Kızımın çözemediğim çok bilinmeyenli kilo problemi :((

seda_melis soruyor: 10

Cumartesi günü kızımın rutin kontrolünde geçen aya göre 100 gr kilo vermiş olduğunu öğrendik. Şimdi herkes sıcaktan iştahı azalmıştır diye düşünecek ama bizim bakıcı teyzemiz bana hergün yemeğini çok güzel yediğini söylüyor hatta yeminler ediyor, yine de içime kurt düştü. Bu çocuk, bakıcımızın dediği gibi hergün yemeğini gayet problemsiz yiyor olsa kilo alması gerekmez miydi? Bu aralar ateşli bir hastalık da geçirmedi. Çok hareketli bir bebek ama henüz emeklemiyor, ellerinden tutup yürütmemizi istiyor. Sizce kilo almamasının, hatta vermesinin sebebi ne olabilir? Kafam çok karıştı, tüm keyfim kaçtı, yardımlarınızı bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


21 Cevap


ilal

100 gram aslında büyük bir kayıp değil...boyuda uzamış,diş çıkarma durumları nasıl?
İnek sütünü 1 yaşından önce kullanmaya bakış açınız nasıl bilemiyorum ama(ben bunu mama firmalarının provakatörlüğü olarak görüyorum) beslenmede yeri büyük....
Dr. kadir tuğcu nun internetteki inek sütü ile ilgili makalelerinizi okumanızı öneririm....


Elcino_mutluatolye

Sdemirsoz, sorunla ilgili benim aklima gelenler sunlar: 1) yemekleri dusuk kalorili kaliyor olabilir mi? 2) tarti hatasi, tartilmadan once 100cc sut icmesi, tartida 100gr fark eder. Belki gecen ay tartilmadan once cok toktu? ve 3) bakici soyledigi  kadar iyi yediremiyor. Ama haftasonlari sizden o kadar yememesinden bunu anlayamazsiniz bence, cunku buyuk ihtimalle size daha cok naz yapiyordur...


seda_melis

ilal, inşallah yarından itibaren inek sütü vermeye başlayacağım. Cumartesi günü doktorumuz artık başlayabileceğimizi söylemişti. Mamayı hayatımızdan çıkarmanın zamanı gelmiş. İnşallah sever, fazla gaz yapmaz ve ben de zevkle içirebilirim.

elcino, haklı olabilirsiniz. Hatırlıyorum geçen ay kontrole gittiğimizde karnı toktu. Bu gittiğimizde ise yeni uyanmıştı ve birşey yiyemeden götürmüştük. 1. şık ise daha mantıklı geldi. Peki kaloriyi artırmak için ne yapmak gerekli?


Aysegul_Yagmur_Irmak

Aslında beslenmeniz bizim o zamanlarki beslenmemizle neredeyse aynı. Ben günde bir kere yemek verirdim, etli ve sebzeli olurdu. Akşam ise sütlaç gibi bir tatlı yedirirdim. Sizinki gibi anne sütü almadığından o zamanlar da aptalim 3 içerdi bol bol öğün aralarında. Hergün hesaplardım, bugün meyve, sebze, et, tahıl ve süt/süt ürünleri yedi mi diye. Ama 1 yaşından beri düzenimiz çok bozuk. Tahıl çok nadir yiyor. Sütlü kaşık maması yediremiyorum, sebze, et falan çok ama çok az. Mesela günde bir kaşık kıymalı yemek gibi. :(

Bana da elcino'nun yazdığı 2.şık çok mantıklı geldi.


ozguranne

Çocuğun ne kadar yediği biraz subjektif bir konu gibi geliyor bana. Örneğin "ben Ela çok güzel yiyor maşallah" derken bana göre bütün besin gruplarından alıyor, iştahı yerinde demek istiyorum. Ama tabağı silip süpürüyor anlamına gelmiyor bu. Babamlar geldiğinde babam bana e kızım çok iyi yiyor diyordun ama bak aslında zayıf (aslında değil:) dedi. Ya da benim ne güzel yedik yemeğimizi dediğim bir gün babane ve dede "ne yedi ki üç lokma" diye üzülüyorlar. Yani o tarz bir fark olabilir. 


Bi de bence bebekler ann eleri dışında daha iyi yiyorlar. O dönem bakıcı ablayla benden daha iyi yediğini hatırlarım. 

