamak istemiyor, yemeklerini 1 saatte bitiriyor, uykuya direniyor.
Eğer arka odada çalışıyorsam ve kızım bakıcısıylaysa, bazen merakımdan çıkıp kontrol ediyorum evdeler mi diye :))) Bakıcımız iş yaparken sakin sakin kendi kendie oynuyor, bütün yemeklerini sorunsuz ve kısa sürde yiyor, kendisi uyumayı talep edip 2 dakikada uykuyda dalıyor.
Naz yapmaya da ihtiyaçları var tabii ama uzun sürünce anne de yoruluyor. Biz de insanız kardeşim :)Cevaplamak için Üye ol