18 günlük bebek kusması

beatrix soruyor: 3

Bebekler kusar biliyorum da

Anne sütü alıyornhatta göğüsten emiyor yani sütü bir anda boca etmiyor mideye, uğraş veriyor terliyor o sütü alabilmek için ve yavaş yavaş emiyor ama buna rağmen kusuyor

Bazen olduğu gibi çıkarıyor

Bazen kesik kesik yoğurt ayran gibi yapıp kusuyor. Bu şekilde kusması daha iyi diye biliyorum ne derece doğru?

Korkumdan gece emzşrdikten sonra uyuyamıyorum bir an gözümü kapasam kusacak yan yatırmama rağmen bir korku içimde

Kızımı anne sütümü sağarak biberonla beslemiştim ne kadar yenidoğan ayarı olsa da biberon ucunda yine de anne göğsünden emer gibi olamadığından bir anda çok süt alınca mide reddediliyor harelde diyordum

Fazlasını mı kusuyor onu kilo alım takibiyle mi anlarız ?

Emzirdikten sonra garklamıyor genelde dr biberonla beslenenler garklar demişti memeden emen Bebek garklar mı?

Besin alerjisinden şüpheleniyorum. Belirtileri nedir acaba anne sütünden de geçer mi?

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


Meowwow

oncelikle gecmis olsun. oglum hayatinin ilk alti ayi boyunca kustu. doktoru  6.ayda kati gida yemeye baslayinca kesilecek dedi ve aynen dedigi gibi oldu. bebegimi hem emzirdim hem de mama verdim (kilo almama sebebi ile). karnina yan gozle bakasaniz kusuyordu. yanaklarinda egzema vardi vs ama hic alerjiden suphe edilmedi. iyi ki de edilmemis zira 6. ayda kesildi. sebebi midenin kapaginin henuz olusmamis olmasi idi. kati gida alinca o kapak olusmamis olsa bile gida midede kaliyor. 

ne yaptik:
emzirirken ya da biberon ile beslerken 5-10 dakikada ara verip gazini cikarttik. sIk sIk ama az miktarlarda besledik, sizin ki henuz cok kucuk cok daha sIk besleniyordur ama 6 aylikken hala iki saatte bir besliyorduk. bir yasina kadar boyle gittik korkudan.
gobek ustune yatirip tummy time denen egsersizi yaptirdigimizda kusuyordu, omzum, koltuklar her yer kusmuk kapli idi. ama hepsi geciyor.
alerji kusmasi fiskirarak yani tazikli cikiyor, nazikce cikan kusma bu kapaktan dolayi oluyor diye biliyorum. 
anne sutunden alerjen geciyor malesef. oyle bir supheniz varsa mutlaka bir alerji uzmanina gorunun. gerci teshis konmasi zor oluyor bu cok kucuk yaslarda. ama ailenizde varsa belki daha kolay teshis edilir. 
tekrar gecmis olsun.


halbuse

Merhaba,

Benim ilk kızım da hep kustu aynı anlattığınız üzere bazen süt bazen yoğurt gibi, hatta katı gıdaya geçtikten sonra da devam etti 8. aya kadar. Sadece anne sütü alıyordu. Hiç dert edecek bir şey yok. Yine de doktorunuza danışın içiniz rahat etsin. Üstten gaz çıkarma da olur sadece emen bebekte de, o da bazen kusma şeklinde oluyordu bizim.

Kilo takibi ile de anlaşılacağını sanmıyorum kendimden yola çıkarak. Hep düşük kilo seyretti ilk kızım ilk 3 aydan sonra.


ema_emine

Bizde 6 ay kustuk.Kilo alımı gayet iyiydi hatta fazla.Merak etmeyin geçecekCevaplamak için Üye ol