Ancak eğer  bakıcınıza güveniniz sarsıldıysa bir kamera takmayı düşünebilirsiniz belki. blackcrow

bilinmeyenleri aza indirmek için kamera çok isabetli olur.


seda_melis

Ayşegül_Yağmur_Irmak sebze yemeğinde mutlaka kıyma oluyor. Hergün değişik sebzelerle çeşitlendiriyorum. Fakat şimdiye kadar hiç  sütlaç veya muhallebi,  kaşık maması  vermedim . Daha doğrusu  doktorumuzun böyle bir önerisi olmadı.  Yalnız  meyve püresine  mutlaka ceviz veya 1 ölçek mama katıyorum. Yoğurduna da aynı şekilde. Kahvaltı sonrası bir tatlı kaşığı pekmezi sulandırıp içiriyorum.  Bu anlamda ben de ozguranne gibi bebeğimin iyi beslendiğini, gerekli her besin maddesini aldığını düşünüyorum. Yalnızca kalori miktarı yeterli olmayabilir. Bu konuda irşeyler yapmam lazım galiba.

Kamera olayını ise çok düşündüm. Emin olamadım. Eğer şüphelerim artarsa taktıracağım.


Damla

Bizim kameramız vardı. Hafta sonları yalnızca yemek açısından değil, her konuda oğlum çok farklıydı hafta içine göre. Bu tek başına bir kriter değil. Doktorunuzun şüpheci davranması da normal diğer yandan, karşısına daha önce olumsuz örnekler çıkmış olabilir. Başka bir şey araştırmadı mı, barsak paraziti gibi?

Kamera çok tavsiye ederim, insanı çok rahatlatıyor. Bakıcınızın yalan söylüyor olması olasılığını aklınızdan çabucak çıkartmanızda kesinlikle yararı olur.Yasemina

Sdemirsozcum,

Inek sutunu kahvaltıda dogrudan kullanmayın, yarı sut yarı su karısımıyla baslayın. Kahvaltıya ne katıyorsunuz bilemiyorum ama ufak bir labne/pınar beyaz, 2-3 bebe biskuvisi, az tereyagı, dewam maması, yarım yumurta, pekmez ve kıvamını buluncaya kadar kahvaltı maması katın. Cok kuvvetli bir karısım, en cok kahvaltıya agırlık verin.

Benimki cok zor yiyen bir kız, ara ogun yok, 4 ana ogun var, arada ne sut ne dewam sutu ne kraker ne meyva suyu hicbirsey yemez. O yuzden 4 saatte bir yediriyorum.

Ogle yemeginde 200-250 ml. miktarlarında corba veya pure kıvamında corba, icine tercihen 2 tepeleme yemek kasıgı kıyma.

Ikindide meyva+yogurt (meyvelide daha fazla kalori var). 3. aydan itibaren +1 danone puding vermeye basladım.

Aksam oglenın tekrarı. Arada bol bol kavanoz mama da yedigi oldu.
Iki defa uyur gece de sut vb icmez. Kalsiyum ihtiyacını yogurt ve kahvaltıya koydugumuz sutten karslıyıyoruz.

Ayrıca bence sizin elinizden bakıcıdan yediginden daha az yemesi normal, onunla sabit bir duzeni var, yani asıl besleyici o gibi, duzen degisikligi olunca gevsiyordur bebeginiz otomatikman belki de.

Kilo kaybı obur ay da bu seviyelerde olursa bir takviye isteyebilirsiniz, fantomalt gibi. Bizimki ayda 400-400 grş. alması gereken bir donemde 200-250 gr. almıstı dr. umuz 3 ay fantomalt kullanın dedi o sayede toparladı.

Sevgiyle kalın, Yasemin


seda_melis

Damla, haklısınız. Doktorumuz bu yorumları yaparken, başka bir doktor arkadaşının başına gelenleri de anlattı. Belki bildiği daha birçok örnek de vardır. Barsak paraziti hiç konuşulmadı, yemek konusuna ağırlık verdi.
İşe şu anda geldim ama aklım evde kaldı. Gerçekten insanın çalışası gelmiyor. En çok yanında olmam gereken, bana en çok ihtiyaç duyacağı zamanlar...Eminim çalışan her annenin yaşadığı duygular bunlar. Çok acımasız bir dünyada yaşadığımızı düşünüyorum. Çalışsan bir dert, çalışmasan ayrı dert. Tüm bu yaşadığım duyguların tek sebebi şu anda çocuğumun yanında olamıyor olmam. Bakıcı yedirebildi mi, içirebildi mi, uyanıkken yeteri kadar ilgileniyor mu, yoksa bırakıp iş mi yapıyor...Offf....Kamera şart!!Cevaplamak için Üye ol